מפקד להב 433 החדש: תת-ניצב יגאל בן שלום

בן שלום משמש כיום כראש היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות. הוא יחליף בתפקידו את ניצב רוני ריטמן, שנחשד בהטרדה מינית של קצינה ששירתה תחת פיקודו

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלום
בן שלוםצילום: דוברות המשטרה
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

תת-ניצב יגאל בן שלום ימונה למפקד להב 433. את המינוי אישר היום (חמישי) השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, בהמלצתו של המפכ"ל רוני אלשיך. בן שלום, ראש היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות, יחליף בתפקיד את ניצב רוני ריטמן, שנחשד בהטרדה מינית של קצינה ששירתה תחת פיקודו. הליך חפיפתו לתפקיד צפוי להימשך כמה שבועות. בן שלום, בן 53, יועלה עם מינויו לדרגת ניצב.

במהלך שירותו מילא מגוון תפקידים בתחום החקירות והמודיעין, ובהם ראש מפלג תשאול של היחידה המרכזית במחוז דרום ומפקד היחידה המרכזית של מחוז מרכז. כמו כן, הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי ועמד בראש צוות חקירת היעלמות ורצח הילדה רוז פיזם.

מכריו של בן שלום מספרים כי הוא "אדם ישר מאוד, מאוד מכוון מטרה שאין אצלו עיגולי פינות". בעברו עמד בראש צוותי חקירה מיוחדים לעבירות חמורות, אולם בתפקידיו האחרונים לא היה מעורב בחקירות של עבירות כלכליות או בחקירות ראש הממשלה, שמנוהלות בידי היחידות הארציות לחקירות הונאה או לאכיפה כלכלית. כך, עיקר פעילותו בשנתיים האחרונות התרכזה מאבק בארגוני פשיעה.

"הוא יבוא נקי לחקירות המתנהלות, בלי דעות קדומות", אמר קצין חקירות בכיר לשעבר בלהב 433. "הוא אדם שקט מאוד ויסודי שיורד עד לפרט האחרון, לא פראייר אבל גם אחד שמתעקש על דעותיו וקשה להזיז אותו מהן", הוסיף.

בינואר הודיע ריטמן שהוא מבקש לעזוב את תפקידו בלהב 433. במכתב שמסר למפכ"ל כתב: "בנסיבות שנוצרו הגעתי למסקנה כי תהיה זו השעה הראויה עבורי לבקש לסיים את תפקידי". ריטמן, שהיה מפקד להב במשך שלוש שנים וחצי, ציין כי הוא רוצה להימנע מפגיעה בשמה הטוב של המשטרה. 

ריטמן הודיע על עזיבתו לאחר שהקצינה שהתלוננה נגדו, צ', עתרה נגד החלטת המפכ"ל להשאירו בתפקיד - ובג"ץ הורה לו לשקול אותה מחדש. לאחר הוראת בג"ץ נזף אלשיך בריטמן, אולם ציין כי הוא עושה זאת "מתוך אמפתיה וצער". לאחר מכן הודיעה המדינה לבג"ץ שלפי אלשיך, "בחירת מפקד חדש ללהב 433, ביצוע חפיפה וכניסת המפקד החדש לתפקיד יושלמו לא יאוחר מהראשון לאפריל 2018".

להב 433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן, מופקדת על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, גיוסם של עדי המדינה נגדו — ראש הסגל לשעבר ארי הרו, מנכ"ל משרד התקשורת המודח שלמה פילבר ומקורבו של נתניהו ניר חפץ — חקירת פרשת כלי השיט והצוללות, חקירת החשדות לשוחד נגד חבר הכנסת דוד ביטן, פרשות נוספות בתחום השחיתות הציבורית וכן פרשות הנוגעות לארגוני פשיעה. חפיפת המפקד החדש תצריך העמקה בכל התיקים הללו. 

טרם התברר מה יהיה עתידו של ריטמן עצמו, שביקש להישאר במשטרה בתפקיד אחר. בשיחות סגורות הביע ריטמן רצון להתמנות למפקד אגף התנועה, אך ל"הארץ" נודע כי ארדן אינו מתכוון לאשר זאת, בין שמדובר בתפקיד ראש אגף התנועה או בתפקיד מפקד מחוז אחר. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ