גל מעצרים בתיק 4000: שני מקורבים לנתניהו ובכירים בבזק נחקרים במשטרה

לפי המשטרה, ראיות שנאספו בתיק מעלות חשדות נוספים ומעתה התיק ינוהל בידי יחידה להב 433 והרשות לניירות ערך. הבוקר נחשף ב"הארץ" כי שלושה מקורבים לרה"מ פעלו להיטיב עם אלוביץ'

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג, מרק ישראל סלם
הארץ

המשטרה עצרה הבוקר (ראשון) שני מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו ושורה של בכירים בבזק. לפי הודעה שפרסמה המשטרה, ראיות שנאספו בפרשת בזק, המכונה תיק 4000, מעלות חשדות נוספים, ומעתה התיק ינוהל במשותף על ידי יחידה להב 433 והרשות לניירות ערך. הבוקר חשף "הארץ" כי שלושה מקורבים לנתניהו פעלו להיטיב עם הבעלים של בזק, שאול אלוביץ׳.

חקירת הפרשה עוסקת ביחסיהם של נתניהו ואיש העסקים שאול אלוביץ', הבעלים של חברת בזק ואתר וואלה. על פי החשד, נתניהו העניק הטבות ענק לבזק, ובתמורה אלוביץ' הנחה את וואלה להטות את הסיקור לטובת ראש הממשלה ורעייתו. גידי וייץ חשף לאחרונה ב"הארץ" שהראיות בפרשה התחזקו והתעבו, והן כוללות עדויות והתכתבויות רבות, חלקן מפורשות מאוד, בין כמה מהמעורבים, ובהם גם מקורב לראש הממשלה.

תיק 4000: עיקרי הפרשה

נתניהו ונאמנו שלמה פילבר עיכבו רפורמה שהיתה פוגעת בבזק, שבשליטת אלוביץ'

החשד: האתר וואלה, שבבעלות אלוביץ', הטה את הסיקור לטובת נתניהו תמורת הטבות לבזק

גילויים חדשים:

עד המפתח צפוי להיות מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, שפיקח על הסיקור באתר
ישועה סיפר שרעייתו של אלוביץ' לחצה עליו להיטיב עם נתניהו
החקירה נתמכת בשפע עדויות והתכתבויות בין המעורבים

לפני כמה שבועות הודיעה המדינה לבג"ץ שהפרקליטות החזירה את תיק 4000 לרשות לניירות ערך לצורך השלמות חקירה. בשבוע שעבר, בפגישה סגורה עם עיתונאים, אמר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שחלו בתיק התפתחויות, אך לא פירט מה הן.

עד מפתח בפרשה צפוי להיות אילן ישועה, מנכ"ל וואלה ומי שהוציא לפועל את הטיית הסיקור לטובת בני הזוג נתניהו. בהוראתו הישירה של ישועה צונזרו בשנים האחרונות כתבות ביקורתיות על הזוג נתניהו, שולבו ידיעות מפרגנות רבות על שרה נתניהו, מאת אנשי משרד ראש הממשלה, כותרות מזיקות עודנו ואייטמים נוקבים נדחקו לשולי האתר או הועלמו ממנו כליל, בהוראה מלמעלה.

ישועה הבהיר לא אחת לאנשים שעבדו תחתיו שבלבו פנימה הוא סבור שנתניהו הורס את המדינה, אבל אין לו ברירה אלא להאדיר את בני הזוג, כיוון שאלו ההוראות שקיבל. בפני כמה מבני שיחו הודה ישועה שהוא נתון ללחצים כבדים ובלתי פוסקים בנושא מצד אלוביץ' ורעייתו, איריס. בשיחות עם עיתונאים הוא אף קשר בין הצנזורה לבין החלטות רגולטוריות של משרד התקשורת בראשות נתניהו, הנוגעות ישירות לרווחיות של בזק.

כל פרשות נתניהו

בשבוע שעבר הודה עורך אתר וואלה לשעבר, ינון מגל, כי התבקש לסקר באופן אוהד את נתניהו ואת רעייתו באתר. "היו לחצים", אמר מגל בראיון לגלי צה"ל, בתשובה לשאלה אם "השראתו של אלוביץ' (יו"ר בזק, בעלת השליטה באתר) היתה נוכחת בחדרי המערכת". מגל, שעזב את וואלה לקראת הבחירות לכנסת ב-2015, אמר כי לא נקרא למסור עדות במשטרה על תקופתו באתר, אך "אם איקרא להעיד במשטרה, אני בהחלט אגיד מה היה שם".

באוקטובר 2015 פורסם במוסף "הארץ" תחקיר שהצביע על פקעת הקשרים בין נתניהו לאלוביץ' ועל מה שנראה כיחסי תן וקח ביניהם. מיד אחרי התחקיר פגש עיתונאי בכיר את המנכ"ל ישועה והזהיר אותו: "זה יסתיים בלהב 433". ואכן, בוואלה חששו באותם ימים שחשיפת מסכת טובות ההנאה לנתניהו ולרעייתו, במקביל למחוות השלטוניות שהורעפו על בזק, תוביל לחקירה פלילית. חלק מהמעורבים בפרשה הקפידו לשמור עד היום מסרונים ואי־מיילים המעידים על השיטה, שכללה, כפי שנודע ל"הארץ", גם התערבות של מקורבים לשלטון במינויים באתר. לפני כשבועיים וחצי פרסם העיתונאי מרדכי גילת ב"כאן" כי בכוונת רשויות אכיפת החוק להזמין בכירים מוואלה לחקירה.

כמה חודשים לפני פרסום התחקיר, במאי 2015, מינה נתניהו, שלקח לעצמו את תיק התקשורת, את מקורבו שלמה פילבר למנכ"ל המשרד. כפי שחשף תחקיר מקיף של אמיתי זיו ב־TheMarker, כבר ביומו הראשון בתפקיד נועד פילבר עם אלוביץ'. בהמשך קידם המנכ"ל במרץ רב, חרף התנגדות אנשי מקצוע ובעיתוי שנראה כנוח ביותר לאיש העסקים, עסקת בעלי עניין שאותה אלוביץ' רצה: מכירת השליטה בחברת הלוויין יס מיורוקום (של אלוביץ') לחברת בזק (שגם היא נמצאת בשליטתו). חודש בלבד אחרי כינון הממשלה, אישר נתניהו את העסקה מעוררת המחלוקת

בחודש שעבר פורסם כי נתניהו ואלוביץ' נפגשו שבע פעמים בין השנים 2013 ל-2015. כל הפגישות, שנחשפו בעקבות בקשת חופש מידע שהגיש עורך הדין שחר בן מאיר, התקיימו במעון ראש הממשלה ושלוש מהן נערכו בלוח זמנים צפוף במיוחד בזמן שנתניהו כיהן גם כשר התקשורת והיה אמון על ענייני בזק. למרות זאת, נתניהו לא דיווח על קשריו עם אלוביץ' כשנטל לידיו את סמכויות משרד התקשורת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ