עופר גרוסקופף הושבע לשופט בית המשפט העליון

בטקס בבית הנשיא הושבעה ורדה וירט ליבנה לנשיאת בית הדין הארצי לעבודה והשופט אילן איטח לסגנה. עוד הושבעו חיה זנדברג לבית המשפט המחוזי בירושלים והשופטת החרדית הראשונה חוי טוקר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט עופר גרוסקופף הושבע הבוקר (שלישי) לשופט בית המשפט העליון, וייכנס לתפקיד מחר. לצידו הושבעו גם השופטת ורדה וירט ליבנה לתפקיד נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, והשופט אילן איטח לסגנה בבית דין זה. בטקס בבית הנשיא הושבעו גם שופטים נוספים, בהם חיה זנדברג לשופטת בית המשפט המחוזי בירושלים והשופטת החרדית הראשונה חוי טוקר, לבית משפט השלום בירושלים. 

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה בנאומה בטקס לחשיבות הגיוון במערכת המשפט ואמרה כי "לא יתכן שמתדיינים מקרב קבוצות שונות בחברה יחושו כי הם מודרים ממערכת המשפט. סופו של מידור להביא לניכור. איננו מעוניינים להגיע למציאות בה חלקים באוכלוסייה מתקשים לקבל את מרותה של המערכת המשפטית". היא הוסיפה כי "עולם המשפט הישראלי המתפתח לעולם יהיה חסר אם לא כל שבעים הפנים שלו יקחו בו חלק. הפנים החדשות מביאות איתן דעות חדשות ועולם המשפט מתפתח בזכותן".

שופט בית המשפט העליון, עופר גרוסקופף
שופט בית המשפט העליון, עופר גרוסקופףצילום: אתר בתי המשפט

שקד הזכירה את מינויים של השופטת טוקר ושל שופט בית המשפט העליון החדש, פרופ' אלכס שטיין, כדוגמה לשינויים שהיא מקדמת במערכת המשפט, והצהירה כי הוועדה לבחירת שופטים בראשותה "שמה לה למטרה לממש את עקרון השיקוף החברתי במערכת המשפט". לדברי שקד, "כניסתו של הציבור החרדי לעולם המשפט הישראלי תתן את אותותיה בשדה המחקר המשפטי, ודאי שבמלאכת השפיטה".

בנאומה פנתה שקד ישירות לשופטת טוקר ואמרה לה: "את עושה היום היסטוריה. אני מקווה ומאמינה שאת כוח החלוץ לפני המחנה, המעיד על ההמשך. את מהווה סמל מעורר השראה, כמי שחתרה באומץ במים סוערים והגיעה אל כס השיפוט בעשר אצבעותיה. כולי תקווה שאחרייך, יגיעו רבות ורבים מבני הציבור החרדי".

על שטיין אמרה שקד: "אין לי ספק בעובדה שפרופסור שטיין, שיתמנה לאחר פרישת השופט שוהם, בצד מומחיותו והמוניטין הבינלאומי שיביא איתו לבית המשפט בתחומים משפטיים מגוונים, ישמש גם כמקור גאווה עבור העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר. מדובר באוכלוסייה עצומה שעדיין אינה מיוצגת דיה במערכת המשפט ושילובה בו הוא משימה לאומית".

שקד בירכה את גרוסקופף למינויו כשופט עליון ואמרה: "קנית לך שם של שופט בעל עצמאות מחשבתית נדירה. מקצועיותך המובהקת ניכרת בכל תחום, ורוחב אופקיך מותיר את חותמו בפסקי הדין שיוצאים מתחת ידיך. המילה אולי שהכי מזוהה עם שמך היא 'עילוי'... אתה מהווה דוגמה ומופת למקצוע השיפוט - מקצועיות ואנושיות הכרוכים זה בזה ומפרים זה את זה".

בנאומו הראשון התייחס גרוסקופף לוויכוח שמתנהל סביב שאלת תפקידה של מערכת המשפט וגבולותיה. "הוויכוח עצמו הוא ויכוח לגיטימי - ואף הייתה לו להערכתי השפעה בחיי המעשה - לא כן חלק מהמסקנות המוסקות ממנו", אמר. "החלשתה של הרשות השופטת, בין אם באמצעות פגיעה בעוצמתה ובסמכויותיה, ובין אם באמצעות פגיעה בחוסנה הפנימי, לא רק שאינה מועילה, אלא שהיא מסכנת את יכולתה למלא אחר התפקיד החברתי החשוב המיועד לה. רשות שופטת עצמאית ומקצועית היא אחד הנכסים החשובים ביותר שמדינת ישראל השכילה ליצור בשבעים שנות קיומה – מחובתנו להבטיח כי רשות שיפוטית עצמאית ומקצועית תוסיף להתקיים בישראל גם בעתיד".

גרוסקופף בן ה-49, שופט בית המשפט המחוזי מרכז, נבחר על אף גילו הצעיר, שהרתיע את חברי הוועדה שהתנגדו למינוי שופט עליון לתקופה כה ארוכה. הוא נכנס לבית המשפט העליון במקומו של השופט יורם דנציגר. הוא נחשב לעילוי משפטי, בן טיפוחיו של דניאל פרידמן, בעל תפיסה משפטית ליברלית ומתמחה במשפט כלכלי. אחד מאנשי האקדמיה תיאר אותו כ"ליברל, תיאורטיקן שמאמין במשפט ולא חושב שמשפט זה רק כוח, והוא יכול להיות תוספת מאד משמעותית לבית המשפט העליון".

כשופט דן גרוסקופף בתביעות ייצוגיות רבות והפגין בתיקים אלה סדר יום חברתי. כשופט כלכלי הוא העז לקבוע תקדימים מול גופים כלכליים גדולים. ב-2015 אישר תביעה נגד דירקטוריון דיסקונט השקעות שהיתה בבעלות נוחי דנקנר, בגין ההחלטה לרכוש את עיתון "מעריב" ולממן כך במאות מיליוני שקלים את הפסדיו. לפי הסכם פשרה שהוגש בחודש שעבר ואושר על ידי גרוסקופף, דנקנר וחברי הדירקטוריון יעבירו לקופת החברה מאה מיליון שקל. בספטמבר האחרון אישר גרוסקופף, תושב כפר סבא הסמוכה לכוכב יאיר, את המדיניות של קאנטרי כוכב יאיר למכור מנויים רק לתושבי היישוב ולא לתושבי טירה השכנה. האגודה לזכויות האזרח ערערה על פסק דין זה לבית המשפט העליון. 

בחודש שעבר בחרה הוועדה לבחירת שופטים בראשות שרת המשפטים איילת שקד בגרוסקופף ובאלכס שטיין, שהיה מועמדה של שקד, על אף הביקורת הציבורית על כך ששטיין אינו חי בישראל ב-15 השנים האחרונות. שטיין, שיחזור לגור בישראל, ייכנס לתפקידו בקיץ ויחליף את אורי שהם שיפרוש באוגוסט. 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה בחודש שעבר שלשני הנבחרים "מוניטין מקצועי משובח ומרשים. האחד שופט מצוין ואיש אקדמיה בעברו והשני איש אקדמיה ותיק ומוערך בארץ ובעולם". שקד הוסיפה כי "נבחרו מועמדים מצטיינים, הנושאים על גבם רקעים תרבותיים ותרמילי חיים ייחודיים ומגוונים. בכניסתי לתפקיד שרת המשפטים, אחד היעדים המרכזיים שהצבתי היה גיוון של בית המשפט העליון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ