נציבות שירות המדינה המליצה לנזוף בפרקליט הבכיר שנחקר על אמירות מיניות

לפי הנציבות, הפרקליט עמית איסמן התנהג באופן שאינו הולם עובד מדינה אך לא הטריד מינית. יו"ר ועד הפרקליטים התריעה לאחרונה שפרקליטות חוששות להעיד נגד איסמן בעודו מכהן בתפקיד

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איסמן בכנס של אוניברסיטת חיפה, בנובמבר
איסמן בכנס של אוניברסיטת חיפה, בנובמברצילום: דוברות אוניברסיט
רויטל חובל
רויטל חובל

נציבות שירות המדינה הודיעה הבוקר (שני) כי היא ממליצה לנקוט בהליך משמעתי פנימי של נזיפה או התראה נגד פרקליט מחוז חיפה, עורך הדין עמית איסמן, שנחקר בחשד להשמעת התבטאויות לא הולמות. הנציבות פתחה בחקירה נגד איסמן לאחר שפרקליטה במחוז חיפה התלוננה כי עורך הדין השמיע אמירות מיניות פוגעניות באזני העובדות.

לפי הודעת הנציבות, שתיים מאמירותיו של איסמן "עולות לכאורה כדי התנהגות שאינה הולמת עובד מדינה", אך אינן עונות להגדרת הטרדה מינית כפי שנקבעה בחוק. עוד נכתב בהודעה כי "לא נמצא ולו בדל ראיה לקיומו של קשר שאינו מקצועי של עו"ד אייסמן עם עובדת הכפופה לו". בנציבות קבעו כי אמירותיו של איסמן אינן ברף הגבוה של ההתבטאויות שאינן הולמות, וציינו כי חלפו כעשר שנים מאז אמירה אחת וכשנתיים מאז אמירה אחרת.

לפיכך, קבעו בנציבות, "אין מקום להעמדתו של עו"ד איסמן לדין משמעתי במקרה זה, אלא נכון להסתפק בטיפול במסגרת משרד המשפטים". בסמכות מנכ"לית המשרד, עו"ד אמי פלמור, להחליט האם ראוי שאיסמן יסיים את תפקידו. במקרה של הפרקליט הבכיר אורי קורב, שנחשד בביצוע עבירות מין, נציבות שירות המדינה סגרה את התיק נגדו והוא הודיע על סיום תפקידו.

גורם בכיר בפרקליטות אמר היום ל"הארץ" כי העובדה שאיסמן לא הורחק מתפקידו במהלך חקירת הנציבות פגעה בשיתוף הפעולה של העדות וכפועל יוצא בחקירה. לאחרונה התריעה גם יו"ר ועד הפרקליטים, אורית קורין, בפני המנכ"לית פלמור כי עובדות בפרקליטות חוששות להעיד נגד איסמן בשל העובדה שהוא עדיין מכהן בתפקידו. 

באוקטובר העידה פרקליטה ממחוז חיפה בנציבות על דבריו של איסמן, בעדות שארכה שש שעות. בעדותה הזכירה אמירות כמו "סיימת לאונן לי במוח?", "אני מזיע במקומות שאני לא יכול להגיד לכם", ולעובדת בהיריון: "אני רואה שהאריה קפץ על הארנבת". הפרקליטה העידה כי גם בישיבות מקצועיות העוסקות בעבירות מין השמיע איסמן אמירות לא הולמות. לדבריה, איסמן נהג לגולל את העלילה בתיקי הטרדה מינית באזני הפרקליטות תוך שימוש במלים "אני" ו"את", ובאחד המקרים שאל "איפה הוא תקע אותה". לחלק מהמקרים היתה הפרקליטה עדה בעצמה, ועל אחרים למדה מפי פרקליטות אחרות.

פרקליטים במחוז חיפה ומחוצה לו אמרו אז ל"הארץ" שהם רואים בהתנהלות בעניין איסמן מסר שלפיו התלונה אינה נבדקת ברצינות הראויה. "אנשים מושעים על פחות מזה והוא מתנהל בזחיחות כאילו שלא יקרה לו שום דבר, אז איזה מסר מעבירים לנו הנשים?", אמרה פרקליטה במחוז חיפה. "צריך לדאוג שתהיה אווירה שתאפשר לנשים לדבר, אחרת איך מצפים שנלך להתלונן?". פרקליטות נוספות אמרו ל"הארץ" שהן "חשות מוקטנות ומושפלות". לדברי אחת מהן, "ההתבטאויות המיניות הן עוד דרך להשפיל ולהקטין, להוציא אותך מאזור הנוחות שלך".

איסמן שימש עד לפני כשנה כמשנה לפרקליט המדינה, ובמסגרת התפקיד השתתף בדיונים על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפני כשבועיים היה אמור לצאת לקורס יוקרתי של הארגון היהודי-אמריקאי קרן וקסנר, אולם ביטל את השתתפותו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ