"מדובר בקבלת שוחד"

הפרקליטות מפנה אש לנתניהו: רתמו אתר לסיקור מיטיב תמורת הטבות משר התקשורת

נציגת הפרקליטות התייחסה להטיית הסיקור השיטתית בוואלה ואמרה: "סיקור אוהד זו מלה עדינה. אין לי איך לבטא נכון את המתת". לדבריה, מדובר בפרשה חמורה מאוד

רויטל חובל
רויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו בישיבת הממשלה, ביום ראשון
נתניהו בישיבת הממשלה, ביום ראשוןצילום: POOL/רויטרס
רויטל חובל
רויטל חובל

לראשונה בתיק 4000, הפרקליטות מפנה את הזרקור לראש הממשלה בנימין נתניהו. בדיון שנערך הבוקר (שלישי) אמרה נציגת הפרקליטות כי "מדובר בפרשה חמורה מאוד של מתן וקבלת שוחד". הנציגה התייחסה להטיית הסיקור השיטתית בוואלה, ואמרה כי "סיקור אוהד זו מלה עדינה. אין לי איך לבטא נכון את המתת. זו רתימת אתר מוביל לצורך סיקור מיטיב ועריכה תמורת הטבות רגולוטריות מטעם משרד התקשורת, שר התקשורת (נתניהו - ר"ח), מנכ"ל משרד התקשורת (עד המדינה שלמה פילבר - ר"ח)".

בדיון הבוקר בערעור על החלטת המעצר של החשודים בתיק 4000, איש סודו של רה"מ נתניהו, ניר חפץ, ובעלי קבוצת בזק, שאול אלוביץ, התייחסה עו"ד יהודית תירוש להטבות שקיבל אלוביץ' על פי החשד. לדבריה, "שוויין עבור יורוקום (החברה של אלוביץ' - ר"ח) הוא בין 680 מיליון שקל במזומן ועד כמיליארד שקל כולל תמורות מותנות בעסקת המיזוג". תירוש, ראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, הוסיפה כי "מעבר לכך, מדובר בחשד ממשי מבוסס בראיות לפרשיות שיבוש חקירה על ידי שני החשודים הללו, חפץ ואלוביץ'".

תיק 4000, סיקור נרחב: איש הצללים של פרשת בזק: העיתונאי שנהפך למיליונר | הטבות ענק תמורת סיקור אוהד: ראיות חדשות מסבכות את נתניהו בתיק 4000 // גידי וייץ | לא רק 1000 ו-2000: לתיק נתניהו-אלוביץ' יש פוטנציאל גדול להיות תיק שוחד מובהק // עידו באום | לא רק ישראל היום: אתר החדשות הפופולרי "וואלה!" בשירות נתניהו // גידי וייץ | מנכ"ל וואלה אילן ישועה והעורך לשעבר מסרו עדות במשטרה | עורך וואלה לשעבר ינון מגל: היו לחצים לסקר באופן אוהד את נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיחקר ביום שישי בפרשה, ולהעיד בפרשת הצוללות וכלי השיט (תיק 3000). אתמול דחה נתניהו את הטענות ואמר: "כל החלטותיו (של ראש הממשלה - ר"ח) התקבלו בצורה עניינית והן מבוססות על גורמי המקצוע, ועדות מקצועיות והייעוץ המשפטי".

הסיקור המוטה לטובת נתניהו באתר וואלה נחשף לפני כשנתיים ב"הארץ". כך, למשל, ידיעת הצבע הקצרה של כתב האתר משה שטיינמץ על מפגשם של שמעון פרס, בנימין נתניהו ואהוד ברק באולם הסינמה סיטי בירושלים לרגל הקרנת הבכורה של הסרט "סבנה". לאחר שהידיעה כבר עלתה לאוויר, קיבלה אחת העורכות הוראה: "צריך לשלב באייטם בדחיפות תמונות של שרה נתניהו". "אל תשאלי שאלות מיותרות", נאמר לה, "זו הוראה מלמעלה". לאחר זמן קצר נוספו לידיעה שלוש תמונות של רעיית ראש הממשלה, שסופקו באדיבות משרד ראש הממשלה. "זו לא הפעם הראשונה, וכנראה לא האחרונה, שבה אנחנו נאלצים לדחוף תמונות ואייטמים אוהדים על שרה נתניהו והכל בהוראה מפורשת מגבוה", סיפר ל"הארץ" אדם המצוי בנבכי אתר החדשות.

אייטם שהופיע באתר "וואלה!"
אייטם שהופיע באתר "וואלה!"צילום: צילומי מסך "וואלה!"

במקרה נוסף הגיעו הנשיא רובי ריבלין ושר הביטחון דאז משה יעלון לטקס האזכרה לחללי צוק איתן בכותל המערבי. ראש הממשלה נתניהו שלח נאום מצולם. גם ב"וואלה!" הזכירו את האירוע, והביאו בהרחבה את דבריהם של ריבלין, של יעלון ושל ראש הממשלה. יממה אחרי שהאייטם ירד מהרשת, הוא חזר לאתר – אקט חסר תקדים בתרבות חדשות האינטרנט. הפעם כיכבה בידיעה המעודכנת רק דמות אחת: גברת נתניהו. "שרה נתניהו: 'בניכם — הגיבורים של כולנו'", קראה כותרת הידיעה, שגוללה את דבריה הנרגשים של נתניהו למשפחות השכולות.

נציגת הפרקליטות: התנהלות חמורה, גם לאחר שנחשפו המסרונים

תירוש התייחסה לערעורם של חפץ ואלוביץ' ואמרה: "הנגע השחיתותי הוא נגע שיש להוקיע אותו. בית המשפט ראה את הפרשה ואמר אחרי שהוא בחן את הראיות שיש כאן פרשה מאוד מאוד חמורה. יש אינטרס אמתי וציבורי למצות את הדין. יש חשד אמתי למעשי שיבוש חוזרים מצד החשודים".

אלוביץ וחפץ בבית המשפט השלום, היום
אלוביץ וחפץ בבית המשפט השלום, היוםצילום: מגד גוזני

נציגת הפרקליטות התייחסה לחשיפת ההתכתבות בין השופטת השופטת רונית פוזננסקי-כץ לחוקר עו"ד ערן שחם שביט, ממנה עולה כי השניים תיאמו את הארכות המעצר בתיק. "ההתנהלות שנתגלתה היא חמורה בעיניי ובעיני המדינה", אמרה תירוש. "גם לאחר שנחשפו עוד מסרונים בתקשורת, אני עדיין אומרת את זה. עצם ההתנהלות הזאת היא התנהלות חמורה בעיניי, ולא מצדדים בה. לומר שמדובר במעצר בלתי חוקי או שמדובר בעבירת שיבוש מהלכי חקירה היא אמירה מרחיקת לכת, מאחר והדבר מצוי בבירור עדיין".

פוזננסקי-כץ (מימין) ושחם-שביט
פוזננסקי-כץ (מימין) ושחם-שביטצילום: מוטי מילרוד ועופר וקנין

סנגורו של אלוביץ ז'ק חן אמר היום בדיון כי "ההחלטה של בית משפט השלום היתה קצרה ולא מנומקת ולא התייחסה להתנהלות שנחשפה. האינטרס הציבורי דורש את שחרור העצורים, והוא גובר". עו"ד ירון קוסטליץ, סנגורו של חפץ אמר כי "אי אפשר להפריז בחומרת האירוע שאירע ביום ראשון האחרון. לא היה כדבר הזה במדינת ישראל. די לי בהודעה של היועמ"ש ופרקליט המדינה – 'האירוע מנוגד לעקרונות יסוד שלפיהם אמורים לפעול נציגי התביעה הכללית'. בית משפט השלום לא נתן לאירוע שום משקל בהחלטה שלו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ