התפתחות דרמטית

הסכם עד המדינה: חפץ ימסור הקלטות של נתניהו ורעייתו ויהנה מחסינות מלאה

דוברו לשעבר של רה"מ הוא איש סודו השלישי שיעיד נגדו, אחרי ארי הרו ושלמה פילבר ■ גורם המעורה בפרטי ההסכם: הוא לא רצה לשכב על הגדר עבור בני משפחת נתניהו, התהליך החל כשעזב את לשכת רה"מ ■ מקורות בלשכה: הוא היה מקורב לשרה נתניהו, לא לבעלה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הרו, פילבר וחפץ. הרו ופילבר חתמו על הסכמי עד מדינה בחקירות נגד נתניהו
הרו, פילבר וחפץ. הרו ופילבר חתמו על הסכמי עד מדינה בחקירות נגד נתניהוצילום: מרק ישראל סלם, מוט
רויטל חובל
רויטל חובל

ניר חפץ, איש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חתם על הסכם עד מדינה. חפץ, החשוד בפרשת בזק-וואלה (תיק 4000) בקבלת שוחד ובשיבוש הליכי משפט, הגיע הבוקר (שני) למשרדי להב 443 כדי למסור עדות מפורטת במסגרת ההסכם. חפץ התחייב למסור הקלטות של ראש הממשלה ורעייתו, וצפוי למסור מידע גם בשאר התיקים נגד ראש הממשלה.

חפץ צפוי לקבל חסינות מלאה בתמורה לעדותו, הצפויה לחזק את תיקים 1000, 2000 ו-4000. הוא לא יועמד לדין ולא ייקנס. בשבועות הקרובים צפוי חפץ לשהות במתקן מבודד, שם ימסור את עדותו. המשטרה מסרה היום כי ההסכם נחתם כבר אמש, לאחר שחפץ שוחרר למעצר בית בתום מעצר של שבועיים.

חפץ עם נתניהו ב-2015, עם ראש מטה הבחירות חיים ביבס והשר ארדן
חפץ עם נתניהו ב-2015, עם ראש מטה הבחירות חיים ביבס והשר ארדןצילום: תומר אפלבאום

גורם המעורה בפרטי ההסכם שנחתם אמר כי מדובר בהקלטות שחפץ שמר ברשותו מתקופת עבודתו בלשכת ראש הממשלה וכן מתקופת עבודתו עבור בני הזוג נתניהו. הגורם הוסיף: "לא מדובר במשהו שהחל אצלו עם המעצר. זה תהליך שמתחיל בנסיבות שהובילו לעזיבתו של חפץ את לשכת ראש הממשלה, המשיך בדרך ההתנהלות של ראש הממשלה ובחוסר הרצון שלו לשכב על הגדר עבור ביבי ובני משפחתו".

חפץ עזב את תפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי בסוף 2010, אחרי שנה וחצי בלשכת ראש הממשלה. לפי מקורות בלשכה, נתניהו וחפץ לא היו קרובים. משם עבר לייעץ לנוחי דנקנר ובהמשך מונה לתפקיד עורך מעריב מטעמו. מאז נשאר בקשר קרוב לשרה נתניהו, והיא זו שהחזירה את חפץ לביתם. ב-2014, במקביל לייצוג לקוחות פרטיים בעלי אינטרסים בממשלה, החל לספק לבני הזוג שירותי דוברות ויחסי ציבור בחינם, בין היתר בתביעות שהגישו עובדי מעון ראש הממשלה, מני נפתלי וגיא אליהו.

חפץ הוא עד המדינה השלישי נגד נתניהו מבין מקורביו. ראש הסגל לשעבר ארי הרו ומנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר חתמו על הסכמים דומים ומסרו עדויות מפורטות נגד ראש הממשלה בתיקים 1000, 2000 ו-4000. מסביבתו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לחתימת ההסכם: "כשיש משהו לא צריך אפילו עד מדינה אחד. וכשאין, גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המירוץ הבלתי פוסק אחרי עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום - ולא יהיה כלום".

את המגעים על הסכם עד המדינה ניהל מטעם חפץ עורך הדין אילן סופר, מול המשטרה והרשות לניירות ערך. בדיונים בעניינו חפץ יוצג עד כה על ידי עורך הדין ירון קוסטליץ, המסרב באופן עקרוני לייצג עדי מדינה. סופר ייצג גם את עד המדינה בפרשת הצוללות וכלי השיט, מיקי גנור, ואת עד המפתח נגד ח"כ דוד ביטן, איש העסקים משה יוסף.

חפץ ובעלי השליטה בבזק שאול אלוביץ' בהארכת מעצרם, בשבוע שעבר
חפץ ובעלי השליטה בבזק שאול אלוביץ' בהארכת מעצרם, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

חפץ נעצר לפני כשבועיים ונחקר באזהרה בגין חשדות כבדים, בהם קבלת שוחד בתיק 4000 והצעת שוחד לשופטת בדימוס הילה גרסטל. הוא דמות מפתח בשני התיקים, וגיבור משנה בתיק 2000. בפרשה 4000 חפץ שימש איש הקשר בין נתניהו ורעייתו לאתר וואלה. כשבאתר צנזרו ידיעות, שיבצו אייטמים ושינו כותרות כך שייטיבו עם בני הזוג, הדבר תואם עם חפץ, כפי שנחשף בתחקיר "הארץ" מאת גידי וייץ.

כבר בדצמבר האחרון מסר חפץ עדות בפרשה. לפני כשבועיים נעצר והפך לחשוד. בתחילה הוא סירב להשיב לשאלות חוקריו והפנה אותם לעדותו הראשונה, גם בעימותים שנערכו לו עם מנכ"ל וואלה אילן ישועה. אתמול הוא שוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים ונחקר שוב. 

בפרשת גרסטל, המכונה תיק 1270, חפץ היה על פי החשד איש הסוד שביקש לברר מה עמדתה של השופטת בדימוס בנוגע לתיק המעונות, בעודה מועמדת לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה. לפי חפץ, מדובר היה בדיבורים בעלמא שלא תואמו עם ראש הממשלה ורעייתו, והתיק צפוי להיסגר.

בתיק 2000 חפץ היה דמות קרובה לשני הצדדים, כראש מערך ההסברה של נתניהו וקודם לכן כעורך בכיר בקבוצת ידיעות אחרונות שבבעלות נוני מוזס. כפי שחשף בעבר עיתונאי The Marker נתי טוקר, חפץ נכנס לתפקידו כראש מערך ההסברה על רקע הבנות שהתקיימו לפי החשד בין נתניהו למוזס ב-2009, במסגרתן ישראל היום יימנע מלהוציא מהדורת סוף שבוע שתתחרה בידיעות.

בדיון בהארכת מעצרו של חפץ לפני כשבוע אמרה עורכת הדין יהודית תירוש, ראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות, כי "מדובר בחשוד מתוחכם שמיוחסים לו מעשי שיבוש ועבירות על טוהר המידות ולקיחת מתת ביחד עם אחרים". על פי החשד, שאול אלוביץ', בעלי בזק, ורעייתו איריס, ניסו לתאם גרסה עם חפץ לפני הפיכת החקירה לגלויה בתיק. נחקר גם חשד שחפץ הציע לשניים למחוק תיעוד ממכשירי הסלולר שלהם. בדיונים בהארכת מעצרו שמר חפץ על קור רוח, ובאחרונים בהם נכחו רעייתו וילדיו. 

ראש הממשלה ורעייתו נחקרו ביום שישי במקביל בחשד לקבלת שוחד מאלוביץ' ומרמה והפרת אמונים. ראש הממשלה חשוד שדרש מאלוביץ' ומאנשיו להטות את הסיקור בוואלה לטובתו, ובתמורה פעל להיטיב עם בזק ועם אלוביץ' בכובעו כשר התקשורת. בדיון בעניינו של אלוביץ' אמרה נציגת הפרקליטות כי חשוד במתן שוחד וקבלת טובות הנאה במיליארד שקל. בידי המשטרה ישנן ראיות לכך שאלוביץ' העביר לוואלה הוראות להטיית הסיקור באתר. נתניהו עומתה בחקירתה עם מסרונים ששלחה לאיריס אלוביץ' שבהם דרשה ממנה לשנות ידיעות באתר.

בהכנת הידיעה השתתפה נעה לנדאו, שליחת הארץ לוושינגטון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ