דיווח: עדויות מגלות כי נתניהו התערב לטובת בזק גם לאחר שהיועמ"ש אסר עליו לעשות זאת - משפט ופלילים - הארץ
תיק 4000

דיווח: עדויות מגלות כי נתניהו התערב לטובת בזק גם לאחר שהיועמ"ש אסר עליו לעשות זאת

לפי חדשות כאן, העדויות בתיק מגלות כי רה"מ פעל לטובת אלוביץ' גם לאחר שהתחייב בפני מנדלבליט שלא לעשות זאת. מנדלבליט אסר על נתניהו לעסוק בענייני אלוביץ' ביוני 2016 בשל יחסי החברות ביניהם

הארץ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה דודי אמסלם בכנסת, אתמולצילום: אמיל סלמן
הארץ

עדויות בפרשת בזק-וואלה מגלות כי ראש הממשלה בנימין נתניהו המשיך לעסוק בענייניו של בעלי בזק שאול אלוביץ' גם לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אסר עליו לעשות זאת - כך דווח הערב (שלישי) בחדשות כאן. על פי הפרסום, העדויות מצביעות על כך שנתניהו המשיך לעסוק בנושא אף שהתחייב בפני היועמ"ש שיפסיק לעסוק בענייניו של אלוביץ'. עדויות אלה עשויות להחמיר את החשדות נגד נתניהו, שצפוי להיחקר בנושא ביום שישי.

ביוני 2016 העביר מנדלבליט חוות דעת לנתניהו שלפיה עליו להימנע מעיסוק בענייניו של אלוביץ' בשל קשרי החברות בין השניים. משמעות ההחלטה של מנדלבליט היתה שנתניהו היה צריך להפסיק לטפל בשורת חברות משמעותיות מאוד בשוק התקשורת הישראלי, בהן בזק, יס, פלאפון, וואלה וחברת ציוד התקשורת יורוקום.

בחוות הדעת הבהיר מנדלבליט כי על ראש הממשלה להימנע מלטפל בחברות הן באופן פרטני, והן בהחלטות שנוגעות לשוק התקשורת שעשויות להשפיע עליהן באופן מהותי. מנדלבליט הדגיש כי חשוב במיוחד להימנע מטיפול בסוגיות הקשורות לתחומים שבהם החברות בבעלות אלוביץ' דומיננטיות במיוחד. חוות הדעת פירטה כי נתניהו לא יוכל לקבל החלטות בתחום התשתית הקווית והטלפוניה הנייחת שבה בזק היא בעלת מונופול מוכרז. חרף חוות הדעת, על פי הפרסום בחדשות כאן, נתניהו המשיך לעסוק בענייני אלוביץ' גם אחר כך.

תיק 4000 עוסק בחשד כי אלוביץ', בעלי בזק ואתר וואלה, הנחה את ראשי האתר להטות את הסיקור לטובת נתניהו בתמורה להטבות בשווי מיליארד שקלים. על פי החשד, בתקופתו של שלמה פילבר כמנכ"ל משרד התקשורת, בזק נהנתה מארבע החלטות רגולטוריות שהניבו לה רווחים כלכליים. נתניהו אישר את מיזוג בזק ו-yes, משרד התקשורת עיכב את הרפורמה בטלפוניה, ששווה לבזק כמיליארד שקל בשנה ואת הרפורמה לפתיחת תשתיות בזק למתחרות, שבה נלחמת בזק עד היום. הטבה נוספת שקיבלה בזק ממשרד התקשורת היא ביטול ההפרדה המבנית.

ביולי 2017 פורסם דו"ח מבקר המדינה שקבע כי נתניהו הגיש למבקר תצהיר כוזב והסתיר את קשריו עם אלוביץ'. ערב הקמת הממשלה ביקש המבקר מראש הממשלה למלא שאלון לאיתור חשש לניגוד עניינים, שיועבר אליו וליועץ המשפטי לממשלה. חצי שנה לאחר מכן השיב נתניהו כי ניגוד העניינים היחיד שהוא נמצא בו נוגע למשרד עורכי הדין של מקורביו, דוד שמרון ויצחק מולכו, שייצג גופי תקשורת מרכזיים. נתניהו לא ציין בתצהיר את חברותו עם אלוביץ', ולאחר תחקיר "הארץ" בנוגע לסיקור המוטה שהעניק וואלה לנתניהו, נדרש היועץ המשפטי לנושא וביקש מנתניהו הבהרות על יחסיו עם איל ההון. בתשובה שהעביר נתניהו נכתב כך: "לראש הממשלה יש קשרי ידידות עם מר אלוביץ'. מזה 20 שנה הם מקיימים קשרים חברתיים ביניהם".

מנתניהו נמסר בתגובה לחדשות כאן: "אחרי שטענו שראש הממשלה עישן סיגרים במיליון שקל, הגיע הבלון החדש: הטבות במיליארד שקל. אלא שכל הפעולות נעשו באופן ענייני על בסיס המלצות של הדרג המקצועי, ועדות מקצועיות וייעוץ משפטי. לא מיליון, לא מיליארד, לא טריליון ולא כלום".

תגובות