בית משפט הורה למסור למשטרה מידע ביומטרי - אף שהחוק אינו מאפשר זאת

המשטרה ביקשה מידע מהמאגר על מנת לזהות תושב עוספיה שנהרג בבולגריה. השופט קבע שהחוק מעניק לו סמכות להורות על כך אף שמשרדי הממשלה מגבשים את התקנות בנושא

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בחיפה נענה השבוע לבקשת המשטרה והורה למסור לה מידע השמור במאגר הביומטרי, אף שטרם אושרו תקנות המאפשרות זאת. השופט רון סוקול קבע כי יש למסור למשטרה את הנתונים הביומטריים של אזרח ישראלי שנהרג בתאונה בבולגריה כדי לוודא את זהותו. השופט כתב כי החוק מעניק לו סמכות להורות על מסירת המידע למשטרה. 

עם זאת, החוק קובע כי הסעיף המאפשר העברת מידע למשטרה ייכנס לתוקף רק לאחר אישור התקנות בכנסת. במשרדי הממשלה מגבשים עדיין את התקנות, והכנסת טרם אישרה אותן. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שהמשטרה מבקשת לקבל מידע מהמאגר הביומטרי.

תור לביקורת גבולות עבור דרכונים ביומטריים בנתב"ג, בחודש יולי האחרוןצילום: הארץ

חרף צו השופט, הרשות לניהול המאגר הביומטרי סירבה למסור את המידע והסבירה כי החוק אוסר עליה להעביר נתונים מהמאגר לגופים פרט לרשות האוכלוסין וההגירה. ברשות הביומטרית הציעו למשפחתו של ההרוג בתאונה לפעול להבאת גופתו לארץ ולהשוות את טביעות האצבע שלו לאלה השמורות על גבי השבב בתעודת הזהות או בדרכון הביומטרי שלו, או לזהותו באמצעות DNA. פעולות אלה אינן מצריכות הוצאת מידע מהמאגר הביומטרי ואין מניעה חוקית לבצען.

ההרוג בתאונה, ויסאם תלחמי, מהנדס מעוספיה, היה בנסיעת עבודה בבולגריה. המכונית שבה נסע בדרכו לוורנה פגעה במשאית שחנתה בשולי הכביש המהיר והתרסקה. בבקשה שהגישה תחנת חיפה במשטרה לבית המשפט המחוזי נכתב: "ידוע לנו כי הנ"ל עשה ת.ז. ביומטרית וכן דרכון ביומטרי ושם הוא נתן טביעות אצבע. לכן אנו מבקשים ממשרד הפנים את טביעות האצבע שביצע המנוח לצורך השוואה. כמו כן אנו מבקשים צילומי רנטגן של כל בית חולים בארץ או קופת חולים לצורך זיהוי המנוח".

השופט סוקול נענה לבקשת המשטרה זמן קצר לאחר הגשתה. "בבקשה נטען כי המידע הביומטרי דרוש לשם העברתו למשטרת בולגריה על מנת לזהות גופה שזהותה מוטלת בספק", כתב בהחלטתו.השופט התבסס בהחלטתו על סעיף 17 לחוק, אף שטרם נכנס לתוקף. הסעיף קובע כי בית המשפט המחוזי רשאי להיענות לבקשה של קצין משטרה ולהתיר בצו לרשות הביומטרית להעביר למשטרה נתונים ביומטריים הכלולים במאגר, אם שוכנע כי הדבר נדרש "לצורך אימות או ברירו זהותו של אדם, לרבות גופה, שזהותו אינה ידועה או מוטלת בספק", או "לצורך העברת המידע לרשות אכיפה מחוץ לישראל" למטרה זו. כמו כן נקבע כי בית המשפט לא יורה על העברת הנתונים הביומטריים מתוך המאגר, "אלא אם כן שוכנע, מנימוקים מיוחדים שיירשמו, כי קיים אינטרס ציבורי חיוני המחייב זאת וכי אין אפשרות להשגת המטרה שלשמה נדרשים האמצעים או הנתונים כאמור, בדרך אחרת".

עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות אמר כי המקרה ממחיש כיצד עלול להימסר מידע מהמאגר הביומטרי בניגוד לחוק. "התאונה המשפטית היא שהמשטרה ביקשה צו לפי סעיף שלא בתוקף. ההמשך של התאונה המשפטית הזו היא שלא משנה אם נמסר המידע או לא, שהרשות הביומטרית לא התנגדה ולא ערערה על ההחלטה. יש פה מקרה חמור במיוחד שבו המשטרה מפרה את החוק ושופט נותן החלטה על סמך חוק שלא קיים. זה מראה לך גם מה היה יכול לקרות אם הרשות הביומטרית כן היתה רוצה למסור".

מהמשטרה נמסר כי היא פנתה "אל בית המשפט, בהתאם להוראות חוק המאגר הביומטרי, על מנת לקבל העתק טביעות אצבע מהמאגר, כך שניתן יהיה לערוך השוואה וזיהוי הגופה, בהיעדר דרך פורנזית אחרת באותה מדינה בחו"ל".

ביום שני צפוי בג"ץ לדון בעתירה של התנועה לזכויות דיגיטליות נגד חובת ההצטרפות למאגר הביומטרי. העותרים דורשים למחוק את המאגר הביומטרי ומזהירים כי הוא מסכן את ביטחון המדינה ופוגע בפרטיות של אזרחי המדינה. העותרים מציינים כי תכלית המאגר למנוע מאדם להתחזות לאחר ולהחזיק כמה תעודות בזהויות שונות, אולם טוענים כי "הוכח כי המאגר הביומטרי המוקם כחלק מיישום החוק אינו מסייע במניעת זיופי תעודות זהות; ליתר דיוק, לא נמצא ולו מקרה בודד בו התקיים התרחיש התיאורטי אותו המאגר אמור למנוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ