יותם ברגר
יניב קובוביץ

צה״ל עצר אתמול (שבת) שלושה מתנחלים באזור איתמר, לאחר שתקפו חיילים ואת מח"ט שומרון באבנים - כך לפי דובר צה"ל. השלושה היו חלק מקבוצה שניסתה להקים מאחז בלתי חוקי ליד ההתנחלות איתמר שבצפון הגדה המערבית. החיילים השתמשו בגז מדמיע ובאמצעים לפיזור הפגנות וירו באוויר, אמצעים הנחשבים נדירים יחסית לשימוש כלפי אזרחים ישראלים. במשטרה אמרו כי נסיבות האירוע נבדקות.

המתנחלים הגיעו ביום שישי למבנה בלתי חוקי סמוך לשכם, ממנו נדרשו לצאת לאחר שצו אלוף הורה על פינויו. לפי המתנחלים, מדובר במאחז ארעי וקטן מאוד שהוקם לפני שלושה שבועות ומכונה על ידי נערי הגבעות שבאזור ״ראש יוסף״. לדבריהם, לפני כניסת השבת הגיעו לאזור חיילים עם שופל כדי להרוס את המבנה, אך לא ביצעו את הפינוי בסופו של דבר. לפי הצבא, המתנחלים הפעילו אלימות נגד החיילים. איש לא נעצר ביום זה.

מאחז ראש יוסף, היוםצילום: שלמה מלט

בשבת חזרו המתנחלים למבנה, ושוטרים וחיילים הגיעו למקום כדי לפנותם. לפי צה"ל, המתנחלים זרקו על החיילים אבנים כפי שעשו ביום שישי. בתגובה, החיילים ירו מספר כדורים באוויר והשתמשו בגז מדמיע. למקום הגיע מח"ט שומרון אל"מ גלעד עמית כדי לנהל את האירוע, ורכבו הותקף על ידי המתנחלים. עמית לא נפגע. קבוצת המתנחלים שהיתה במקום ברחה בעקבות הירי, להוציא את השלושה שנעצרו.

עורך דינם של הנערים שנעצרו, יוסי נדב מארגון חוננו, אמר: ״מרשי שהו במקום שככל הנראה בשלב מסוים הוכרז שטח צבאי סגור. מרשי לא התנגדו למעצר, שיתפו פעולה ולא ברחו מהמקום. עניין הירי חמור מאוד״. שניים מהעצורים הם בגירים והשלישי קטין. המשטרה צפויה לבקש להאריך את מעצרם בהמשך היום.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס לתקיפה ואמר: "אנחנו רואים בחומרה אירוע שבו מנסים באלימות למנוע מחיילי צה"ל לממש את הפעילות שלהם. אנחנו רואים בכך אירוע חמור שאנחנו נמצה את הדין עם האנשים שלקחו בו חלק".

בצבא אומרים כי הם מבחינים בעלייה בסף האלימות של מתנחלים גם מול כוחות הביטחון וגם מול הפלסטינים. בשבוע שעבר הציתו אלמונים דלת של מסגד באזור שכם וריססו כתובות נאצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ