בית הדין המשמעתי הרשיע את השופטת מפרשת המסרונים בהפרת כללי האתיקה

השופטת פוזננסקי-כץ הורשעה לפי הודאתה, וגזר דינה יינתן במועד אחר. בפברואר נחשף כי השופטת התכתבה עם חוקר הרשות לניירות ערך לגבי ימי המעצר של החשודים בפרשה 4000

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופטת פוזננסקי כץ ביציאה משימוע בבית המשפט העליון, בחודש שעבר

בית הדין המשמעתי הרשיע היום (ראשון) את השופטת רונית פוזננסקי-כץ בעבירות אתיקה בשל ההתכתבות בינה לבין התובע בדיונים על הארכת מעצרם של חלק מהחשודים בפרשה בזק-וואלה. בית הדין ייתן את גזר דינה של השופטת במועד אחר. אמצעי המשמעת שבית הדין מוסמך להטיל הם הערה, התראה, נזיפה, העברה למקום כהונה אחר או הדחה. 

פוזננסקי-כץ הורשעה לפי הודאתה בעבירת משמעת של התנהגות באופן שאינו הולם את מעמדו של שופט בישראל ובעבירות אתיקה נוספות. בראש ההרכב שדן בעניינה עמד נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אשר גרוניס. יחד איתו ישבו בהרכב שופט בית המשפט העליון ניל הנדל וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופטת אסתר הלמן.

התכתבות השופטת והחוקר בפרשה 4000צילום: באדיבות חדשות עשר

מדוברות בתי המשפט נמסר: "על פי העובדות בהן הודתה השופטת, היא ונציג התביעה בהליך שהתנהל בפניה, ניהלו התכתבויות שונות לגבי ההליך, התכתבויות שלא ראוי היה לקיימן בין נציג התביעה לבין השופטת שדנה בהליך".

הדיון בפני בית הדין המשמעתי התקיים בעקבות קובלנה שהגישה שרת המשפטים איילת שקד. זאת לאחר פרסום ההתכתבות בין השופטת לחוקר הרשות לניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט. בהתכתבות נחשף כי: "לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים. תיראי מופתעת". בתגובה כתבה השופטת: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת". לאחר מכן כתב לה שחם: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') - נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט אבל בהחלט יכולה לתת יומיים". בתגובה כתבה השופטת: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". אחר כך כתבה: "אז אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות". על כך הגיב שחם-שביט: "זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב (433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן)".

למחרת הפרסום נחשפה התכתובת המלאה בין השניים, ששפכה אור חדש על המסרונים שהחליפו השופטת והחוקר. התכתובות החדשות העלו כי הם לא התכוונו לדיון הפומבי, אלא למפגש מקדים עם נציגי המשטרה. בפרסום הראשון ניתן היה להבין כי השניים ביקשו להציג מצג שווא לפרקליטי החשודים ולמשתתפים בדיון. עם זאת, מהתכתובת המלאה התברר כי השניים תיאמו עמדות בוויכוח פנימי עם חוקרי להב, שאליהם כוונה ההפתעה המבוימת. מהתכתובות ניתן להסיק כי השניים חתרו לקצר את מספר ימי המעצר של חלק מהחשודים, בניגוד לעמדת נציגי המשטרה.

עניינה של פוזננסקי-כץ עמד גם בפני נציב תלונות הציבור על השופטים, אליעזר ריבלין, שנמנע מהמלצה על הליך פלילי והמליץ להעמידה לדין משמעתי, לדברי ריבלין, השופטת פגעה באמון שניתן בה והפרה את כללי האתיקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ