המשטרה מנעה מפעילי ימין להפגין באום אל-פחם בדרישה לסגור מסגד

בגופי הביטחון אמרו כי קיום ההפגנה המתוכננת של "עוצמה יהודית" מציב חשש ממשי לביטחון הציבור. פעילי הימין טוענים שפסיקת בג"ץ בעניין ההפגנות בפתח תקוה מאפשרת להם להפגין ללא אישור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילי הימין מפגינים בכביש 6, היום

המשטרה מנעה היום (שלישי) מפעילי ימין קיצוני להפגין מול מסגד באום אל-פחם, בדרישה לסגור אותו. שוטרים הורידו את הפעילים מאוטובוס שהיה בדרכו למקום, והם הגפינו כשעה וחצי בכביש 6. 

אתמול מסרה המשטרה כי ההפגנה לא מאושרת בשל חשש לשלום הציבור והסדר הציבורי. היום נמסר כי האוטובוס "היה בדרכו מירושלים למקום, בניגוד להנחיות המשטרה". פעילי עוצמה יהודית, שבהם מיכאל בן ארי, ברוך מרזל, בן גביר ובנצי גופשטיין, דורשים לסגור את מסגד פארוק, שבו התקיימו הלוויות המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית

לפי הודעת "עוצמה יהודית", המשטרה מנעה מהפעילים להפגין ליד המסגד אחרי הפיגוע לפני כשנה. לטענתם, פסיקת בג"ץ בעניין ההפגנות בפתח תקוה מאפשרת להם להפגין ללא אישורים. "בעקבות פסיקה זאת החלו המשטרה ואנשי עוצמה במשא ומתן", נמסר.

לפי ארגון הימין, סוכם כי תתקיים היום הפגנה, אולם המשטרה חזרה בה לאור המצב הביטחוני. הפעילים מתכוונים להפגין ללא האישור. עו"ד איתמר בן גביר אמר: "חופש הביטוי זה לא רק החופש של אלדד יניב להפגין ולא רק של שוברים שתיקה להגיע אלי הביתה לחברון, זה גם החופש שלנו, ואני מתפלא על משטרת ישראל שמצפצפת על פסיקת בג"ץ".

אולם במשטרה אמרו אתמול כי החלטתה "מגובה בפסיקה המדוברת, לפיה קבעו השופטים, כי יש להגביל את חופש ההפגנה רק בהתקיים הסתברות קרובה לוודאי כי ההפגנות במקום יגרמו לפגיעה קשה ורצינית בסדר הציבורי או בביטחון הציבור. חשש זה עלה בחוות דעת של גופי הביטחון השונים". עוד נמסר מהמשטרה כי "נקבע כי ההפגנה לא תאושר ולא תינתן אפשרות לקיימה כעת, בשל החשש הממשי לשלום הציבור ופגיעה בסדר הציבורי, בפרט בסמיכות לאירועים רגישים וביטחוניים אחרים".

באוקטובר האחרון פסק בג"ץ כי מותר להפגין סמוך לבית היועץ המשפטי לממשלה ללא רישיון. "הדרישה לקבלת רישיון לצורך קיום הפגנות אינה אלא שריד מנדטורי אשר דומה כי הגיעה העת לבחון את הסרתו מספר החוקים הישראלי", כתבה השופטת אסתר חיות, שמונתה מאז לנשיאת בית המשפט העליון.

בעקבות הפסיקה הזהיר קצין בכיר במשטרה כי היא עלולה להוביל לאלימות. "מה קורה מחר אם מאות פעילי ימין קיצוני מחליטים ללכת לאום אל פחם ולהפגין, ליצור פרובוקציה?", אמר אז הקצין, "איך נערכים לאירוע כזה אם אין מידע מוקדם על מקום, מספר אנשים והסיכונים האפשריים. אירוע כזה יכול להיגמר רע מאוד, על מי יטילו את האחריות על אירוע בעל נפיצות גבוהה שיתרחש ויביא לפגיעות בנפש?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ