גל המעצרים בתיק 4000

שני אנשי סודו של נתניהו נשלחו לחמישה ימי מעצר; רה"מ צפוי להיחקר בפרשה

השניים חשודים בלקיחת שוחד במסגרת חקירת תיק 4000. בכיר בבזק ושתי דמויות מסביבתו הקרובה נשלחו אף הם למעצר עד יום חמישי, בחשד לעבירות שוחד ושיבוש הליכי חקירה

רויטל חובל
רויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שני המקורבים, היום בבית המשפט
שני המקורבים, היום בבית המשפט
רויטל חובל
רויטל חובל

שניים מאנשי סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נשלחו הערב (ראשון) למעצר עד יום חמישי, לאחר שנעצרו הבוקר במסגרת חקירת תיק 4000. בנוסף אליהם, הוארך בחמישה ימים מעצרם של בכיר בבזק ושתי דמויות מסביבתו הקרובה, שנעצרו הבוקר אף הם, יחד עם שני בכירים נוספים בחברה שיישארו במעצר עד יום רביעי. ראש הממשלה עצמו צפוי להיחקר בפרשה.

לאחד משני אנשי הסוד מיוחסות עבירות של לקיחת שוחד ושיבוש הליכי חקירה. מקורבו השני של רה"מ חשוד בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, עבירות על חוק ניירות ערך ושיבושי הליכי חקירה.

ראש הממשלה נתניהו בדיון בכנסת, בשנה שעברה
ראש הממשלה נתניהו בדיון בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הבכיר בבזק חשוד במתן שוחד, בהלבנת הון, בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בעבירות ניירות ערך ובעבירות מנהלים ועובדים בתאגיד. בכירה נוספת בבזק שנעצרה היום, ומעצרה הוארך בארבעה ימים, חשודה בעבירות ניירות ערך, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות מנהלים, וחשודה שהייתה מעורבת ביחד עם אחרים במתן טובות הנאה שלא כדין.

לפי הודעה שפרסמה המשטרה, ראיות שנאספו בפרשת בזק, המכונה תיק 4000, העלו חשדות נוספים, ומעתה התיק ינוהל במשותף על ידי יחידה להב 433 והרשות לניירות ערך. הבוקר חשף "הארץ" כי שלושה מקורבים של נתניהו פעלו להיטיב עם בעלי בזק, שאול אלוביץ׳.

חקירת הפרשה עוסקת ביחסיהם של נתניהו ואלוביץ', שבזק בבעלותו מחזיקה גם באתר וואלה. על פי החשד, נתניהו העניק הטבות ענק לבזק, ובתמורה אלוביץ' הנחה את אנשי וואלה להטות את הסיקור לטובת ראש הממשלה ורעייתו שרה. גידי וייץ חשף לאחרונה ב"הארץ" שהראיות בפרשה התחזקו והתעבו, והן כוללות עדויות והתכתבויות רבות, חלקן מפורשות מאוד, בין כמה מהמעורבים, ובהם גם מקורב לראש הממשלה.

תיק 4000: עיקרי הפרשה

נתניהו ונאמנו שלמה פילבר עיכבו רפורמה שהיתה פוגעת בבזק, שבשליטת אלוביץ'

החשד: האתר וואלה, שבבעלות אלוביץ', הטה את הסיקור לטובת נתניהו תמורת הטבות לבזק

גילויים חדשים:

עד המפתח צפוי להיות מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, שפיקח על הסיקור באתר
ישועה סיפר שרעייתו של אלוביץ' לחצה עליו להיטיב עם נתניהו
החקירה נתמכת בשפע עדויות והתכתבויות בין המעורבים

היום מסר עדות במשטרה מנכ"ל וואלה אילן ישועה. ישועה צפוי להיות עד מפתח בפרשה, כמי שהוציא לפועל את הטיית הסיקור לטובת בני הזוג נתניהו. בהוראתו הישירה של ישועה צונזרו בשנים האחרונות כתבות ביקורתיות על הזוג נתניהו, שולבו ידיעות מפרגנות רבות על שרה נתניהו, כותרות מזיקות עודנו ואייטמים נוקבים נדחקו לשולי האתר או הועלמו ממנו כליל.

גם עורך האתר לשעבר ינון מגל, ששימש בתפקידו בתקופה שבה נחקר החשד ליחסים פסולים בין אלוביץ' לנתניהו. בשבוע שעבר התראיין מגל לגלי צה"ל ואמר: "היו לחצים לסקר באופן אוהד את נתניהו. אם איקרא למסור עדות במשטרה, אגיד מה היה". גם עורך וואלה הנוכחי, אבירם אלעד, מסר היום עדות במשטרה. אלעד מונה לתפקידו באוקטובר 2016 והיה זה שהוביל את השינוי בהתנהלות האתר, בעיקר לאחר פרוץ פרשת תיק 2000, אז פסקה התערבות ההנהלה בתוכני האתר.

לפני כמה שבועות הודיעה המדינה לבג"ץ שהפרקליטות החזירה את תיק 4000 לרשות לניירות ערך לצורך השלמות חקירה. בשבוע שעבר, בפגישה סגורה עם עיתונאים, אמר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שחלו בתיק התפתחויות, אך לא פירט מה הן.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "עוד חקירת סרק בלחץ התקשורת. מסע הציד התקשורתי נמשך במלא עוזו. אחרי שיצא האוויר מ-1000 ומ-2000 ואחרי שמתברר שאין בכלל אוויר ב-3000, התקשורת יצרה לחץ כביר לייצר בלון חדש - 4000. גם ממנו יצא כל האוויר.

כל פרשות נתניהו

"כל ההחלטות שנתקבלו בעניין בזק היו בהתאם להמלצות של ועדות מקצועיות ושל גורמים מקצועיים. זו הסיבה שמשרד המשפטים הבהיר בדו״ח מבקר המדינה ביחס לבזק: 'רה"מ לא קיבל החלטות שנויות במחלוקת... לא היתה החלטה שהיטיבה עם בזק באופן ספציפי שניתן היה להצביע עליה כהחלטה שעשויה להיות שנויה במחלוקת, וככזו שעשויה להיות נעוצה בפגם של ניגוד עניינים'. לכן מדובר בבועה מלאכותית שגם היא תתפוצץ".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ