שופט העליון ששקד התעקשה למנות: ישראל לא מחויבת לספק חשמל לעזה

בפוסטים שנמחקו מחשבון הפייסבוק שלו שבוע לפני בחירתו, אלכס שטיין גם מתח ביקורת חריפה על בית המשפט: "הרטוריקה שלו שתלטנית, דורש סמכויות במסווה של איזונים ובלמים"

רויטל חובל
רויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטל חובל
רויטל חובל

שופט בית המשפט העליון החדש, פרופ' אלכס שטיין, כתב בעבר בחשבון הפייסבוק שלו כי ישראל לא מחויבת לספק חשמל לעזה ומתח ביקורת על בית המשפט העליון, שבו נבחר לכהן בשבוע שעבר. על פי הפרסום הערב (שלישי) בחברת החדשות, הפוסטים נמחקו מעמוד הפייסבוק של שטיין שבוע לפני כינוס הוועדה לבחירת שופטים, ואותרו על ידי העיתונאי אבישי גרינצייג מעיתון "בשבע". שטיין מסר באמצעות דוברות בתי המשפט כי הוא לא מעוניין להתייחס לדברים.

הפוסטים של שטיין בנוגע לעזה פורסמו בזמן מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014. "בגלל שישראל איננה כובשת בעזה היא מחויבת אך ורק למזער את הנזק לאזרחים שם, כשהיא מגינה על עצמה מהרקטות", כתב שטיין בפייסבוק, "מאותה סיבה, ישראל אינה מחויבת לספק חשמל לרצועה, גם אם היא בוחרת לעשות זאת מסיבות הומניטריות".

אלכס שטיין
אלכס שטיין

בנוסף, שטיין מתח ביקורת בפייסבוק על דרישות הדין הבינלאומי בזמן המלחמה בעזה. לדבריו, "עיקרון המידתיות שמכתיב הדין הבינלאומי צריך להתיישב גם עם מציאות המלחמה המודרנית וההיגיון הבריא. הפרשנות שמאפשרת למדינות גדולות לתקוף מדינות קטנות תוך שהן מבקשות לשמור על איזון במספר הקורבנות - מגוחכת ולא מקובלת. לא חושב שזו כוונת החוק".

בפוסטים תקף שטיין את עמיתיו החדשים בבית המשפט. "האקטיביזם השיפוטי הישראלי שובר שיאים. אין דרישה אמיתית לזכות עמידה והכל שפיט (אין דוקטרינה שמשאירה בחוץ "סוגיות פוליטיות"). אמנם נדיר שבית המשפט העליון פוסל חוקים של הכנסת, אבל הרטוריקה שלו שתלטנית. הוא דורש סמכויות במסווה של איזונים ובלמים", כתב השופט החדש.

בפוסט אחר ציטט שטיין את השופט האמריקאי השמרן אנטונין סקאליה שמתח ביקורת על בית המשפט הישראלי. בציטוט שהביא בפייסבוק, אמר השופט המנוח: "אני קורא פסיקות של בית המשפט העליון בישראל... כשאני רוצה להיות ממש בהלם, כשאני רוצה להיווכח שבית המשפט שלי לא כזה גרוע אחרי הכל".

שקד היתה זו שדחפה את בחירתו של שטיין לעליון. לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי שקד איימה על חברי הוועדה לבחירת שופטים כי אם שטיין לא ייבחר, היא לא תאפשר מינוי של אף שופט אחר.

ח"כ נורית קורן (הליכוד), חברת הוועדה לבחירת שופטים, הגיבה בטוויטר לפרסום. "חשיפת חדשות 2 שהביא כעת יאיר שרקי בנושא דעותיו של השופט שטיין היא בדיוק הסיבה שאיילת שקד ואני נלחמנו עליו בוועדה לבחירת שופטים ובדיוק הסיבה שהוא שופט בעליון!", כתבה.

שטיין, בן 60, מתגורר בארה"ב ב-15 השנים האחרונות. כיום הוא מלמד בבית הספר למשפט של ברוקלין, אחרי שנים שבהן לימד בבבית הספר למשפטים של ישיבה יוניברסיטי. שטיין מומחה לדיני ראיות, ולא עסק במאמריו במשפט הציבורי. כעורך דין הופיע שטיין בבתי משפט בתיקים מעטים. התיק האחרון שמופיע ברישומים הוגש בידי שטיין בשנת 2013, ובו הוא ייצג בסכסוך קרקעות חברה פרטית העוסקת בתפעול תחנות דלק. ב-2014 כתב חוות דעת משפטית לחברת רציו, השותפה במאגר הגז לוויתן, לצורך משכון זכויותיה וקבלת מימון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ