דרמה בחקירות רה״מ: איש סודו של נתניהו, שלמה פילבר, חתם על הסכם עד מדינה

שלמה פילבר צפוי לומר בעדותו שנתניהו הורה לו להעניק הטבות רגולטוריות לבזק כשהיה מנכ"ל משרד התקשורת. לפי ההסכם, המנכ"ל לשעבר יפליל את נתניהו בתמורה לעונש קל ולא ילך לכלא

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פילבר בדיון בהארכת מעצרו, השבוע
פילבר בדיון בהארכת מעצרו, השבועצילום: מוטי מילרוד
רויטל חובל
רויטל חובל

שלמה פילבר, מנכ״ל משרד התקשורת לשעבר ואיש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חתם הלילה (שלישי) על הסכם עד מדינה. בעדותו, הוא צפוי לומר שנתניהו הורה לו להעניק הטבות רגולטוריות לבזק. לפי החשד, תמורת אותן הטבות שאול אלוביץ', הבעלים של וואלה ובזק, הנחה את קברניטי וואלה להטות את הסיקור לטובת נתניהו.

עורכי דינו של פילבר הגיעו בשעות הערב למשרדי להב 433 כדי לסגור באופן סופי את ההסכם, שנחתם קצת לפני חצות. לפי ההסכם, עליו דווח לראשונה אתמול בחברת החדשות, פילבר יפליל את נתניהו בתמורה לעונש קל ולא ילך לכלא. בשעות האחרונות מסר פילבר עדות מפורטת לגבי כל הידוע לו על חלקו של נתניהו ואחרים בפרשה 4000.

איש סודו של נתניהו, שלמה פילבר, חתם על הסכם עד מדינה ■ השופטת שקיבלה הצעה לסגור את תיק שרה נתניהו שיתפה את נשיאת העליון סמוך לאירועים | גידי וייץ ■ כל פרשיות נתניהו: מרוני בר און עד נוני מוזס ■ הימים האחרונים של שלטון נתניהו | אלוף בן ■ לקראת ההתרסקות, פותחים את הקופסה השחורה של נתניהו | יוסי ורטר ■ מלחמה בפתח: לפני שנתניהו יירד מהבמה יקרו כאן דברים מכאיבים | רוית הכט ■ בכל הנוגע למינוי היועץ המשפטי לממשלה, חפץ ונתניהו חד הם | דן מרגלית

פילבר נעצר שלשום בחשד ללקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, שיבוש מהלכי משפט, עבירות ניירות ערך, ומעצרו הוארך עד יום חמישי. מעורכי דינו, דרור ארד איילון ויובל נחמני, לא התקבלה תגובה. 

מוקדם יותר עימתו חוקרי המשטרה את מנכ"ל וואלה אילן ישועה עם מעורבים מרכזיים בתיק 4000, בהם אלוביץ'. ישועה העיד בפני הרשויות כבר לפני כמה שבועות על האופן שבו היטה אתר וואלה את הסיקור לטובת בני הזוג נתניהו ואת הפניות הרבות שקיבל בעניין. 

מלבד עורך וואלה הנוכחי, אבירם אלעד, ועורך וואלה לשעבר ינון מגל, העידו אתמול במשרדי הרשות לניירות ערך גם ראש מערכת החדשות בוואלה מיכל קליין, וגם דובר הליכוד שיי חייק. שלשום העיד יועץ התקשורת לשעבר של נתניהו, בועז סטמבלר, כיום מנהל לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ). עוד העידו בפרשה מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, הראל לוקר, וראש לשכת נתניהו, דוד שרן. 

פילבר אמר בראיון לחדשות 2 באוגוסט כי לא יהפוך לעד מדינה נגד נתניהו, במסגרת החקירה של הרשות לניירות ערך נגד בזק ואלוביץ'. "ארבעה ימים ישבתי מול החוקרים של הרשות לניירות ערך והסברתי להם שכל מה שקידמתי היה בהתאם לסמכויותיי כמנכ"ל על בסיס מדיניות של קודמי", אמר פילבר לעיתונאי עמית סגל. בתשובה לשאלה האם נתניהו הנחה אותו לפעול לטובת בזק אמר פילבר: "מעולם לא דיברתי אתו על הדברים האלה. מעולם הנושא הזה לא עלה בשיחתנו".

במאי 2015, יומיים לאחר השבעת הממשלה, הדיח נתניהו את מנכ״ל משרד התקשורת אבי ברגר ומינה במקומו את פילבר, איש אמונו זה שנים. עוד ביומו הראשון נפגש פילבר עם אלוביץ׳, והפך את עמדת המשרד לטובת איל ההון. לימים, כשמבקר המדינה בדק את הפרשה, הוא חשש שפילבר מצא עצמו במצב של ״שבי רגולטורי״, מעין סוכן סמוי של בזק במשרד התקשורת. בהמשך המליצה הרשות לניירות ערך להעמיד את פילבר לדין. כעת עשוי פילבר להעיד כי לא פעל מטעם עצמו, אלא בשליחותו של נתניהו.

שנה אחר כך, במארס 2016, הופיע פילבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, רמז שאינו מתכוון לממש את הרפורמה בטלפונים הנייחים במתכונתה המקורית והבהיר שההתחשבות במונופול תואמת את עמדת ראש הממשלה. בכל יום שבו השר נתניהו והמנכ"ל פילבר לא כפו על בזק לממש את הרפורמה, חסכה החברה סכומי עתק.

"המדיניות שהיתה במשרד לפני כן היתה ללכת עם בזק לעימותים בבתי משפט, לנסות לכופף את הדברים בכוח. היתה תפיסה שאמרה שיש שם הרבה רווח, בואו נחלק אותו בין החברות האחרות לצורך רווחיות", אמר לחברי הכנסת. "אני במדיניות שונה, והיא על דעת ראש הממשלה בעניין הזה". מנגד טען באותו דיון רכז תחום התקשורת במשרד האוצר, אסף וסרצוג: "אפשר לעשות את הרפורמה בטלפון הקווי היום, מה שיוביל לחיסכון של מאות מיליוני שקלים לצרכן". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה: "מה שקורה ביומיים האחרונים זה פשוט טירוף מערכות. שערורייה. מביאים שתי טענות הזויות, שקריות, במסגרת מסע הרדיפה נגדי ונגד משפחתי שמתנהל כבר שנים. קודם כל לגבי בזק: כל ההחלטות בבזק מתקבלות על ידי ועדות מקצועיות, על ידי גורמי המקצוע, בפיקוח משפטי צמוד. אין פה מערב פרוע. אין פה החלטות פרטיות. כל ההחלטות שקופות ומבוקרות. ולכן הטענה שפעלתי לטובת בזק על חשבון שיקולים ענייניים היא פשוט מופרכת מיסודה".

"ובאשר לטענה השנייה, שהיא לא פחות הזויה ולא פחות מרושעת, בעניין המינוי של היועמ״ש. אני מעולם לא פניתי לניר חפץ בעניין הזה, הוא מעולם לא הציע לי דבר בעניין הזה, ואתם יודעים מה? אני לא מאמין שהוא העלה את האפשרות הזאת עם מישהו".

עוד בעניין נתניהו - האזינו ל"השבוע", הפודקאסט השבועי של הארץ: 

0:00
-- : --

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ