מעצרם של אלוביץ', חפץ וקמיר הוארך: "שחרורם עלול לפגוע קשות בחקירה"

מעצרם של אלוביץ' וחפץ הוארך עד יום ראשון, מעצרו של קמיר עד יום רביעי ■ השופט עלאא מסארווה ניהל את הדיון במקום השופטת פוזננסקי-כץ שנחשף כי תיאמה הארכות מעצר עם אחד החוקרים בתיק ■ החשדות נגד אלוביץ' - מתן שוחד וקבלת טובות הנאה במיליארד שקל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
החשודים בבית המשפט השלום בתל אביב, היום. משמאל: שאול אלוביץ' וניר חפץ. יושב מאחור: אלי קמיר
החשודים בבית המשפט השלום בתל אביב, היום. משמאל: שאול אלוביץ' וניר חפץ. יושב מאחור: אלי קמירצילום: יוסי זליגר

בית משפט השלום בתל אביב החליט היום (שני) להאריך עד יום ראשון את מעצרם של החשודים בתיק 4000, איש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניר חפץ, ובעלי קבוצת בזק, שאול אלוביץ'. מעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר הוארך עד יום רביעי. מעצרו של קמיר הוארך אתמול בחמישה ימים אך בעקבות פרסום המסרונים שב היום לדיון בעניינו, כך שלמעשה, הארכת מעצרו קוצרה ביום. פרקליטי אלוביץ' וחפץ הגישו ערר על ההחלטה להאריך את מעצרם והדיון בנושא יתקיים מחר.

השופט עלאא מסארווה התייחס בהחלטתו לטענות החשודים על תנאי המעצר הקשים שלהם, אולם הוסיף: אל מול הפגיעה בזכויות החשודים מעצם הותרתם מאחורי סורג ובריח, עומד האינטרס הציבורי במיצוי החקירה לטובת חקר האמת. מסקנתי היא ששחרור החשודים בשלב זה עלול להביא לפגיעה קשה בהמשך החקירה, בפרט לנוכח צפי לביצוע פעולות חקירה חשובות בימים הקרובים".

הארכת המעצר התקיימה בעקבות דיון דחוף בבקשת סנגוריהם של כלל החשודים בפרשת בזק-וואלה לשחררם באופן מיידי. הבקשה לדיון דחוף הוגשה לאחר פרסום תכתובת הווטסאפ שנחשפה אמש בחדשות עשר, שבה תיאמו היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט, והשופטת רונית פוזננסקי-כץ את הארכות המעצר בתיק. 

נציגת הפרקליטות, יהודית תירוש, הבוקר בבית המשפט השלום בתל אביב
נציגת הפרקליטות יהודית תירושצילום: עופר וקנין

השופט מסארווה קיים את הדיון במקומה של פוזננסקי-כץ, שהוצאה אמש לחופשה בעקבות הפרסום. מסארווה התייחס לפרסום ואמר: "גם אם אייחס לנתון זה את מלוא המשקל וגם אם אתעלם מכך שהעניין נתון לבירור ובדיקה במישורים שונים, וגם אם אקח בחשבון את תחושותיהם של החשודים בעקבות החשיפה, עדיין, אל מול אלה, עומד האינטרס הציבורי איתן, לנוכח השילוב בין חומרת הפרשה לבין התשתית הראייתית ההולכת ומתחזקת".

לדברי מסארווה, "בהתנגשות בין האינטרס הציבורי רב החשיבות בקיום חקירה ממצה ויסודית בתנאים שיבטיחו תכליתה לבין האינטרסים של החשודים, על רקע הפגיעה בזכויותיהם, הן מעצם הארכת המעצר והן בצל טענותיהם לפגם חמור שנפל בהליך המשפטי, אני קובע כי ידו של האינטרס הציבורי על העליונה".

עו"ד יהודית תירוש, ראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות, אמרה בדיון: "אנחנו עוסקים עכשיו בשאלה אם נכון להאריך את מעצרו של אלוביץ', ולצערי הרב הוא הוכיח במעשיו שלא ניתן לסמוך עליו, לא לפני כן ולא מאז. החשדות נגדו הם חמורים - חשדות למתן שוחד וקבלת טובות הנאה של עד מיליארד שקל". אלוביץ' מצדו הלין בפני השופט על "הניסיונות החוזרים ונשנים לשבור את רוחי". לדבריו, "מנסים לנצל את החקירה הזו כדי לשבור אותי, כדי שאודה במה שלא עשיתי לעולם. גם אם אפול ואקבל התקף לב אני לא אעשה את זה, אני לא אשקר". עוד אמר אלוביץ': "אני מרגיש שמנסים לנצל את המעמד הזה כדי לחסל אותי, והם יחסלו אותי נפשית ובריאותית".

תירוש התייחסה בדיון גם לניר חפץ וציינה כי החשד נגדו הוא קבלת שוחד בפרשת וואלה-בזק ושיבוש הליכי חקירה. על פי החשד, בני הזוג אלוביץ' ניסו לתאם גרסה עם חפץ בסמוך לפתיחת החקירה הגלויה בתיק 4000. תירוש אמרה בדיון על חפץ כי "מדובר בחשוד מתוחכם שמיוחסים לו מעשי שיבוש ועבירות על טוהר המידות ולקיחת מתת ביחד עם אחרים".

פוזננסקי-כץ (מימין) ושחם-שביט
פוזננסקי-כץ (מימין) ושחם-שביטצילום: מוטי מילרוד ועופר וקנין

חפץ ציין בדיון כי הוא מעוניין להציג בפני בית המשפט את תחושותיו לגבי פגיעה בזכויותיו בבית המעצר. "הייתי בפני בית המשפט בהארכות מעצר של 1270 (מינוי גרסטל ליועצת המשפטית לממשלה תמורת זיכוי שרה נתניהו, ר"ח)", אמר, "אין לי ביקורת כלפי בית המשפט, אבל מה שבית המשפט לא ידע שפשוט המשטרה עבדה עליו בעיניים. במשך השישה ימים האלה, לא נאמר לי עד לרגע זה במה אני חשוד. החשדות ב-1270 הם לפחות חמורים כמו 4000 (פרשת בזק-וואלה, ר"ח), זה בר און-חברון 2, ובכל זאת שוחררתי".

"עד היום פגשתי 30 חוקרים, מאות אנשים עובדים על החקירה הזאת", הוסיף חפץ, "הלהט של המערכת שמפעילה עליי, לא ראית דבר כזה. לדעתי אני נקי כפיים. עומדת לי חזקת חפות. אני מבקש שיישאר משהו מהזכויות שלי. אני חף מפשע".

ראש הממשלה הגיב לדברי הפרקליטות כי אלוביץ' חשוד במתן שוחד ובקבלת טובות הנאה בשווי מיליארד שקל, ואמר: "אין שחר לטענות נגד ראש הממשלה נתניהו. כל החלטותיו התקבלו בצורה עניינית והן מבוססות על גורמי המקצוע, ועדות מקצועיות והייעוץ המשפטי. כפי שמשרד המשפטים עצמו דיווח למבקר המדינה: 'ראש הממשלה לא קיבל החלטות שנויות במחלוקת... לא היתה החלטה שהיטיבה עם בזק באופן ספציפי שניתן היה להצביע עליה כהחלטה שעשויה להיות שנויה במחלוקת, וככזו שעשויה להיות נעוצה בפגם של ניגוד עניינים'".

עוד אמר נתניהו: "האמת לא מפריעה למסע ההכפשה נגד ראש הממשלה. מיום ליום מנפחים את המספרים. בהתחלה עשרות מיליונים, אחר כך מאות מיליונים, היום מיליארד ומחר טריליון. אבל סופה של האמת לנצח והאוויר החם יצא גם מהבלון הזה - כי לא היה כלום".

בנו של שאול, אור אלוביץ', וסמנכ"ל בזק, עמיקם שורר, שוחררו ממעצר בתנאים מגבילים. רעייתו של שאול, איריס אלוביץ', שוחררה למעצר בית בן עשרה ימים בתנאים מגבילים, בהם איסור יציאה מהארץ, הרחקה ממשרדי בזק ל-45 יום ואי יצירת קשר עם כלל המעורבים בפרשה ל-45 יום. השופט מסר כי "קיים חשד סביר הקושר את החשודה למיוחס לה ברמה המבוקשת בשלב זה בהליך". מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, שוחררה למעצר בית בן שבעה ימים בתנאים מגבילים, בהם הרחקה ממשרדי בזק למשך 30 יום ואי יצירת קשר עם המעורבים בפרשה למשך 45 יום.

נציגת הפרקליטות תירוש אמרה בדיון כי המדינה רואה את תיאום הארכות המעצר בחומרה רבה. עם זאת, הבהירה: "יש כאן תיק חקירה, תיק חמור. אני תובעת בפרקליטות לא מעט שנים. יש בתיק הזה חשדות לשיבוש מהחמורים שאני ראיתי שמיוחסים לחפץ ואלוביץ'. שיבושים קשים שהיו מעורבים בהם בני הזוג (שאול ואיריס אלוביץ', ר"ח). התיק הזה ימשיך להיחקר, ולצורך זה שהוא ייחקר יש צרכים חקירתיים שמצדיקים את הארכת המעצר".

הפרקליטה תירוש הוסיפה כי בעקבות חשיפת התכתובות, הוחלט לצמצם את הבקשות להארכות מעצר וכן לקיים דיון מחודש בעניינו של קמיר, שחשוד בתיווך לשוחד בפרשה 4000. "נפלו פגמים", אמרה תירוש. "בית המשפט מוסמך לרפא את הפגמים ולדון בחומר. לא היינו מתייצבים כאן אם לא היינו חושבים שיש חשיבות למעצרם", הוסיפה.

תיק 4000, סיקור נרחב: איש הצללים של פרשת בזק: העיתונאי שנהפך למיליונר | הטבות ענק תמורת סיקור אוהד: ראיות חדשות מסבכות את נתניהו בתיק 4000 // גידי וייץ | לא רק 1000 ו-2000: לתיק נתניהו-אלוביץ' יש פוטנציאל גדול להיות תיק שוחד מובהק // עידו באום | לא רק ישראל היום: אתר החדשות הפופולרי "וואלה!" בשירות נתניהו // גידי וייץ | מנכ"ל וואלה אילן ישועה והעורך לשעבר מסרו עדות במשטרה | עורך וואלה לשעבר ינון מגל: היו לחצים לסקר באופן אוהד את נתניהו

פרקליטיהם של החשודים טענו בדיון כי המעצרים של מרשיהם אינם חוקיים. סנגורו של שאול אלוביץ, ז'ק חן, אמר בדיון כי "הליך המעצרים בפרשה הזאת זוהם. עד כדי כך זוהם שלא ניתן לסמוך יותר על החלטות המעצר שמכוחן הוא כרגע נמצא עצור. המסקנה הבלתי נמנעת שהמעצר הוא שלא כדין". הוא תקף את דבריה של נציגת הפרקליטות על החשדות לשיבוש הליכי חקירה, ואמר כי "מדובר בגוזמה פראית. המדינה לא יכולה לטעון למעשי שיבוש חמורים אחרי מה שנחשף - שכל מעשה שיבוש אחר יחוויר לעומתו".

הפרקליטה תירוש חזרה ואמרה כי "המדינה רואה את האירוע בחומרה. אנחנו לא מסכימים לטענה שמדובר במעצר בלתי חוקי, הנושא בבירור. אבל גם אם מדובר במעצר לא חוקי, אנחנו עומדים על כך שבית המשפט יבחן את החומר וידון בבקשת הארכות המעצר". 

פרקליטו של אלוביץ' הדגיש כי המשמעות של התכתובות שפורסמו היא "שבית המשפט לא משחק כאן תפקיד - מודיע התובע לשופטת מה יהיה מחר... זה אומר שבית משפט בישראל תחת סמל המנורה לצד דגל ישראל, בוודאי בהליך מעצר שכוחם של החשודים מוחלש, אומר פה במו פיו שמדובר בהצגה אחת גדולה. טענו בדם לבנו על תנאי המעצר, על הביזוי, ההשפלה שהוא עובר, ובית המשפט עסוק בהבעה הולמת. זה פגם בדנ"א, במרקם הגנטי של כל הליך המעצר".

עורכת הדין שרון קלינמן, המייצגת את קמיר, אמרה בדיון: "אנחנו נמצאים בתחושה מאוד קשה שהיינו ניצבים במה שאפשר לכנות משחק מכור. אם חלופת המסרונים היתה מול סנגור, אז כנראה היינו בדיון הארכת מעצר של הסנגור". קלינמן ביקשה מבית המשפט "לתפוס את כל חלופת המסרונים שהתקיימה ולא רק מה שצולם. לחלופת המסרונים כולה יש השלכה על כל ההחלטות שהתקבלו, לרבות הדיון שהתקיים בעניינו של קמיר".

נתי שמחוני, סנגורה של סטלה הנדלר, אמר בדיון: "היינו במשפט מבוים. יש פה פגיעה אנושה באמון הציבור במערכת המשפט". איתן מעוז, סנגורו של עמיקם שורר, אמר בפני השופט: "שופט מחויב לשמוע את שני הצדדים ואסור לו לשבת עם אחד הצדדים ולתאם עם אחד הצדדים את תוצאות ההליך. היות והמהלך הזה נעשה על ידי השופטת באופן פסול - הוא הליך שאיננו תקין. בעוד אנחנו מדברים, הם יושבים במעצר".

עורכת הדין רונית מנדלבאום, המכהנת כיועצת משפטית במחלקת חקירות ברשות ניירות ערך, מונתה למחליפתו של עו"ד שחם-שביט והיא תנהל מעתה את התיק ברשות. הבוקר נפתחה חקירה משמעתית נגד שחם-שביט, והשופטת פוזננסקי-כץ זומנה לבירור אצל נציב תלונות הציבור על השופטים. 

בהתכתבות שנחשפה אתמול, כתב שחם-שביט לשופטת: "לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים. תיראי מופתעת". בתגובה כתבה השופטת: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת". לאחר מכן כתב לה שחם: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') - נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט אבל בהחלט יכולה לתת יומיים". בתגובה כתבה השופטת: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". אחר כך כתבה: "אז אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות". על כך הגיב שחם-שביט: "זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב (433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ