נשיא המדינה והפרקליטות צפויים להתנגד למחיקת הרישום הפלילי של אולמרט

השרה שקד טרם גיבשה את עמדתה בעניין וממתינה לחוות דעתם של הגורמים המקצועיים. אם בקשתו של אולמרט תיענה, לא יוטלו עליו מגבלות לשוב לזירה הפוליטית

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד אולמרט
אולמרט לפני כחודשיים, בהתבטאותו הפומבית הראשונה מאז שחרורו מהכלאצילום: מגד גוזני

מקורות בבית הנשיא ובמשרד המשפטים אמרו היום (שני) ל"הארץ" כי הנשיא ראובן ריבלין והפרקליטות צפויים להתנגד לבקשתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למחיקת הרישום הפלילי שלו. ואולם, לא ברור עדיין מה תהיה עמדתה של שרת המשפטים איילת שקד, שמסרבת למסור אותה עד לקבלת עמדתם של הגורמים המקצועיים. בעבר הביעה תמיכה בשחרורו המוקדם של אולמרט, בניגוד לעמדת הפרקליטות. כך או כך, ההכרעה בבקשה של אולמרט נמצאת בידי הנשיא בלבד ומעמדה של שרת המשפטים הוא של ממליצה. על החלטה להעניק חנינה לא ניתן לערער, אך ניתן לעתור נגדה לבג"ץ.

בימים האחרונים פנה אולמרט לריבלין ולמשרד המשפטים בבקשה למחוק את הרישום הפלילי שלו. אם בקשתו תיענה, לא יוטלו עליו מגבלות לשוב לזירה הפוליטית. בבקשה, שנפרשת לאורך עשרות עמודים, טוען אולמרט כי תרומתו לביטחון המדינה מצדיקה את מחיקת הרישום הפלילי.

ריבלין צפוי להתנגד, שקד טרם גיבשה עמדהצילום: אוליבייה פיטוסי

החוק מקנה לנשיא המדינה את הסמכות לחון עבריינים, אך על פי נוהג שהשתרש, לפני החלטתו הוא מקבל לידיו את עמדת שרת המשפטים ומחלקת החנינות במשרד המשפטים. ראשת מחלקת החנינות, נוחי פוליטיס, שמונתה לפני כשלוש שנים לתפקיד על ידי שקד, אמורה לגבש את עמדתה בקרוב על סמך עמדת הפרקליטות, על סמך בקשתו המנומקת של אולמרט ועל סמך חוות הדעת הקודמות שנאספו בעניינו.

בבקשת החנינה הקודמת שהגיש אולמרט בשנה שעברה, בהיותו אסיר, הביעה מחלקת החנינות את התנגדותה. לצד התנגדות זו, כתבה השרה שקד לנשיא ריבלין שהיא מבקשת ממנו להתחשב בתרומתו הרבה לביטחון המדינה כראש הממשלה וכי היא משאירה את ההחלטה לשיקול דעתו המלא. הנשיא ריבלין דחה את בקשת החנינה אז, אבל הצהיר שיהיה מוכן לבטל את התנאים לכשישוחרר.

מיד לאחר שחרורו, ביולי האחרון, הגיש אולמרט את בקשתו לריבלין, אך הפעם עמדת מחלקת החנינות היתה שאין צורך בעמדה נוספת. בסופו של דבר החליט ריבלין להעניק לאולמרט חנינה וביטל את ההגבלות על שחרורו, ובהן התייצבות פעמיים בחודש בתחנת המשטרה ואיסור יציאה לחו"ל. כך, ריצה אולמרט בסופו של דבר 16 חודשי מאסר וחצי מתוך 27 החודשים שנגזרו עליו. שחרורו המוקדם של אולמרט התאפשר לאחר שפרקליט המדינה שי ניצן נסוג מהחלטתו לערער על החלטת ועדת השחרורים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ