משרד המשפטים: השר חיים כץ יכול למנות שופטים חרף המלצת המשטרה להעמידו לדין

לפי המשרד, כץ רשאי להמשיך למנות שופטים בבתי הדין לעבודה משום שטרם הוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום. המשטרה המליצה להעמידו לדין בגין עבירות קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וסחיטה באיומים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר כץ במשרד ראש הממשלה, בחודש שעבר
השר כץ במשרד ראש הממשלה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

משרד המשפטים הבהיר היום (שני) כי לא קיימת מניעה ששר העבודה והרווחה חיים כץ, החשוד בפלילים, ימשיך במינוי שופטים בבתי הדין לעבודה. זאת, בתגובה לפרסום ב"הארץ". במכתב שנשלח ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים לתנועה לטוהר המידות נכתב כי "בעניינו של השר כץ אמנם מתקיימת חקירה פלילית, אך בשלב זה טרם התקבלה החלטה בשאלת הגשת כתב אישום. בהתחשב בפסיקה ובמכלול נסיבות העניין, עמדתנו היא כי לא מתקיימת מניעה משפטית להמשך כהונתו של השר כץ בוועדה לבחירת שופטים ולמינוי נציגי ציבור לבית הדין לעבודה".

בחודש שעבר המליצה המשטרה להגיש כתב אישום נגד כץ בגין עבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וסחיטה באיומים. במקביל מתנהל נגדו תיק שני שעבר לבחינת הפרקליטות בגין חקירה שהתנהלה ברשות ניירות ערך.

עם זאת, מבדיקת "הארץ" עולה כי כץ לא נכח בישיבה האחרונה לבחירת שופטים לבתי הדין לעבודה שהתקיימה בחודש שעבר, במסגרתה נבחרה השופטת ורדה וירט ליבנה לנשיאות בית הדין הארצי. בנוסף, לפני כשבועיים הודיעה שרת המשפטים איילת שקד על מינויים רבים של נציגי ציבור בבית הדין לעבודה, שבאופן חריג לא חתומים בידי השר כץ. מלשכת השר לא נמסרה תגובה.

הסמכות למינוי שופטים עברה לכץ לפי החלטת ממשלה מיולי 2016, עם העברת תחום התעסוקה ממשרד הכלכלה למשרד הרווחה. העברת הסמכות התבצעה חודשיים לאחר שכץ נחקר לראשונה באזהרה ברשות לניירות ערך, בחשד לשימוש במידע פנים. בהמשך התרחבו החשדות נגדו גם לקבלת שוחד והפרת אמונים, וביולי האחרון הועבר התיק לפרקליטות. באופן חריג, עם תום החקירה לא פרסמה הרשות חוות דעת בעניין ההמלצה להעמיד לדין את השר.

באותה תקופה דווח שנגד כץ מתנהלת חקירה נוספת בלהב 433, בהקשר לפרשת השחיתות בתעשייה האווירית, שבה חשוד גם בנו. עד מינויו לשר היה כץ יושב ראש ועד העובדים של התעשייה האווירית, ולפי החשד, הוא ניצל את מעמדו בחברה כדי לסחוט את עובדיה ולאלץ אותם להתפקד לליכוד. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ