המשטרה חושדת כי יאיר נתניהו קיבל טובות הנאה ושיבש הליכי משפט

בני הזוג נתניהו ובנם יאיר נחקרו היום במקביל בפרשת בזק-וואלה. המשטרה חושדת כי נתניהו הבן לקח חלק בהעברת הדרישות לאנשי האתר להטות את הסיקור לטובת הוריו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו ובנו יאיר, ב-2015
ראש הממשלה בנימין נתניהו ובנו יאיר, ב-2015צילום: THOMAS COEX / אי־אף־פי

המשטרה חושדת כי יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, קיבל טובות הנאה ושיבש מהלכי משפט. חשדות אלו עלו במסגרת תיק 4000, שבו נחקרו היום (שני) במקביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, רעייתו שרה ובנם יאיר. החשדות נגד יאיר זהים לחשדות נגד אמו, ומתמקדים בחשד לקבלת טובות הנאה בקשר בין וואלה לבזק. המשטרה חושדת כי נתניהו הבן לקח חלק בהעברת הדרישות לאנשי וואלה באמצעות ניר חפץ להטות את הסיקור לטובת בני הזוג.

על אף ששרה ויאיר אינם עובדי ציבור, המשטרה מייחסת להם מעורבות ושותפות ("ביצוע בצוותא") עם ראש הממשלה בעסקת השוחד בבזק-וואלה. המשטרה חושדת כי השניים לקחו חלק בצד אחד של העסקה וגם נהנו ממנו - הדרישה לסיקור אוהד בוואלה, ומנגד היו מודעים לצד השני שלה - הטבות רגולטוריות לבזק.

בחקירה היום נשאלו בני הזוג נתניהו לראשונה על המידע שמסר עד המדינה ניר חפץ, איש סודם לשעבר. ראש הממשלה נחקר במעונו, רעייתו במשרדי להב 433 בלוד ובנם במשרדי רשות לניירות ערך בתל אביב. במקביל, נחקרו גם בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' במשרדי להב 433. בניגוד לחקירות הקודמות של ראש הממשלה, הפעם חקירתו לא הוגבלה בזמן. בד בבד, העיד מנהל לשכת נתניהו לשעבר, דוד שרן. רעיית ראש הממשלה לא עומתה עם איש מהעדים בפרשה.

לאחר החקירה התייחס נתניהו לנושא בפייסבוק וכתב: "אני אחגוג את החג הזה בשמחה גדולה, בביטחון גדול, עם הרבה חרוסת ואפס מרור". עוד אמר נתניהו: "היה לי עוד מפגש היום. גם הוא קשור לביטחון אבל סוג אחר של ביטחון: הביטחון המוחלט שלי, אחרי המפגש הזה כמו המפגשים האחרים, שלא יהיה כלום - כי לא היה כלום".

במרכז תיק 4000 עומד החשד שאלוביץ' הורה על הטיית הסיקור באתר וואלה, בתמורה לקידום עסקת בזק והטבות רגולטרויות שניתנו לו. לפי עדות עדי המדינה חפץ ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, ראש הממשלה נתניהו נתן הוראות לקדם את העסקה, כשחפץ היה שליח המסרים מטעמו - וגם איש הקשר לבני הזוג אלוביץ' בכל הנוגע לסיקור בוואלה. התיק עשוי לחזק את תיק 2000 - פרשת השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס - בכל הקשור לחשיבות שראש הממשלה מעניק להטיית הסיקור התקשורתי ומה שהוא מוכן לעשות עבורו.

לפי חפץ, בני הזוג נתניהו היו מודעים לעסקה שנרקמה עם בני הזוג אלוביץ', גם אם לא הוצגה ככזו באופן מפורש - כיחסי תן וקח ביניהם. המוציא לפועל של הטיית הסיקור היה מנכ"ל וואלה אילן ישועה, ועל פי החשד בדצמבר 2016 ביקש ממנו אלוביץ' למחוק תיעוד לבקשות, כהיערכות לאפשרות שתיפתח חקירה בנושא. ישועה לא נענה לבקשה, והחל לגבות ולתעד את הדרישות לשינוי הסיקור, שהוצגו על ידי בני הזוג אלוביץ' כמשמעותיות וקריטיות לגורלה של חברת בזק. לפי גרסת ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ', אין כל קשר בין הפעולות של נתניהו בעניין בזק לבין פעילות מערכת וואלה.

החוקרים מגיעים הבוקר למעון רה"מ בירושלים צילום: אמיל סלמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ