הארץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב במעונו להמלצות המשטרה, הערב
ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב במעונו להמלצות המשטרה, הערב
הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שלישי) להודעת המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין על שוחד בתיקי 1000 ו-2000. "יש דבר אחד ויחיד לנגד עיניי - טובת המדינה. לא בשביל סיגרים, לא בשביל סיקור עיתונאי. שום דבר לא הסיט ושום דבר לא יסיט אותי. גם לא ההתקפות נגדי, שהן בלתי פוסקות", אמר נתניהו.

בדברים שנשא במעון ראש הממשלה תקף נתניהו את המלצות המשטרה. "להמלצות הללו אין מעמד במשטר דמוקרטי" אמר, "ישראל היא מדינת חוק, ועל פי החוק לא המשטרה קובעת אלא רק הגורמים המוסמכים". ראש הממשלה חזר על טענותיו נגד המשטרה כפי שפרסם בפייסבוק ביום שישי: "יותר ממחצית המלצות המשטרה אינן מתקבלות על ידי הגורמים המשפטיים והן מסתיימות בלא כלום. זאת המציאות הרגילה בישראל, אך בנוסף לכך בהמלצות שפורסמו הערב מתלווה צל כבד. אי אפשר להשתחרר מהרושם שהן הושפעו מתחושות חסרות בסיס של גורמי חקירה שמאמינים כי פעלתי נגדם, ששלחתי קצינת משטרה להתלונן על הטרדה מינית, שביצעתי מעקבים נגד קציני משטרה, שהפעלתי מעקבים בלונדון. כמובן שהטענות הללו הזויות ומופרכות לחלוטין".

תגובת נתניהו להמלצות המשטרה

עוד אמר נתניהו על המשטרה: "מה זה אומר על החקירה ומה זה אומר על ההמלצות, אם מי שחוקר אתכם אומר שתפרתם לו תיק? איך הוא בכלל יכול לנהל את החקירה באופן אובייקטיבי? לכן זה לא מפתיע בכלל שאלו הן ההמלצות. אני בטוח שהגורמים המשפטיים והמוסמכים יבחנו את כל ההמלצות, הן יגלו עד כמה הן מופרכות".

לדברי נתניהו, לא היה כמעט יום אחד שבו הוא או משפחתו לא הותקפו. "בשנים הללו הופעלו לחצים כבירים לפתוח לא פחות מ-15 חקירות ובדיקות כדי להפיל אותי מהשלטון. כולם החלו בכותרות מפוצצות, חלקן עם המלצות משטרה מרעישות. כל הניסיונות האלה, בלי יוצא מן הכלל, הסתיימו בלא כלום. מכיוון שאני יודע את האמת, אני אומר לכם, גם הפעם לא יסתיימו בלא כלום".

אינפו פרשת 1000

ארנון מילצ'ן
איש עסקים המקורב לנתניהו. סיפק לנתניהו טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים ובהן סיגרים, בקבוקי שמפניה ותכשיטים.
לפי החשד, נתניהו סייע לו בתמורה בקבלת ויזה לארה"ב ובמכירת חלקו בערוץ 10

ג'יימס פאקר
מיליארדר אוסטרלי המקורב לנתניהו. לפי החשד, נעתר לבקשת מילצ'ן וחלק עמו את התשלום על טובות ההנאה לנתניהו

שרה נתניהו
אשת ראש הממשלה חשודה כי דרשה בעצמה את אספקת חלק מטובות ההנאה וכי בקבוקי השמפניה שסיפקו מילצ'ן ופאקר יועדו בשבילה

הדס קליין
העוזרת האישית של מילצ'ן ופאקר. שימשה אשת קשר בינם לבני הזוג נתניהו, העידה כי ראש הממשלה ורעייתו יזמו ודרשו את אספקת טובות ההנאה

דן שפירו
לשעבר שגריר ארה"ב בישראל. על פי החשד, נתניהו פנה אליו ב-2014 כדי לסייע למילצ'ן בקבלת ויזה. היועמ"ש לא התיר למשטרה לגבות ממנו עדות בתיק

לן בלווטניק
איש עסקים מבעלי ערוץ 10. לפי החשד, ראש הממשלה התערב בעסקה למכירת הערוץ למיליארדר, שבעקבותיה זכה מילצ'ן לפיצוי כספי על מניותיו

נתניהו התייחס להמלצות המשטרה, שלפיהן פעל לקידום ענייניו של איש העסקים ארנון מילצ'ן תמורת טובות הנאה. "איך אפשר לומר שבעבור סיגרים פעלתי לטובתו של מילצ'ן כשאחד הדברים הראשונים שעשיתי כשר אוצר היה לשבור את המונופול של מילצ'ן בשוק חלקי החילוף ברכב בישראל?", אמר.

בדבריו התייחס ראש הממשלה גם לפרסום בהמלצות המשטרה כי נתניהו פעל לקדם הארכת פטור למס לתושב חוזר מעל 10 שנים - הקלת מס שהיתה שווה למילצ'ן מיליוני שקלים. לדבריו, החוק קודם על ידי משרד הקליטה וטופל על ידי משרד האוצר כשיאיר לפיד שימש שר האוצר. נתניהו הוסיף כי לפיד הוא חברו הטוב של מילצ'ן. לדבריו, מטרת החוק היא "לעודד השקעות בישראל". נתניהו סיפר כי השיב לחוקרי המשטרה: "מעולם לא פעלתי למען ארנון מילצ'ן, בעניין הזה, בשום עניין אחר".

נתניהו השיב להמלצת המשטרה להעמידו לדין בגין קבלת שוחד בשל סיוע למילצ'ן לקבל ויזה לארה"ב. "איך אפשר לבוא בטענות שבשביל סיגרים פעלתי אצל האמריקאים כדי שתוחזר למילצ'ן הוויזה שנשללה ממנו? ולמה היא נשללה ממנו? כי פורסמו בתקשורת דברים", אמר. נתניהו אמר כי גם שמעון פרס סייע למילצ'ן כשהיה ראש ממשלה. "איך אפשר לומר שפעלתי כך בשביל סיגרים? לא אני, ולא שמעון פרס ז"ל, צריך להפקיר את מי שעזר למדינת ישראל רק בגלל שהוא חבר שלי. שלא יהיה ספק - פעלתי כך גם לגבי מדינות זרות לגבי אנשים שהיו זקוקים לסיוע שלי", הוסיף.

ראש הממשלה התייחס גם להמלצה להגיש נגדו כתב אישום בתיק 2000, שבו הוקלט משוחח עם מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס. "איך אפשר לומר שרציתי לפעול לטובתו של נוני מוזס על ידי העברת החוק של ישראל היום? עשיתי את ההיפך הגמור. הובלתי את ההתנגדות לחוק, הצבעתי נגדו, ועשיתי יותר מזה - פיזרתי את הכנסת, ואכן מהסיבה הזאת החוק לא עבר", אמר. נתניהו האשים את השרים וחברי הכנסת שתמכו בחוק ישראל היום וטען כי פעלו בשליחות מוזס. "הם קידמו את הצעות החוק שלו. רבים מהם, אני מוכרח לומר לכם, קיבלו סיקור מלטף ומחבק בידיעות אחרונות. איך ייתכן שרובם המוחלט לא נחקרו? לא הוגשה נגדם שום המלצה? איך ייתכן שדווקא נגדי, מי שהוביל את המלחמה נגד החוק, יש המלצות? וכנגד מובילי החוק אין שום דבר? עולם הפוך".

הערב הודיעה המשטרה כי היא ממליצה להגיש כתב אישום נגד נתניהו בעבירות שוחד בפרשת טובות ההנאה (תיק 1000) ובפרשה העוסקת במגעים לעסקת שוחד בין נתניהו למוזס (תיק 2000). בנוסף ממליצה המשטרה להעמיד לדין את מוזס ואת איש העסקים מילצ'ן על מתן שוחד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ