ראש העיר כפר סבא הואשם בגניבת תלושי מזון לנזקקים והתפטר

יהודה בן חמו הואשם בעבירות מרמה, הפרת אמונים וגניבה, בגין הקמת מנגנון הונאה וקבלת תרומות בסך כ-600 אלף שקלים. "אני נפרד מהנהגת העיר בגרון ניחר, כך צריך לנהוג נבחר ציבור"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש העיר כפר סבא, יהודה בן חמו, בבית המשפט, לפני כשנה
ראש העיר כפר סבא, יהודה בן חמו, בבית המשפט, לפני כשנהצילום: אילן אסייג

הפרקליטות הגישה היום (שישי) כתב אישום נגד יהודה בן חמו, ראש העיר כפר סבא. בן חמו מואשם בעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד ציבור, הטרדת עד, עבירות מס ועבירות נוספות. כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בלוד. בן חמו הודיע כי יתפטר מתפקידו לאחר שיקבל לידיו את כתב האישום.

על פי כתב האישום, בן חמו יצר מנגנון הונאה בזמן שכיהן בראשות העיר, כבר מ-2004, עם כניסתו לתפקיד. כפי שנחשף ב"הארץ" לפני כשנה, בן חמו קיבל תרומות שלכאורה יועדו לנזקקים בעיר. בכתב האישום נכתב כי בן חמו עשה זאת ללא שיתוף מחלקת הרווחה או גזבר העירייה. ראש העיר הניע את אנשי לשכתו לפנות בסמוך לחגים לאנשי עסקים וקבלנים בכפר סבא, וביקש מהם לתרום באמצעות העירייה תווי קנייה לנזקקים בעיר. בתמורה לפניות קיבל בן חמו תווי קניה בסך כולל של כ-607,500 שקל.

בחלק מתווי הקנייה עשה לכאורה בן חמו שימוש לצרכיו האישיים, ואת חלקם חילק למקורביו, עובדי לשכתו, עובדת משק ביתו ולפעילי שכונות. בן חמו לא דיווח על התווים לרשות המסים ולא שילם את המסים הנובעים מפעילות זו. בין השנים 2009 ל-2016 קיבל בן חמו תלושים בשווי 420 אלף שקל מחברת יינות ביתן, ומתוכם 180 אלף שקל נלקחו לכיסו.

בנוסף, על פי כתב האישום, קידם בן חמו את עניינו של חברו הקרוב, בעל עסקים בכפר סבא. בן חמו דן בענייני חברו בוועדות וברשות הרישוי המקומית, בהן שימש יושב ראש, מבלי שדיווח לחברי הוועדות על ניגוד העניינים.

בן חמו מסר אחר הצהריים: "הגם שסעיפי כתב האישום אינם דומים לאלה שעלו בתחילת החקירה ואינם כוללים סעיף שוחד, אינני מקל בו ראש ובכוונתי להיאבק על חפותי בבית המשפט. אני סבור שכך צריך לנהוג נבחר ציבור כלפי בוחריו. אני נפרד מהנהגת העיר בגרון ניחר ובעין דומעת בתקווה שאצליח להוכיח את חפותי ולהתהלך בעתיד ברחובות העיר בגאון וכחף מכל רבב".

בן חמו נעצר לראשונה לפני כשנה. כחלק מתנאי שחרורו, בית המשפט אסר עליו ליצור קשר עם שאר המעורבים בנוגע לחקירה. חרף הוראת בית המשפט, בספטמבר האחרון פגש בן חמו את נהגו, שמשמש עד תביעה ונחקר בתיק. בן חמו שוחח עם הנהג על התיק וחומרי החקירה, ואמר לו: "ציפיתי מהאנשים שלי שישמרו עלי".

הפרקליטות ביקשה היום מבית המשפט להרחיק את בן חמו מתפקיד ראש העיר. בבקשה נכתב כי: "המשיב, במעשים המיוחסים לו בכתב האישום, ניצל לרעה את מעמדו, סמכויותיו, השפעתו הרבה והכוח הנובע מתפקידו כראש העיר והסמכות המוניציפלית העליונה בעירו, ועשה בכל אלו שימוש לרעה, לצורך עשיית רווחים אישיים על חשבון ציבור בוחריו וציבור נזקקי עירו. בנוסף עשה שימוש לרעה בכל אלו, לטובת קידום ענייניו של חברו הקרוב, העמיד עצמו וגורמי עירייה הכפופים למרותו במצב של ניגוד עניינים, ובכך פגע פגיעה מהותית באמון הציבור ובביטחונו במערכת השלטונית ובמוסדותיה".

בתחילה נחקר בן חמו בחשד לשוחד, אולם באוגוסט האחרון הודיעה הפרקליטות שתגיש נגדו כתב אישום על קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים וגניבה. זאת לאחר שהמשטרה לא הצליחה לבסס את החשד לשוחד.

סנגוריו של בן חמו, עורכי הדין בעז בן צור ודקלה סירקיס מסרו בתגובה: "מבלי להקל ראש בכתב האישום, יצוין כי הטענות החמורות שנשמעו בתחילת החקירה ובעיקר טענות השוחד - נפקדות מכתב האישום. עתה נטענות טענות ברף נמוך יותר. כפי שיתברר בהמשך וכעולה מחומרי החקירה, גורמים אינטרסנטיים, ובראשם עד המדינה, עומדים מאחורי בריאתו של  סיפור המעשה העיקרי שבכתב האישום, המוקצן גם הוא עד מאוד. מר בן חמו מודיע בזה, כי לאחר שיקבל באופן פורמלי את כתב האישום, יש בכוונתו להודיע על התפטרותו כדי לנהל את ההליך המשפטי ולעמוד על צדקתו".

חבר מועצת העיר כפר סבא, עילאי הרסגור הנדין, אמר לאחר הגשת כתב האישום נגד ראש העיר: "כתב האישום היום נגד בן חמו, שמצרף את כפר סבא למשפחה הלא מכובדת של ערים שראש העיר שלהם מעל באמון התושבים, צריך להוות תמרור ברור לכל הפועלים בפוליטיקה, לא משנה כמה חשוב, חזק או מקושר אתה - סופם של המושחתים ליפול. אני קורא לבן חמו להתפטר כבר היום מתפקידו ולנהל את הקרב על חפותו כאזרח פרטי, בלי לפגוע בתושבי כפר סבא מעבר למה שכבר פגע בהם. אני יודע וסומך על תושבי כפר סבא שבבחירות הקרובות ידעו לבוא חשבון עם אלו שהשחיתו את העיר - בצורה ישירה או בשיתוף פעולה".

בן חמו מסר אחר הצהריים: "הגם שסעיפי כתב האישום אינם דומים לאלה שעלו בתחילת החקירה ואינם כוללים סעיף שוחד, אינני מקל בו ראש ובכוונתי להיאבק על חפותי בבית המשפט. אני סבור שכך צריך לנהוג נבחר ציבור כלפי בוחריו. אני נפרד מהנהגת העיר בגרון ניחר ובעין דומעת בתקווה שאצליח להוכיח את חפותי ולהתהלך בעתיד ברחובות העיר בגאון וכחף מכל רבב".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ