בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בדיקת "הארץ" מוצאת חורים בלפחות טענה אחת של המשטרה נגד נתניהו

המשטרה ציינה חמש תמורות שנתניהו נתן למילצ'ן בעבור טובות ההנאה – אחת מהן כוללת הקמת צוות לקידום פרויקט של איש העסקים. אלא שהצוות מעולם לא הוקם

120תגובות
טאטא, ב-2008
REUTERS

כשהמשטרה הציגה השבוע את המלצותיה בתיקי בנימין נתניהו, היא פירטה חמש תמורות שנתן ראש הממשלה לאיש העסקים ארנון מילצ'ן בעבור טובות ההנאה שקיבל ממנו: קידום הארכת הפטור ממס לתושב חוזר; סיוע בהסדרת ויזה לארצות הברית; קידום הכנסתו של מילצ'ן כשותף בערוץ 2; התערבות בנוגע לעתידו של ערוץ 10; והקמת צוות לקידום פרויקט של מילצ'ן עם איש העסקים ההודי ראטן טאטא, שנבלמה בהתנגדות בכירים במערכת הביטחון. אלא שבדיקת "הארץ" מעלה כי בכל הנוגע לתמורה החמישית, תמונת הדברים אחרת. נתניהו אמנם ביקש ממנכ"ל משרדו דאז להקים צוות לבדיקת העניין, אך הצוות לא הוקם, ושיחות עם בכירים רלוונטיים במערכת הביטחון מלמדות שכלל לא הכירו את העניין.

חקירות נתניהו - סיקור נרחב | המשטרה ממליצה להעמיד את נתניהו לדין על שוחד בתיקים 1000 ו-2000 | בליכוד תוקפים את לפיד, כחלון ובנט שומרים על שתיקה | הספירה לאחור של נתניהו החלה / אלוף בן | בנאומו לאחר ההמלצות, נתניהו נראה דומה מאי-פעם לאולמרט / יוסי ורטר | המשטרה הבהירה מה ההבדל בין "מתנה מחבר קרוב" לשוחד שיטתי / גידי וייץ | ראש הממשלה קבע תקדים כשהבהיר שייאבק על חפותו / עידו באום | תגובת נתניהו לא פחות חמורה מממצאי החקירה / חמי שלו | הסיפור הפוליטי הגדול של המלצות נתניהו הוא בכלל לפיד / רוית הכט | העבר מלמד: יחלפו חודשים ארוכים עד להכרעת הפרקליטות בתיקי נתניהו / רויטל חובל | ההמלצות להעמיד את נתניהו לדין הן ניצחון משולש לשלטון החוק / דן מרגלית | מנדלבליט, עכשיו תורך / אורי משגב | המלצות המשטרה: המסמך המלא | ממעצר ארי הרו ועד ההמלצות: כך התגלגלו חקירות נתניהו

נתניהו ומילצ'ן, ב-2005
David Silverman/Getty Image/ ד

לפי המשטרה, טאטא ומילצ'ן פעלו יחד ואף הקימו חברה משותפת, כאשר ביקשו להקים אזור סחר חופשי במשולש הגבולות בין הרשות הפלסטינית, ישראל וירדן – זאת לצורך הקמת מפעל לייצור מכוניות עבור טאטא. על פי סיכום החקירה של המשטרה, בעקבות היוזמה של מילצ'ן וטאטא הקים נתניהו צוות בראשות מנכ"ל משרדו דאז אייל גבאי על מנת לקדם את הפרויקט. זאת, בתמורה למתנות שקיבל ממילצ'ן, שכללו בעיקר סיגרים לראש הממשלה עצמו ושמפניות לרעייתו שרה. לפי המשטרה, רק בעקבות התנגדות עזה של אנשי ביטחון ואנשי מקצוע במשרד ראש הממשלה, ובצל "האביב הערבי", ירדה היוזמה מהפרק.

אלא של"הארץ" נודע כי הצוות שתואר במסמך המשטרה לא הוקם מעולם ולמעשה התוכנית כלל לא קודמה. עדים בתיק העידו במשטרה כי אף לא יצא מסמך הכולל כתב מינוי להקמת צוות בנושא. לדברי כמה מקורות, בסוף 2009 נפגש מילצ'ן עם נתניהו ופרש בפניו במשך דקות ארוכות את התוכנית שיזם עם טאטא: הקמת אזור סחר חופשי  שיקדם את השלום. המיזם היה אמור להעסיק פלסטינים, ישראלים וירדנים שייצרו מכוניות במחירי עלות נמוכים, שישווקו בעיקר למדינות ערב.

"רעיון ששווה לבדוק"

בחקירתו סיפר מילצ'ן כי טאטא כבר הביע נכונות להשקיע מאות מיליוני שקלים במיזם, וכי נתניהו ביקש לקדם את הרעיון. "רעיון מאוד מעניין ששווה לבדוק אותו", אמר נתניהו, כך לפי מילצ'ן. מילצ'ן הבהיר כי ביקש לקדם את הנושא כחלק מחזונו ל"שלום כלכלי" והוסיף: "לאורך השנים הצעתי מספר יוזמות שכל מטרתן היא קידום השלום באזור. התוכנית לא היתה בתמורה לשום מתנה".

נתניהו ביקש לשמוע את דעתו של גבאי, אלא שזה צינן את ההתלהבות. בכיר אחר במשרד ראש הממשלה שנחשף באותו יום למיזם אמר: "זה דורש מכרז, למה דווקא טאטא ומילצ'ן יקימו אזור סחר חופשי?" אחד העדים המרכזיים בתיק אף אמר כי הביע חשש שהתוכנית תיתפס כ"ניצול של הפלסטינים שייראו כמי שמועסקים בתנאי עבדות", והוסיף: יהיה עלינו לחץ בינלאומי". למרות הדברים, נתניהו ביקש מגבאי לבדוק את היתכנות התוכנית – אלא שבפועל התוכנית לא קודמה ולא יצא כתב מינוי להקמת צוות שיבחן את הנושא.

אדם שהיה גורם ביטחוני בכיר בזמן הניסיון לקדם את המיזם אמר כי בשום שלב לא נבדקו ההשלכות הביטחוניות של הפרויקט, שכן הוא נגדע ולא קודם בדרך כלשהי. גם אנשי משרד החוץ לא עורבו בעניין, חרף ההשלכות המדיניות אל מול ירדן, וכמוהם גם אנשי ביטחון הקשורים ליחסים עם ירדן.

כמה חודשים לאחר מכן, בתחילת 2010, ביקשו נציגיו של טאטא בישראל להיפגש עם אנשי משרד ראש הממשלה ובהם גבאי עצמו. בפגישה, שהפרוטוקול שלה הועבר למשטרה, הביעו הנציגים את אכזבתם על כך שלא הוקם עד כה צוות שיבחן את המיזם. בפגישה סוכם על הקמת צוות בין-משרדי לבחינת המיזם, אולם גם הפעם לא קודמה התוכנית והצוות לא הוקם. 

המלצות המשטרה

"התוכנית גוועה"

בדיקת "הארץ" מול בכירי מערכת הביטחון בתקופה המדוברת מעלה כי איש מהם לא הכיר את התוכנית עד לחקירת המשטרה הנוכחית. "קראתי על זה לראשונה בעיתון והייתי בהלם", אמר אחד מהם. "להגיד שהיתה התנגדות ביטחונית לתוכנית? אם היתה כזו, אני לא מכיר. תוכנית כזו, על שלל ההשלכות שלה, היתה אמורה להגיע לשולחני, אבל כבר למדתי – בישראל הכל יכול לקרות". בתיק טובות ההנאה מסר עדות גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים לשעבר, איתן דנגוט.

העדויות והראיות שאספה המשטרה לא עולות בקנה אחד עם עדותו של טאטא בכל הקשור ליחסיו עם מילצ'ן, שנפגש בנובמבר 2017 עם נציגי צוות החקירה בלובי במלון בתל אביב, בעת שביקר בישראל. טאטא עצמו טען כי אין לו יחסים עסקיים עם מילצ'ן, זאת בשעה שהמשטרה ידעה על קשרים בין השניים ועל החברה המשותפת שהקימו. בעדותו צמצם טאטא את ידיעותיו בנושא המיזם ואת מעורבותם האקטיבית של אנשי קבוצת טאטא, וטען כי "התוכנית גוועה".

בתגובה על כתבה שפורסמה בנובמבר בעיתון "אינדיאן אקספרס" אמר טאטא כי נפגש עם חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) במלון אינטרקונטיננטל בתל אביב ואמר להם כי אין לו קשרים עסקיים עם מילצ'ן למעט קשרי לקוח עם חברת ייעוץ ביטחוני. 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אין לנו מה להוסיף מעבר לדברים שנמסרו. חומר הראיות הוגש לפרקליטות להמשך ההליך".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו