מנדלבליט ברמיזה לבקשת אולמרט: גם לאחר חנינה, יש מניעה מוסרית לכהן בתפקיד ציבורי

היועמ"ש הביע התנגדות עקרונית לחזרתו של רה"מ לשעבר לחיים הציבוריים: "עבירות חמורות יכולות להטיל פגם מוסרי". על דברי אולמרט נגד בכירי מערכת אכיפת החוק לשעבר: "ראויים לגינוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט, בינואר האחרון
מנדלבליט, בינואר האחרוןצילום: תומר אפלבאום

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע היום (שלישי) התנגדות מרומזת לבקשת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למחוק את רישומו הפלילי, שהוגשה לנשיא המדינה ראובן ריבלין. "מניעה מוסרית מלכהן בתפקיד ציבורי יכולה לקום אפילו כאשר נשיא המדינה החליט להעניק חנינה", אמר מנדלבליט באירוע של לשכת עורכי הדין.

אולמרט, שריצה 16 חודשי מאסר בגין הרשעה בעבירות שחיתות, פנה בימים האחרונים למשרד המשפטים בבקשה למחוק את הרישום הפלילי שלו. במצב בו תאושר לא יוטלו מגבלות חוקיות על חזרתו לחיים הציבוריים, אם ירצה בכך. בנימוקים לבקשה טוען אולמרט כי תרומתו לביטחון המדינה מצדיקה את מחיקת הרישום המלווה אותו. לאחר שחרורו, ביולי האחרון, העניק לו הנשיא ריבלין חנינה שביטלה את ההגבלות שהוטלו עליו עם צאתו מהכלא, ובהן התייצבות דו שבועית בתחנת משטרה ואיסור יציאה לחו"ל.

אולמרט בפברואר האחרוןצילום: מגד גוזני

מנדלבליט ציין את פסיקת בית המשפט העליון בעניינו של יוסי גינוסר, שדן בכשירתו המוסרית לכהן בתפקיד ציבורי בשל חלקו בפרשת קו 300. לפי מנדלבליט, "ביצוע עבירות חמורות יכול להטיל פגם מוסרי הגורר במקרים המתאימים, בנוסף לענישה המקובלת בגין הרשעה בביצוע העבירה, גם מניעה מלכהן בתפקידים ציבוריים". גינוסר קיבל חנינה מנשיא המדינה דאז חיים הרצוג עוד בטרם הורשע, אך בג"ץ ביטל ב-1993 את מינויו לתפקיד מנכ"ל משרד השיכון.

מקורות בבית הנשיא ובמשרד המשפטים אמרו אתמול ל"הארץ" כי הנשיא ריבלין והפרקליטות צפויים להתנגד לבקשת אולמרט. עם זאת, לא ברור עדיין מה תהיה עמדתה של שרת המשפטים איילת שקד, המסרבת למסור אותה עד לקבלת עמדתם של הגורמים המקצועיים. בעבר הביעה שקד תמיכה בשחרורו המוקדם של אולמרט, בניגוד לעמדת הפרקליטות. ההכרעה בבקשה נמצאת בידי ריבלין בלבד, ומעמדה של השרה הוא של ממליצה.

בהתייחסות ישירה לדברי אולמרט נגד מערכת אכיפת החוק, בספרו ובראיונות לתקשורת שליוו את פרסומו, אמר מנדלבליט: "אני מצר על הדברים שפורסמו מפיו של מי שהורשע בעבירות שחיתות וזה עתה סיים לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו, שכללו השתלחויות קשות כלפי בכירי מערכת אכיפת החוק שקדמו לי. מדובר בדברים ראויים לגינוי בכל פה. היה עדיף שדברים אלה לא היו באים לעולם". הדברים נאמרו באירוע לכבוד השקת ספר בנושא עבירות שוחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ