בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אלשיך בדיון על חקירות נתניהו: זה לא חדש שכשמתמודדים עם עבריינים יש לחצים נגדיים

המפכ"ל זומן לדיון בכנסת בעקבות הראיון שבו אמר כי גורמים רבי כוח אספו מידע על חוקרי נתניהו: יצאתי עם זה לציבור כדי שהלחץ ייפסק, והוא פסק ■ היו"ר קיש הוציא חברי כנסת שהתנגדו לזימון ואמר: "לא תהיה כאן סתימת פיות" ■ ח"כ מיקי זוהר: יש שיתוף פעולה מדאיג בין התקשורת למשטרה

81תגובות
המפכ"ל אלשיך ויו"ר ועדת הפנים קיש, היום בכנסת
אוליבייה פיטוסי

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייצב היום (שלישי) בדיון של ועדת הפנים של הכנסת, שאליו זומן בשבוע שעבר. הדיון, שיזם יו"ר הוועדה יואב קיש (ליכוד), עסק בהתנהלות המשטרה בחקירות נתניהו.

הטוויטר של ג'וש בריינר - דלג

אלשיך הדף את ההאשמות שהעלו חברי כנסת בנוגע להדלפות של המשטרה בחקירת התיקים ואמר כי הנחקרים הם אלה שמעבירים ביניהם מסרים באמצעות התקשורת. "הנחקרים מגחיכים את החקירה דרך ההדלפות", הוא אמר, ורמז שלעתים ההדלפות של הנחקרים אינן נכונות: "לפעמים באופן בוטה מפרסמים שאלה-תשובה בתקשורת. ואני קופץ, ואז אני בודק את הפרוטוקול ורואה שזה לא זה". בהמשך הוסיף: "מישהו רצה להראות שהמשטרה מדליפה מפני שהוא רוצה להתגונן ציבורית". בשלב מסוים ביקש אלשיך לקטוע את הישיבה בגלל שיחת טלפון דחופה. הזמן שהוקצב לדיון נגמר ויו"ר הוועדה סיים את הישיבה ואמר לחברי הכנסת כי הם יכולים לשלוח למפכ"ל שאלות נוספות במייל.

בכדי חזק את דבריו על כך שהמשטרה אינה עומדת מאחורי ההדלפות אמר אלשיך כי "כתבי המשטרה מתלוננים שהם לא מקבלים (את המידע -יג"ב) שהאחרים מקבלים. לצערם - ולשמחתי".

בהתייחס לדבריו בתוכנית עובדה על גורמים רבי כוח שאספו מידע על חוקרי נתניהו, אמר אלשיך: "אמרתי שהיו גורמים, בשטח, שריחרחו סביב התיקים". הוא הדגיש כי אמר את הדברים כבר לפני שנה. "יצאתי ציבורית כדי לומר שזה לא לגיטימי - מתוך דיבור עם החוקרים. אני צריך להבטיח שהלחץ הזה ייפסק, וזה פסק מיידית". כשנשאל האם המשטרה חקרה את הנושא, השיב המפכ"ל: "משטרת ישראל לא נוהגת לעדכן לא על חקירות סמויות, לא על חקירות גלויות ולא על סטטוס של שום חקירה בשום נושא. חוסר הלגיטימיות שלי להתייחס לשאלה הזאת הוא בדיוק כמו חוסר החוקיות להתייחס לחקירות ראש הממשלה". בהמשך אמר: "זה לא דבר חדש שכאשר אנחנו מתמודדים עם עבריינים יש לחצים נגדיים. העולם הזה הוא עולם שכך עובד".  

חקירות נתניהו - סיקור נרחב | המשטרה ממליצה להעמיד את נתניהו לדין על שוחד בתיקים 1000 ו-2000 | בליכוד תוקפים את לפיד, כחלון ובנט שומרים על שתיקה | הספירה לאחור של נתניהו החלה / אלוף בן | בנאומו לאחר ההמלצות, נתניהו נראה דומה מאי-פעם לאולמרט / יוסי ורטר | המשטרה הבהירה מה ההבדל בין "מתנה מחבר קרוב" לשוחד שיטתי / גידי וייץ | ראש הממשלה קבע תקדים כשהבהיר שייאבק על חפותו / עידו באום | תגובת נתניהו לא פחות חמורה מממצאי החקירה / חמי שלו | הסיפור הפוליטי הגדול של המלצות נתניהו הוא בכלל לפיד / רוית הכט | העבר מלמד: יחלפו חודשים ארוכים עד להכרעת הפרקליטות בתיקי נתניהו / רויטל חובל | ההמלצות להעמיד את נתניהו לדין הן ניצחון משולש לשלטון החוק / דן מרגלית | מנדלבליט, עכשיו תורך / אורי משגב | המלצות המשטרה: המסמך המלא | ממעצר ארי הרו ועד ההמלצות: כך התגלגלו חקירות נתניהו

בהמשך אמר אלשיך שהיכולת להשפיע על חוקרים היא קטנה והיכולת להשפיע על חקירת משטרה היא אפסית. הוא הבהיר שהחליט לפני שנה לחשוף את דבר איסוף המידע על חוקרים כיוון שזה נגע למשפחותיהם. "כשמכפישים את המפכ"ל, מפרסמים שהוא שייך לשמאל הקיצוני ושאני מופעל על ידי הקרן החדשה, זה משפיע עלי", אמר אלשיך, "אבל כשזה מסתובב סביב בתי החוקרים, חשבתי שנכון לצאת ציבורית נגד זה".

אלשיך נשאל מדוע אמר בראיון שנתניהו יזומן להעיד גם בפרשת הצוללות וכלי השיט. לכך השיב המפכ"ל: "החקירה מאושרת על ידי היועץ המשפטי לממשלה ולכן ברור לחלוטין שלא יכולה להיגמר חקירה לפני שהגורמים המקבלים את ההחלטות ימסרו את גרסתם". הוא הוסיף כי "לכולם היה ברור שראש הממשלה ייתן גרסה בתיק 3000".

חברי האופוזיציה תקפו בדיון את יו"ר הוועדה על עצם זימונו של המפכ"ל. ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית "לבדיקת התנהלות המשטרה בחקירה של מפורסמים ונבחרי ציבור", והאשים את המשטרה בשיתוף פעולה מדאיג עם התקשורת.

בדקות הראשונות של הדיון הוציא היו"ר קיש את חברי הכנסת לאה פדידה, יוסי יונה ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ואחמד טיבי (הרשימה המשותפת) מהאולם תוך שהוא צועק "לא תהיה כאן סתימת פיות". בהמשך חזרו חברי הכנסת, והיו"ר הוציא מהדיון חברי כנסת נוספים: ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) וח"כ מיקי לוי (יש עתיד). רוזנטל אמר לקיש לפני שיצא: "מה שאתה עושה פה זה שיבוש חקירה, ראש המפלגה שלך בחקירה ואתה מזמן לפה את המפכ"ל". לקראת אמצע הדיון הוצאה ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) מהדיון ללא רשות לחזור. היא האשימה את קיש בכך שהוא עושה איפה ואיפה. בהמשך הוצאה גם ח"כ ענת ברקו (ליכוד) לחמש דקות.

קיש זימן את אלשיך לכנסת בעקבות פניית ח"כ זוהר, שדרש לזמן את בכירי המשטרה כדי שיסבירו מדוע לא נפתחה חקירה סביב הטענה כי גורמים רבי כוח אספו מידע על חוקרי נתניהו, כפי שאמר אלשיך בראיון לעובדה. ח"כ סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את המפכ"ל בדיון ואמר: "הראיון שנתת לעובדה הוא בלתי מתקבל על הדעת בעליל. אתה לא ח"כ ולא שר, גם שופטים לא מתראיינים. אתה לא מחלק ציונים לראש הממשלה". 

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) תקפה את יו"ר הוועדה קיש ואמרה: "אתה מנסה להלך אימים על המשטרה, על מערכת אכיפת החוק, בהמשך למסע דה-לגיטימציה ארוך שאתם מנהלים מול המשטרה אך ורק כי היא מנהלת את החקירות נגד ראש הממשלה. עשית פה שימוש לא ראוי בכוח שלך וזה לא בסדר". סויד הוסיפה: "אתם עושים פה משפט שדה למפכ"ל". קיש השיב: "אני דוחה מכל וכל את הטענות שלך כלפי. רציתי לעשות דיון על הראיון אבל לא רציתי שזה ייתפס כאילו שאני בא לתקוף את המפכ"ל ובסוף יצא הפוך".

ח"כ מיקי זוהר אמר בדיון: "אנשי השמאל רצים להגן על המשטרה כי עמדתה תואמת את שלהם. המשטרה כושלת בחקירת נבחרי ציבור ומפורסמים". היועצת המשפטית של הוועדה עצרה אותו והזהירה: "אל תדברו על חקירות שמתנהלות". בהמשך אמר זוהר כי "יש שיתוף פעולה מדאיג בין התקשורת למשטרה. רמיזות המפכ"ל מדאיגות והופכות את החקירה למשהו לא אובייקטיבי. איזה חוקר שנרדף על ידי הנחקר יחקור בצורה אובייקטיבית?", תהה. הוא אף קרא להקים ועדת חקירה לבדיקת התנהלות המשטרה בחקירת "נבחרי ציבור ומפורסמים".

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם אמר בדיון: "אנשים אומרים לי 'דודי, תיזהר מהמשטרה'. למה שאזהר? סימן שעובר להם בראש משהו. אמנון אברמוביץ' אמר שלמשטרה יש זיכרון עמוק ויצר נקמנות", הוא הוסיף.

הדיון היה אמור להתקיים עוד בשבוע שעבר, יום אחרי פרסום המלצות המשטרה בתיקים 1000 ו-2000, שבהם חשוד נתניהו בשוחד, אך המפכ"ל הודיע שלא יוכל לבוא לדיון בשל אילוצי לוח זמנים. הדיון נדחה תחילה ליום ראשון ואחר כך להיום.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו