אסירים המרצים עונשים קלים יוכלו לבקש חנינה לרגל שנת ה-70 למדינה

הנשיא ריבלין ושרת המשפטים שקד פרסמו תנאים לבחינת החנינה: אסירים שנכלאו בפעם הראשונה ומרצים מאסר של עד שנתיים, או אסירים בני 70 ומעלה ואלו שסובלים ממחלות קשות

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד וריבלין בבית הנשיא, היום
שקד וריבלין בבית הנשיא, היוםצילום: אמיל סלמן

נשיא המדינה ראובן ריבלין הזמין היום (שני) אלפי אסירים לזכות בחנינה או בהקלה בעונשם לרגל שנת ה–70 למדינה. ריבלין ושרת המשפטים איילת שקד פרסמו את התנאים שבהם יצטרכו האסירים לעמוד כדי לקבל את החנינה, כשתנאי הסף הוא ריצוי שליש מתקופת המאסר שנגזרה עליהם.

האסירים יוכלו לקבל חנינה אם הם מרצים עונש קצר משנתיים וזהו מאסרם הראשון. כ–3,000 אסירים — רבע מהכלואים בישראל — עומדים בקריטריון זה, אולם לא ידוע כמה מהם ירצו שליש מעונשם במועד החנינה. אסירים נוספים שיוכלו לקבל חנינה הם מי שסובלים ממחלות קשות או מלקויות קשות, בני 70 ומעלה, מי שעברו התעללות על ידי נפגע העבירה, מי שילדיהם מטופלים על ידי מי שאינו ההורה שלהם ומי שמרצים מאסר במקום תשלום קנס.

האסירים יצטרכו לפנות מיוזמתם לקבלת חנינה החל מיום העצמאות במשך חצי שנה. בנוסף לחנינות, בית הנשיא יוכל גם להקל על האסירים בדרכים אחרות, בהן החלטה לקצר את עונשם או להקדים את הדיון בעניינם בפני ועדת השחרורים. ההקלות לא יינתנו לאסירים שהורשעו ברצח, הריגה ועבירות מין, לאסירים ביטחוניים או לאסירים שנשפטו בבתי משפט צבאיים.

התנאים שפרסמו ריבלין ושקד עשויים להיטיב עם כמה אסירים מוכרים לציבור הרחב, בהם השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שמרצה עונש מאסר בן 15 חודשים, וזהו מאסרו הראשון. מיסז'ניקוב הורשע בעבירה של הפרת אמונים, ובחודש מאי הקרוב — שבו חל יום העצמאות — יסיים לרצות שליש ממאסרו. גם הזמר קובי פרץ יוכל לבקש חנינה מכיוון שבאפריל יסיים לרצות שליש מעונשו. פרץ הורשע בעבירות מס והחל מאוקטובר האחרון מרצה מאסר של 18 חודשים. לעומתם, יונתן היילו שהורשע בהריגה וטען שהקורבן שלו התעלל בו מינית, לא יוכל לפנות לנשיא. היילו מרצה עונש של 12 שנים החל מ–2010, ועל אף שריצה יותר משליש ממאסרו לא יהיה זכאי לחנינה מכיוון שריבלין לא יחון אסירים שהורשעו בעבירות של רצח והריגה. גם הרב הראשי לשעבר יונה מצגר לא יהיה זכאי לחנינה. מצגר מרצה מאסר של שלוש שנים וחצי על שוחד, ויסיים לרצות שליש מעונשו במשך התקופה שבה יהיה ניתן לפנות לנשיא, אולם מצגר מרצה מאסר ארוך משנתיים, ואינו עומד בקריטריון הגיל מכיוון שיהיה בן 65 באוגוסט הקרוב.

בקשותיהם של האסירים ייבחנו במחלקת החנינות בבית הנשיא ובמשרד המשפטים, שייבדקו את מסוכנות האסיר, שיקומו ויבררו את עמדת קורבן העבירה. בנוסף, יוקם מנגנון משותף לבית הנשיא, למשרד המשפטים ולצה"ל, שיאפשר לחיילים לבקש למחוק את רישומם הפלילי על עבירות שביצעו לפני הצבא. על פי התכנון, הצבא יפנה לחיילים ויסביר להם אודות האפשרות למחיקת הרישום.

"אופיה של חברה נבחן לא פחות באופן שבו היא רואה את אסיריה ומורשעיה כחלק בלתי נפרד ממרכיבי הזהות שלה", אמר ריבלין, "אני מבקש לראות בשנת ה–70 למדינת ישראל את ההזדמנות להושיט יד ארוכה, יד מסייעת, הזדמנות לעצור, להתבונן ולראות את מי שאולי איננו רואים מספיק בימי שגרה". גם בעבר ניתנו חנינות לרגל יום העצמאות, למשל, לרגל 50 ו–60 שנה למדינת ישראל.

יוזמת החנינה של בית הנשיא עשויה לסייע למדינה לפתור את מצוקת הצפיפות בבתי הכלא, על רקע פסיקת בג"ץ שקבעה כי יש לשפר את שטח המחיה לאסיר, ושהמדינה מפרה החל מ–15 במארס. שופט בג"ץ אורי שהם הציע באחרונה למדינה לשקול מתן חנינות לרגל שנת ה–70 למדינה כאחת מהדרכים לצמצם את מספר האסירים הכלואים. עם זאת, היוזמה שעליה הודיעו היום ריבלין ושקד אינה קשורה לדיונים שמנהל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בניסיון ליישם את הפסיקה. אתמול פורסם ב"הארץ" כי בישיבה שקיים מנדלבליט לא השתתף נציג מטעם בית הנשיא וכן שמשרד המשפטים לא פנה בנושא למחלקת החנינות בבית הנשיא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ