רויטל חובל
רויטל חובל
מסרונים
התכתבות השופטת והחוקר בפרשה 4000צילום: באדיבות חדשות עשר
רויטל חובל
רויטל חובל

תכתובת ווטסאפ בין היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך לשופטת בתיק בזק-וואלה (פרשה 4000) חושפת כי השניים תיאמו ביניהם את הארכות המעצר של ארבעה חשודים בתיק - כך פורסם הערב (ראשון) על ידי דורון הרמן בחדשות ערוץ עשר. החשודים שעליהם שוחחו השניים - השופטת רונית פוזננסקי-כץ והחוקר עו"ד ערן שחם-שביט, הם אשתו ובנו של בעלי בזק, איריס ואור אלוביץ', מנכ"לית בזק סטלה הנדלר וסמנכ"ל בזק עמיקם שורר.

בעקבות הפרסום הודיע נשיא בית המשפט השלום בתל אביב כי השופטת פוזננסקי-כץ הוצאה לחופשה זמנית ולא תדון בתיקים. שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, פנו לנציב התלונות על השופטים כדי שיפתח בבירור נגד השופטת.

השופטת רונית פוזננסקי-כץ
השופטת רונית פוזננסקי-כץצילום: מוטי מילרוד

ממשרד המשפטים נמסר הערב שגם החוקר הוצא לחופשה ושתיפתח נגדו חקירה משמעתית. "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה סיכמו עם יו"ר הרשות לניירות ערך כי עובד זה לא יטפל עוד בפרשה 4000", נמסר. "העובד הודיע הערב כי הוא יוצא לחופשה באופן מיידי עד לסיום הבירור בעניינו". עוד נאמר בהודעת המשרד: "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה רואים בחומרה רבה את האירוע שפורסם הערב. האירוע המתואר מנוגד לעקרונות היסוד שלפיהם נדרשים לפעול גורמי התביעה הכללית".

לפי ההתכתבות בין עו"ד שחם-שביט, המלווה את התיק מטעם הרשות, והשופטת פוזננסקי-כץ, שחם-שביט כתב לה: "סבבה, לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים. תיראי מופתעת". בתגובה כתבה השופטת: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת". 

לאחר מכן כתב לה שחם: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') - נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט אבל בהחלט יכולה לתת יומיים". בתגובה כתבה השופטת: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". אחר כך כתבה: "אז אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות". על כך הגיב שחם-שביט:  "זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב (433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן)".

תיק 4000, סיקור נרחב: איש הצללים של פרשת בזק: העיתונאי שנהפך למיליונר | הטבות ענק תמורת סיקור אוהד: ראיות חדשות מסבכות את נתניהו בתיק 4000 // גידי וייץ | לא רק 1000 ו-2000: לתיק נתניהו-אלוביץ' יש פוטנציאל גדול להיות תיק שוחד מובהק // עידו באום | לא רק ישראל היום: אתר החדשות הפופולרי "וואלה!" בשירות נתניהו // גידי וייץ | מנכ"ל וואלה אילן ישועה והעורך לשעבר מסרו עדות במשטרה | עורך וואלה לשעבר ינון מגל: היו לחצים לסקר באופן אוהד את נתניהו

תגובת היועמ"ש לשעבר מיכאל בן יאיר

לפי התכתובות, בכוונת הרשות לניירות ערך והמשטרה לבקש מחר את הארכת המעצר של החשודים בפרשה, ובהם אלוביץ' ואשתו, מנכ"לית בזק הנדלר ואיש סודו של נתניהו, ניר חפץ, שבעניינם היתה אמורה לדון השופטת פוזננסקי-כץ. לפי התכתובות, המשטרה והרשות לניירות ערך תכננו לשחרר את אור אלוביץ' ואת שורר בתנאים מגבילים. 

סנגוריהם של ששת החשודים בפרשה פנו הערב לבית משפט השלום ודרשו להורות על שחרורם. השופט החדש שמונה לתיק, עלאא מסארווה קבע כי מחר בבוקר יתקיים דיון דחוף בבקשה. "מההתכתבות שנחשפה עולה בין היתר כי מהלך הדיון במעצרם של המבקשים ותוצאותיו הם פרי מוקדם בין בית המשפט לבין היועץ המשפטי של מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך", כתבו הסנגורים. "נדמה כי עיון בהתכתבות מדבר בעד עצמו. אין הוא דורש כל פירוש. מדובר בהתנהלות חסרת תקדים בחומרתה שמשמעותה הברורה היא שכל העצורים בפרשה עצורים במעצר בלתי חוקי בעליל". 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה בתגובה: "על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג ולא תקין, והרשות תערוך בירור דחוף בנושא. חוקרי רשות ניירות ערך פועלים יומם וליל בהגנה על ציבור המשקיעים ובשמירה על טוהר המידות, במקרה זה ובאין ספור מקרים אחרים, והם זוכים לגיבוי מלא. כאמור, המקרה ייבדק ביסודיות והרשות תעדכן בשקיפות".

סנגורו של שאול אלוביץ', ז'ק חן, מסר בתגובה: "קשה לתאר את עצמת הזעזוע שמן הסתם שותף לו כל אדם הגון שנחשף להתנהלות הסתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת שעצרה וחזרה ועצרה את מרשי. כעת נחשף לאור השמש כי מדובר במעצר בלתי חוקי בעליל. בכוונתנו לפנות עוד הערב לבית המשפט בבקשה שיורה על שחרורו לאלתר. בהמשך נשקול את צעדינו הנוספים".

סנגורו של אור אלוביץ', עו"ד דרור מתתיהו, מסר בתגובה: "אנו מזועזעים מחשיפת ערוץ עשר. חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות".

סנגורו של שורר, עו"ד איתן מעוז, שלא ידע על הכוונה לשחרר את מרשו ממעצר מחר מסר בתגובה: "נחרדתי כמשפטן וכאזרח למקרא הדברים האלה. לא העצורים הם אלה שצריכים לבקש את שחרורם המיידי אלא אנשי להב והרשות לניירות ערך הם אלה שצריכים לרוץ במהירות לבית המעצר, לבקש סליחה ולשחרר את העצורים". 

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן יאיר כתב בתגובה בפייסבוק: "גם אני בהלם. לא ייאמן. קשר מוקדם בין שופטת מעצרים לבין ראש צוות החקירה של הרשות לניירות ערך. תיאום פרטי בין השניים לפני הדיון ב"Open Court" באולם המעצרים. זו פגיעה קשה בפומביות הדיון ובניקיון הדיון בבית המשפט. זו פגיעה קשה באמון הציבור במערכת בתי המשפט. יש לפעול מייד לטיהור הנגע הזה. השניים אינם רשאים להמשיך בתפקידיהם".

השופטת פוזננסקי-כץ ליוותה את חקירת בזק עוד מימה הראשונים, ביוני 2017, כאשר החשדות התמקדו בעבירות ניירות ערך. היא אישרה צווים של הרשות ודנה בכל בקשות המעצר של הרשות לניירות ערך והמשטרה מאז החלו המעצרים בשבוע שעבר. 

ביום חמישי האריכה פוזננסקי-כץ את מעצרם של שישה חשודים בתיק 4000, ובהם בעלי בזק שאול אלוביץ', רעייתו איריס, בנו אור, מנכ"לית בזק הנדלר, סמנכ"ל בזק שורר ואיש סודו של נתניהו, ניר חפץ. מעצרם של השישה הוארך עד מחר.

בנוסף, הוארך בחמישה ימים מעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר בגין חלקו בפרשה 4000. זאת לאחר שנעצר בשבוע שעבר בגין חלקו בפרשה 1270. בפרשה זו חשוד קמיר כי העביר לשופטת הילה גרסטל הצעה מטעם חפץ, ולפיה תמונה ליועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק המעונות נגד שרה נתניהו.

פוזננסקי-כץ, בת 48, התמחתה אצל שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב סביונה רוטלוי. מיד בתום ההתמחות עברה לפרקליטות מחוז מרכז, שם עבדה כ-14 שנה, עד למינויה לשיפוט בבית משפט השלום. כשופטת דנה במעצרים רבים, ובין היתר אישרה את בקשת המשטרה לסגור את הבושת ברחוב הירקון בתל אביב, לאחר שאשה בזנות שעבדה בו התאבדה. השנה אמורה היתה השופטת להיות בחופשה מינואר עד תחילת אפריל. מהודעת מערכת בתי המשפט עולה שבעקבות הפרסום היא הוחזרה לחופשה, עד לתום הבירור. 

שחם שביט, בן 45, מכהן בתפקידו כמנהל מחלקת חקירות ומודיעין ברשות לניירות ערך משנת 2011. הוא ליווה את כל החקירות הרגישות ברשות ובהן פרשת נוחי דנקנר ופרשת מנופים של ג'קי בן זקן. קודם לכן היה פרקליט במחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה - הפרקליטות המלווה את תיקי נתניהו. שחם שביט הגיש מועמדות לשיפוט בבית משפט השלום באזור תל אביב ובשבוע שעבר דנה במועמדותו הוועדה לבחירת שופטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ