שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
המפכ"ל אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, ב-2016
המפכ"ל אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, ב-2016צילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לקראת פרסום ההמלצות בתיקי ראש הממשלה נתניהו, הודיע היום (שלישי) יו"ר ועדת הפנים, חבר הכנסת יואב קיש, כי זימן את המפכ"ל רוני אלשיך לדיון דחוף בוועדה בנושא התנהלות המשטרה בחקירות נתניהו. 

אתמול דחה בג"ץ את העתירה נגד פרסום המלצות המשטרה בתיקי חקירות נתניהו. דחיית העתירה נותנת למשטרה אור ירוק לפרסם את המלצותיה, ובכוונתה לפרסמן בימים הקרובים כשהכוונה היא להעביר את תיקי החקירה לפרקליטות ולהודיע רשמית על סיום החקירה עד ליום חמישי הקרוב ולכל המאוחר תחילת השבוע הבא.

תקנון הכנסת קובע שלושה סייגים שיכולים למנוע את התייצבותו של אלשיך בדיון: הראשון, אם ביכולתו לנמק מדוע מדובר במידע רגיש שלא ניתן לחשוף בפני חברי הוועדה; השני, אם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן יודיע לוועדה שהוא מתייצב במקומו לדיון; השלישי, כל עוד לא מדובר בדיון חירום - ההזמנה צריכה להתקבל לפחות שבוע לפני הדיון.

החלטתו של קיש לזמן את אלשיך התקבלה בעקבות פניית חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), אשר דרש לזמן את בכירי המשטרה כדי שיסבירו מדוע לא נפתחה חקירה סביב הטענה כי גורמים רבי כוח אספו מידע על חוקרי נתניהו, כפי שאמר בשבוע שעבר המפכ"ל אלשיך בראיון לתוכנית "עובדה".

בפנייתו כתב זוהר כי "אם לכאורה מאמינים חוקרי המשטרה כי ראש הממשלה או מי ממקורביו פעל לכאורה נגדם באופן אישי ושלח חוקרים פרטיים לעקוב אחריהם, כיצד הם יכולים להמשיך לחקור אותו ולהגיש המלצות נגדו באופן אובייקטיבי ובלתי תלוי?". הוא הוסיף כי "אם ישנם גורמים העוינים את ראש הממשלה ומעוניינים בהדחתו בכל מחיר, הייתכן שהם פעלו לשם הפעלת לחץ פסול על החוקרים כדי להאשים את ראש הממשלה בכל מחיר? גם לראש הממשלה מגיעה חקירה אמתית מאוזנת והוגנת שתביא לחקר האמת".

יו"ר הוועדה קיש התלבט אתמול אם להיעתר לבקשת זוהר, לאחר שסבר כי חשוב לדרוש מאלשיך הסברים בנושא אך חשש שלא יצליח לקיים דיון ענייני בשל ניסיונות של חברי כנסת מימין להשתלח בצוות החקירה ובמפכ"ל. לבסוף החליט לזמן את אלשיך לדיון. 

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, אמר בתגובה לזימון אלשיך כי "יואב קיש הוא איש הקש בוועדת הפנים שמנוהל על ידי ראש הממשלה". לדבריו, "מי שהיו עסוקים במציאת סימנים ופגמים בעיתוי הראיון של המפכ"ל, החליטו לזמן אותו לדיון בוועדת הפנים שכל כולו זיהום חקירה וערבוב בין הפוליטי והחוקי. שלטון החוק ושמירה על עצמאות המשטרה מעניינים את קיש ושולחיו כקליפת השום, מולם מטרה ברורה - לאיים על המפכ"ל ועל סביבתו. אני קורא למפכ"ל לא להגיע לדיון העוסק בחקירותיו של ראש הממשלה. זו מלכודת מתוכננת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ