שוטרות מפרשת ניסו שחם תובעות את מח"ש: השפילו אותנו בחקירה ואיימו עלינו

שתיים מהנשים שנחקרו על קשריהן עם מפקד המחוז לשעבר תובעות את המחלקה על סך 3 מיליון שקל. בעוד שבועיים תינתן ההכרעה בעניינו של שחם, שנאשם בשורה של עבירות מין

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסו שחם באחד מהדיונים במשפטו, 2015
רויטל חובל
רויטל חובל

שתי שוטרות שנחקרו על ידי המחלקה לחקירות שוטרים בעניין קשריהן עם מפקד מחוז ירושלים לשעבר ניסו שחם, הגישו השבוע תביעה נגד המחלקה בסך שלושה מיליון שקלים בגין "חקירה, משפילה, מאיימת ומבזה". בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז נכתב כי "במהלך החקירה נאלצו השתיים להשיב לשאלות בין היתר בדבר הרגליהן המיניים וסיפוקן המיני ולספוג ביטויים קשים ומשפילים. החוקרים חיללו את גופן ונפשן של התובעות, רמסו את כבודן עד עפר והכל תוך ניצול לרעה של כוח המשרה וניצול המצב בו מצויות התובעות בחדר חקירות, כשהן אינן רשאיות לעזוב את המקום ומחויבות להשיב לשאלות פולשניות, פורנוגרפיות ומשפילות של החוקרים, והכל ללא צורך חקירתי".

החקירה נגד שחם נפתחה ביולי 2012 בחשד לביצוע עבירות מין והפרת אמונים, בעקבות מכתב אנונימי שנשלח למח"ש ובו נטען כי מפקד המחוז ביצע לכאורה עבירות מין בשוטרת מסוימת. כתב האישום שהוגש נגדו, אחרי יותר משנה, ייחס לו עבירה של הפרת אמונים בגין קשר מיני שניהל עם חמש שוטרות כשהיה ממונה עקיף עליהן, ביצוע מעשים מגונים בשתי שוטרות והטרדה מינית של שוטרת נוספת. שחם העלה טענות דומות על האופן שבו התנהלה החקירה בעניינו במסגרת משפטו. בעוד שבועיים צפויה להינתן הכרעת הדין בעניינו, אחרי ארבע שנים וחצי שבהן התנהל המשפט.

אחת מהשוטרות שהגישה את התביעה נכללה תחת העבירה של הפרת אמונים, והשנייה לא נכללה בכתב האישום. הראשונה מתארת בתביעה כי הובאה למח"ש בעורמה, כאשר נמסר לה שהיא מתבקשת להגיע לחקירה בנוגע לאירוע שהיה בתחנה שבה היא שירתה. רק כשהגיעה למשרדי מח"ש, הטיחו בה החוקרים כי שחם סיפר שהשניים קיימו יחסי מין. החוקרים חשדו כי מדובר בנפגעת עבירת מין לכאורה, אך בניגוד לחוק, לא ניתנה לה הזכות לבחור את מין החוקר או לא אפשרו לה להיות מלווה בחקירה.

לתביעה, שהוגשה על ידי עורך הדין איתן חיימוביץ, צורפו תמלילי עדותה. מהם עולה כי כאשר סירבה לאשר שקיימה עם שחם יחסי מין מלאים, נאמר לה: "תחשבי טוב, כי את פה מתחילה להסתבך. זה הקריירה שלך גם, אז תחשבי טוב".

בהמשך מתוארת השתלשלות החקירה, כניסה לשאלות פורנוגרפיות ומוסרניות שעיקרן נחשף בכתבה ב"הארץ" לפני שלוש שנים.

חוקרת: מה (קרה) אחרי הנשיקות? זה לא נגמר בנשיקות, וואי, אנחנו בני אדם... מה אחרי הנשיקות, מה קורה?

שוטרת: אני לא יודעת, אני אגיד לך מה זה היה, אני לא כל כך זוכרת.

חוקרת: קורה לך הרבה שאת נפגשת עם בכירים במשטרה או חברים מהמשטרה ויושבת איתם באיזשהו מקום ואתם מתמזמזים?

שוטרת: לא, לא.

חוקרת: אז מה, מה זה משנה הזמן שעבר?

שוטרת: כי עם כל הכבוד, זה כבר...

חוקרת: עם כל הכבוד למי? זה הכבוד שלך הכי חשוב פה, וכרגע את מבזה אותו, את מבזה אותו.

לאחר מכן, שאלה החוקרת:

חוקרת: סליחה שאני שואלת, את גמרת?

שוטרת: זוכרת שהיה טוב. לא זוכרת אם...

חוקרת: ולא עשית לו שום דבר בחזרה? כאילו, הוא יורד לך, ומה איתו?

שוטרת: (שותקת)

חוקרת: די, נו. הוא גבר.

בהמשך מתארת השוטרת כי על אף שציינה כבר בתחילת החקירה כי הקשר עם שחם היה בהסכמה, חוקרי מח"ש הציפו אותה בשאלות מציצניות על יחסי המין שקיימו ואף איימו עליה. אחד החוקרים אמר לה: "זה סוג של שיבוש חקירה, בזה שאת לא משתפת פעולה בחקירה".

"בסיום חקירה שנערכה שעות ארוכות, יצאה כל אחת מן התובעות כשהיא רועדת ומפחדת", נכתב בתביעה. "כל אחת מן התובעות לא ידעה את נפשה מרוב לחץ וחרדה בעקבות האיומים, ההשפלות והביזוי שעברו במהלך החקירה. כל אחת מן התובעות התקשרה בסמוך לאחר החקירה לעורך דין, מאחר והיא הרגישה שהיא עלולה להיות חשופה לנקיטת הליכים נגדה בעקבות האיומים והלחצים שהופעלו כנגדה במהלך החקירה. כל אחת מן התובעות עברה אירוע טראומטי בחקירה שעד עצם היום הזה ממשיך לרודפה".

התובעת השנייה היא קצינה, שלגביה נכתב בתביעה כי "גופה קופא עד היום כאשר היא נתקלת בחוקר שחקר אותה". היא זומנה להיחקר במח"ש חודשיים לאחר שדבר החקירה נחשף. לדבריה, חוקרי מח"ש התעקשו להגיע בעצמם למקום עבודתה ולקחת אותה לחקירה באופן דחוף. גם היא הבהירה בתחילת החקירה כי הקשר ביניהם היה בהסכמה ולא התקיימו ביניהם יחסי מרות. למרות זאת, לפי התביעה, חקירתה לוותה בשאלות מציצניות ופולשניות. כך למשל, היא נשאלה על תנוחות שבהן קיימו יחסי מין ("אז היה מין אנאלי או מין אוראלי? זה חשוב"). ראש צוות החקירה, שחר חמדי, שאל אותה אם לא חששה להיכנס להיריון. הוא התפלא שהשוטרת עדיין מעוניינת בקרבתו של שחם, "למרות מה שאומרים". בהמשך, העיר: "יכול להיות שמישהו אמר 'היא הולכת עם מישהו נשוי', (זה) יכול להיראות לו לא מוסרי".

בתביעה נטען כי חוקרי מח"ש הפרו את אחריותם כלפי הנחקרות וכי החקירה עצמה מהווה הטרדה מינית. עו"ד חיימוביץ מתייחס בתביעה להנחיה חדשה שהפיץ פרקליט המדינה ביולי האחרון, הקובעת כי אין להפעיל לחץ על נפגע עבירת מין לשתף פעולה בחקירה. עוד קובעת ההנחיה כי החוקרים ליידע את נפגע העבירה על זכויותיו בחקירה ולספק מידע לגבי שירותי סיוע וטיפול מהם יוכל לקבל תמיכה, במטרה להנמיך את חששותיו לגבי ההליך.

ממח"ש נמסר: "הכרעת הדין בעניינו של ניסו שחם צפויה להינתן בימים הקרובים. לכן, בעת הזו לא נגיב לטענות אשר הושמעו גם בעבר, וכבר ניתן להן מענה במסגרת ההליך המתנהל בבית המשפט".

שחם דחה בעבר הסדר טיעון שהציעה לו מח"ש, לפיו יודה בהפרת אמונים ובתמורה יימחקו עבירות המין המיוחסות לו, החליף את סנגוריתו בעורכי הדין בעז בן צור ועודד גזית, וממשיך לטעון כי אין במעשיו דופי פלילי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ