שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטל חובל
רויטל חובל
קמיר, בנובמבר 2017
קמיר, בנובמבר 2017צילום: שוקי שדה
רויטל חובל
רויטל חובל

אלי קמיר הוא היועץ אסטרטגי שעבד עם בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ונעצר אתמול (שני) על ידי המשטרה במסגרת חקירת תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה). קמיר חשוד בין היתר כי נכח בפגישות בין אנשי בזק למנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר והשתתף בהעברת מידע סודי מהמשרד לבזק. בשעות הבוקר הובא קמיר לדיון בהארכת מעצרו, אך שוחרר בתנאים מגבילים. המשטרה צפויה להגיש ערר בנושא.

כפי שפורסם היום, קמיר נחשד גם שהעביר לשופטת הילה גרסטל הצעה מטעם איש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניר חפץ, לפיה תמונה ליועמ"ש בתמורה לסגירת תיק המעונות נגד שרה נתניהו. גם חפץ, שנעצר עד יום חמישי, הובא לדיון בהארכה נוספת של מעצרו, אך בית המשפט החליט להותיר את המעצר על כנו.

מימין: אלוביץ', פילבר וחפץ
מימין: אלוביץ', פילבר וחפץצילום: מוטי מילרוד

קמיר הוא שותפו של היועץ ישראל בכר, שאינו חשוד בפרשת בזק. לדברי כמה מקורות, משרד הייעוץ קמיר־בכר נהנה מתדמית של קרבה לנתניהו. "בתעשייה זה היה סוד גלוי שקמיר הוא השותף של איש הסקרים של נתניהו", אמר יועץ שעבד בעבר בחברה ממשלתית לTheMarker. "ביחסים בין שניהם — בכר היה שר החוץ, וקמיר איש הצללים שמאחורי הקלעים".

מלבד זאת, קמיר מקורב גם ליועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין, ולפוליטיקאים משמאל ומימין, בהם שר הביטחון אביגדור ליברמן וקודמיו בתפקיד משה יעלון ושאול מופז. כמו כן, הוא מקורב לאנשי מפתח רבים, וזאת במסגרת תפקידיו כיועץ אסטרטגי לנובל אנרג'י, בנק דיסקונט ומשרדי ממשלה.

במקביל דווח הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כי דובר לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בועז סטמבלר, העיד במשטרה כי העביר לגורמים באתר וואלה בקשות שונות בנוגע לסיקור משפחת נתניהו. היום משמש סטמבלר מנכ"ל לשכת הפרסום הממשלתית.

ביום ראשון נעצרו שני אנשי סודו של נתניהו בחשד למעורבות לפרשה - דוברו לשעבר ראש הממשלה, ניר חפץ, ושלמה פילבר, שכיהן כמנכ"ל משרד התקשורת תחת השר נתניהו. השניים חשודים בקבלת שוחד ובשיבוש הליכי משפט. בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', נעצר בחשד למתן שוחד. החוקרים הציגו לחשודים מסרונים המעידים כי אלוביץ' הטה את הסיקור באתר וואלה שבבעלותו לטובת נתניהו ורעייתו. בין המסרונים כאלו ששלחו מקורבים לנתניהו למנכ"ל וואלה אילן ישועה, בהם דרשו לשנות או להסיר מהאתר פרסומים הקשורים לראש הממשלה ולבני משפחתו.

בועז סטמבלר
בועז סטמבלרצילום: עופר וקנין

הבוקר פרסמה המשטרה הודעה משותפת עם הרשות לניירות ערך, שבה נאמר כי חלק מהחשודים בפרשה "פעלו באופן בוטה בכדי לשבש הליכי חקירה ולהקשות על מלאכת איסוף הראיות בחקירה".

תיק 4000, סיקור נרחב:איש הצללים של פרשת בזק: העיתונאי שנהפך למיליונרהטבות ענק תמורת סיקור אוהד: ראיות חדשות מסבכות את נתניהו בתיק 4000 // גידי וייץ | לא רק 1000 ו-2000: לתיק נתניהו-אלוביץ' יש פוטנציאל גדול להיות תיק שוחד מובהק // עידו באום | לא רק ישראל היום: אתר החדשות הפופולרי "וואלה!" בשירות נתניהו // גידי וייץ | מנכ"ל וואלה אילן ישועה והעורך לשעבר מסרו עדות במשטרה | עורך וואלה לשעבר ינון מגל: היו לחצים לסקר באופן אוהד את נתניהו

מעצרם של חפץ, פילבר ואלוביץ' הוארך עד יום חמישי. שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי כץ, אמרה שהחשדות נגדם נראים סבירים ומבוססים, ושהם מסמנים עליית מדרגה בחקירת פרשת בזק-וואלה. 

במרכז תיק 4000 עומד החשד שנתניהו ומקורביו פעלו להבטיח לבזק הטבות כלכליות במאות מיליוני שקלים. בתמורה, לפי החשד, הורה אלוביץ' להטות את הסיקור בוואלה לטובת ראש הממשלה. מנכ"ל וואלה אילן ישועה, שלפי החשד היה אחראי להטיית הסיקור בפועל, העיד שלשום בפרשה במשך כמה שעות ומסר לחוקרי המשטרה והרשות לניירות ערך תיעוד של שיחות בנושא. כפי שדווח ב"הארץ", ישועה הודה בעבר שהיה נתון ללחצים מצד אלוביץ' בעניין הסיקור של משפחת נתניהו, וקשר ביניהם לבין החלטות רגולטוריות הנוגעות לבזק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ