חשד לרצח: אימאם נורה למוות בכניסה למסגד באום אל-פחם

השיח עבד אלג'אני סעאדה, בן 45, נורה בכניסה למסגד אל תאוחיד. חובשים ופראמדיקים שהגיעו למקום קבעו את מותו של הפצוע, שנורה בפלג גופו העליון

ג'קי חורי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הרצח באום אל-פחם, הבוקר
זירת הרצח באום אל-פחם, הבוקר
ג'קי חורי
נעה שפיגל

אימאם תושב אום אל-פחם נרצח הבוקר (שלישי) בכניסה למסגד בעיר. השיח עבד אלג'אני סעאדה, בן 45, נורה בכניסה למסגד אל תאוחיד. בשעה 5:11 התקבל במד"א דיווח על פצוע מירי, וחובשים ופראמדיקים שהגיעו למקום קבעו את מותו של האיש, שנורה בפלג גופו העליון. כוחות משטרה הגיעו לזירת הרצח ופתחו בחקירת התקרית.

השיח עבד אלג'אני סעאדה

איגוד האימאמים באום אל-פחם ובחברה הערבית פרסם הודעת גינוי לרצח. בהודעה נכתב כי כל תקרית מסוג זה מנוגדת לעקרונות האיסלאם, וכי המקרה הנוכחי חצה קו אדום. "המשטרה, שלא חוסכת במאמץ לרשום דוחות תנועה, צריכה למלא את חובתה ולהביא את האחראים לדין ולא לצרף את התיק הזה לתיקים האחרים שבהם הרוצח לא אותר, מה שמוכיח שהמשטרה לא מתייחסת ברצינות לדם שנשפך בחברה הערבית", נכתב.

צילום:

לדברי משפחתו של סעאדה, אב לארבעה ילדים שעסק בייצור דבש, לא היו לו אויבים ואיש לא איים עליו. קרוביו מיעטו לדבר בסוכת האבלים שהוקמה בביתו. בשקט, הביעו כעס גדול על המשטרה, שלדבריהם לא עושה די כדי למגר את הפשע בעיר. שוב ושוב חזרו על הנתונים שנחשפו לאחר שאילתה של ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), שלפיהם בשלוש השנים האחרונות הוגשו רק שישה כתבי אישום על ירי, למרות מאות המקרים שדווחו בעיר.

"בירושלים, מי שתופסים אצלו נשק, זה ביטחוני. כאן זה פלילי. אם זה היה ביטחוני המשטרה היתה מתייחסת ברצינות", אמר אחד מקרובי המשפחה. קרוב משפחה נוסף אמר: "אם תופסים מישהו עם אקדח הוא יכול להיכנס לשמונה שנים. אם תופסים פה מישהו עם נשק בלתי חוקי הוא נכנס לשמונה חודשים. צריך לחלק קנסות כדי להתריע. אם הייתי מקבל קנס של 200 אלף שקל אם היה לי נשק, אז  אבא שלי והאחים שלי היו מנסרים עוד כלי נשק, אם היו לנו, לפני שהמשטרה תתפוס". 

סוכת האבלים באום אל-פחם, היוםצילום: גיל אליהו

"הנתון של כתבי האישום לעומת מקרי הירי אומר דרשני", אמר אחמד מלחם, חבר מועצה בכפר ערערה הסמוך, שהגיע לניחום האבלים, "אני מרגיש שאני חי במערב פרוע שעומדת מאחוריו רשלנות של הממסד, שלא עומד על הגנת התושבים. לי, לילדים שלי ולאזרחים ביישוב יש זכות לישון בשקט כמו לכל אזרח במדינה. כשרואים את הנתונים, אפשר להבין לבד שיש אצבע מכוונת או שזה מרצה מישהו".

מלחם סיפר כי התושבים הערבים רואים שברשתות החברתיות יהודים אומרים שצריך להכניס עוד נשק לאום אל-פחם "כדי שיחסלו אחד את השני". "אנחנו מדינה דמוקרטית עם חוק ולא מרגישים את זה באום אל-פחם, בכפר קאסם, ועוד", אמר. "איפה כל המנגנון? יש עיר ללא אלימות ומשתמשים בזה רק בשביל לעקוב אחרינו בפייסבוק".

הרצח הנוכחי מצטרף לשורת תקריות אלימות בעיר. כך, בפברואר האחרון נפצע באורח אנוש תושב אום אל-פחם שנורה בעיר. מאז 2015 הגיעו למשטרה 1,003 דיווחים על תקריות ירי באום אל-פחם. 264 מהדיווחים היו ב-2015, 358 ב-2016 ו-381 מהדיווחים ב-2017. הנתונים פורסמו ב"הארץ" בדצמבר בעקבות שאילתה של ח"כ ג'בארין לשר לביטחון פנים גלעד ארדן.

על פי התשובה לשאילתה, בשלוש השנים האחרונות הוגשו שישה כתבי אישום בלבד בעקבות תקריות ירי באום אל-פחם, בהשוואה ל-521 חקירות שנפתחו. ב-2017 הוגש כתב אישום אחד, בעוד שמספר התיקים שנפתחו היה 184. בשנה שעברה נפתחו 163 תיקים והוגשו שני כתבי אישום, וב-2015 נפתחו 174 תיקים והוגשו שלושה כתבי אישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ