מרצה הורשע במעשים מגונים בסטודנט: "טימטם את דעתו של המתלונן"

ד"ר יוסי לזר הורשע גם בקבלת דבר במרמה ובעבירות זיוף ושימוש במסמך מזויף. השופטת: "הנאשם נהג במרמה ממושכת, תוך ניצול כישוריו המקצועיים וניצול השפעתו לשם טובתו האישית"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

המרצה והפסיכולוג ד"ר יוסי לזר הורשע שלשום (שלישי) בשני מקרים של מעשה מגונה בסטודנט, בקבלת דבר במרמה ובעבירות זיוף ושימוש במסמך מזויף.

פסק הדין מתייחס ליחסיו של לזר עם הסטודנט א', אותו לימד במכללה האקדמית תל חי. בפסק הדין בעניינו כתבה השופטת רות שפילברג כהן מבית המשפט השלום בקריית שמונה: "הנאשם, פסיכולוג ומרצה, נהג במרמה ממושכת, במניפולציה ובתכסיסי שליטה בתלמיד מכללה, תוך ניצול כישוריו המקצועיים ותוך ניצול ההשפעה שהיתה לו על המתלונן לשם טובתו האישית".

יוסי לזר
יוסי לזרצילום: מתוך עמוד הפייסבוק

לזר, נשוי ואב לילדים, החזיק בדירה בתחום המכללה והתגורר בה במהלך השבוע. א', סטודנט לפסיכולוגיה במכללה, פנה אל לזר על מנת שיערוך לו אבחון להפרעת קשב וריכוז. בין השניים החלו תכתובות בעניין, והסטודנט הביע את רצונו ללכת לטיפול פסיכולוגי. הנאשם הציע ללוות את המתלונן מבחינה אקדמית ומבחינה אישית וטיפולית. משלב זה, על פי כתב האישום, התפתח קשר הדוק בין הנאשם למתלונן אשר נמשך למעלה משנה וחצי וכלל שיחות בעלות אופי אישי וטיפולי בטלפון, בהתכתבויות מייל ומסרונים ומפגשים פנים מול פנים.

בינואר 2015 הציע לזר למתלונן לערוך מפגש לילי כחלק מהטיפול הנפשי שהוא העניק לו. במסגרת הטיפול נתן לזר לסטודנט לעשן מריחואנה, אמר לו לפשוט את בגדיו ולשכב ערום על בטנו, פשט גם את בגדיו ונגע בכל חלקי גופו של הסטודנט. חמישה חודשים לאחר מכן קיימו השניים טיפול נוסף מסוג זה. בפסק הדין נכתב כי הנאשם שכנע את המתלונן להיפרד מחברתו. בנוסף עודד הנאשם את המתלונן להתרחק מבני משפחתו ותמך בו כלכלית.

"מדובר בפרשה שבה הנאשם 'טימטם', לא פחות מכך, את דעתו של המתלונן הצעיר, תחילה בשגרה של שיחות, בהגיגים פילוסופיים ורוחניים שחדרו את עולמו, ובעצות טיפוליות שוטפות, ובהמשך באמצעות מרמה עמוקה ורבת דימיון חולני", כתבה השופטת בפסק הדין. "טענות הנאשם, במרכזן הטענה שהמתלונן היה בן זוגו, נדחו ונמצאו כטענות שאינן אמת. לעומת זאת - טענות המאשים הוכחו כולן... על רקע האמון שקנה מהמתלונן במרמה, ביצע הנאשם במתלונן בשני מקרים מעשים מגונים שלגביהם רימה הנאשם את המתלונן להאמין כי הם מעשי טיפול, ואשר הנאשם האמין כי כאלה היו".

"היתה לי ציפייה שהצדק יצא לאור, וכך קרה", אמר א' ל"הארץ". "איני חש בושה בנוגע לעניין. חשוב מאד שימוצה הדין גם עם אנשים בעלי כוח והשפעה, שחושבים שיוכלו להיחלץ מכל מצב בעזרת לשון חלקלקה, כסף ותארים אקדמיים. למרות ההליך המשפטי הארוך ועל אף החקירות שנאלצתי לעבור, חשוב לי שאנשים ידעו שבמערכת המשפט יש אנשים חרוצים שעושים את עבודתם נאמנה ושמתייחסים בכבוד למי שבוחר לעבור את התהליך המפרך הכרוך בתלונה על עבירות מין".

לדבריי עו"ד שני וייל, המייצגת את הסטודנט: "הכרעת הדין אינה מותירה אבק של ספק באשר לאשמתו של לזר. 'מרמה עמוקה ורבת דמיון חולני' היא התיאור הנכון והמדויק ביותר לדרך בה פעל, לא רק כלפי א' אלא כלפי סטודנטים נוספים במכללה, במטרה לזכות באמונם ובקרבתם. אני גאה בא' שהצליח להיחלץ מציפורני הנאשם ומצא את הכוחות לעבור את מסכת הייסורים של חקירה משטרתית ומשפט פלילי ובכך מנע מלזר להמשיך ולפגוע בצעירים נוספים. אני מודה לעו"ד יערה ברזילי מפרקליטות מחוז צפון על עבודתה המקצועית ועל הדרך בה נהגה במתלונן, תוך כיבוד זכויותיו כנפגע עבירה".

מכללת תל חי, בשנה שעברה. למצולמות אין קשר לכתבה
מכללת תל חי, בשנה שעברה. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: דרור מילר

עד לפני כשנה שימש לזר, פסיכולוג רשום, כמרצה וחוקר מוח במכללת תל חי. בספטמבר 2015 התקיים לו שימוע לפני פיטורין לאחר שהתברר כי קיים קשרים חריגים עם כמה סטודנטים. לאחר השימוע הוצגה ללזר האופציה להתפטר או להיות מפוטר, והוא התפטר מהמכללה. כמו כן, רישיונו לעבוד כפסיכולוג הותלה. בדצמבר 2015 התיר בית המשפט העליון לפרסם את שמו של לזר, ודחה את ערעורו בנושא. ב"הארץ" נחשף בסוף 2016 כי לזר החל לעבוד במכללה האקדמית עמק יזרעאל כמרצה בחוג לפסיכולוגיה וחינוך.

לזר שלל את המיוחס לו, וטען כי בניגוד למתואר בכתב האישום בינו לבין המתלונן התקיימה מערכת יחסים זוגית מינית הומוסקסואלית רצונית. בהחלטתה פסלה השופטת את גרסתו. "שוכנעתי ללא ספק כי בין הנאשם למתלונן לא שררה מערכת יחסים הומוסקסואלית מינית... גרסתו הכוזבת של הנאשם הינה רק אחד ממצגי הכזב הרבים שבהם נקט", כתבה. "הנאשם... בחר לגולל מטעמו גרסה שבה התוודה לכאורה על כל שניהל מערכת מינית זוגית ממושכת עם גבר צעיר. מי השומע את גרסת הנאשם עשוי לשאול עצמו מי הוא האיש שיבחר במודע להשמיע דבר שקר".

עו"ד ששון בר עוז, המייצג את יוסי לזר, מסר: "פסק דין זה מנותק מהמציאות העובדתית והראייתית שעלתה במהלך ניהול התיק, ואשר כללה ראיות אובייקטיביות בדמות הודעות טקסט ו-וואטספ ומפגשים אישיים בבתי מלון ונחלים למינהם, שהציגו קשר זוגי לכל דבר ועניין. כל מי שיעיין בראיות אלה יגיע למסקנה שפסק הדין מנותק מהמציאות ומוטעה לחלוטין מבחינה משפטית ועובדתית. אנו נערער עליו על כל חלקיו. חשוב להדגיש שלזר זוכה מעבירות מין במסגרת יחסי מטפל מטופל בהן הואשם - כך שבית המשפט קבע שלא היו יחסים כאלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ