שב"ס משנה מדיניות: לא נחזיק יותר אסירים טרנסג'נדרים בהפרדה או בבידוד

אסירים ואסירות שזהותם המינית לא היתה "חד משמעית" הוחזקו עד כה בהפרדה. הנוהל שונה בעקבות עתירה שהגישה טרנסג'נדרית שהוחזקה בצינוק בכלא גברים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

שב"ס הודיע היום (שני) כי מדיניות חדשה תאסור על הפרדה או בידוד של אסירים טרנסג'נדרים ואסירות טרנסג'נדריות. עד כה, מדיניות שב"ס היתה שאסירים או עצורים ש"זהותם המינית" איננה "חד משמעית" יוחזקו בהפרדה באופן קבוע. שינוי המדיניות בא בעקבות עתירה לבג"ץ של דורין ביליה, טרנסג'נדרית שנעצרה לכמה ימים עקב סכסוך שכנים והוחזקה בצינוק בכלא גברים בתקופת מעצרה.

לפי הנוהל החדש, "אין להחזיק אסיר טרנסג'נדר בהפרדה, מבלי שקיימת עילה לכך בהתאם להוראות הדין. כמו כן, אסיר טרנסג'נדר לא יוחזק בבידוד, שכן החזקת אסיר בבידוד יכולה שתיעשה רק לאחר הרשעה בדין משמעתי והטלת עונש שכזה". עוד נכתב ששירות בתי הסוהר לא יאסור על טרנסג'נדרים להשתתף בפעילויות המתקיימות בכלא, בהן פעילויות לימודים ותעסוקה.

כלא חרמון, ב-2017 - ארכיון
כלא חרמון, ב-2017 - ארכיוןצילום: אייל טואג

הנוהל גם מתייחס לאופן שבו יש לקבוע אם לשבץ את האסירים והאסירות לכלא גברים או כלא נשים. קליטת ושיבוץ אסיר טרנסג'נדר, נכתב, תיעשה לאחר בחינה פרטנית של כל מקרה ומקרה, כך "שההחלטה בעניינו תתקבל על פי הנתונים הייחודים לו, תוך התחשבות בין היתר בחזותו, באופן בו האסיר מגדיר את עצמו ובהינתן השלב בו הוא מצוי בתהליך שינוי הזהות המגדרית". נהלי שב"ס קבעו עד היום כי רק טרנסג'נדר או טרנסג'נדרית "שעברו שינוי זהות", כלומר שעברו ניתוח לשינוי מין, יוחזקו בהתאם לזהותם המינית. לפי הנוהל הישן, אסירים "שזהותם המינית אינה חד משמעית" יוחזקו "בהתאם לנתוניהם" בבתי כלא לגברים או לנשים.

לקריאת הנוהל המלא:

דורין ביליה עתרה לבג"ץ, בליווי האגודה למען הלהט"ב ופרויקט גילה להעצמה טרנסית, לאחר שנעצרה לכמה ימים בשל סכסוך שכנים ובמהלך מעצרה הוחזקה בצינוק בכלא גברים. שוטר שתשאל אותה על אברי מינה וההליכים הרפואיים שעברה הוא שהחליט שתוחזק בכלא אוהלי קידר, כי לא היה מקום בתאי הבידוד. בדיון בהארכת מעצרה, תיארה ביליה את תנאי מאסרה כך: "כאשה טרנסג'נדרית בבית הסוהר, שוטרים מטרידים אותי על איבר המין שלי, שואלים אותי אם יש לי זין או כוס, ואני ישנה בצינוק כי אני לא יכולה להיות עם נשים או עם גברים".

לקריאת עתירתה של דורין ביליה:

על אף שהנוהל החדש הוא שינוי מהותי מהמצב הקיים, חלק מההליכים הפוגעניים נותרו כשהיו. כך, לדוגמה, אסיר טרנסג'נדר יוחזק בהפרדה בחמשת הימים הראשונים למאסרו. הנוהל החדש גם קובע שחיפוש גופני באסירים ועצירים טרנסג'נדרים ייעשה על ידי שני סוהרים - גבר ואשה. "חיפוש על גופו (האסיר) יבוצע ככל שיידרש על ידי שני סוהרים - סוהר וסוהרת", נכתב, "כאשר כל אחד בתורו יבצע בדיקה בחלק הגוף התואם את זהותו המגדרית של האסיר. כלומר: אם מדובר בזכר שעובר תהליך לשינוי מין וטרם הושלם התהליך, יבצוע בידוק בחלקיו הזכריים על ידי סוהר, ובחלקיו הנקביים על ידי סוהרת, ולהיפך".

בעתירה לבג"ץ, מחה עו"ד חגי קלעי על הנוהל הקודם, בו רק מי שעבר או עברה "ניתוח תחתון להתאמה מגדרית" שובץ בכלא בהתאם לזהותו המינית. "המקרה הנפוץ יותר, בו לא עברה הטרנסג'נדרית ניתוח תחתון", כתב, "יביא לתוצאה שהאסירה תוחזק 'בהתאם למאפייניה'. במחקר שנערך בנושא נמצא כי בכל המקרים בהם טרנסג'נדרים נשלחו למאסר הם הוחזקו בהפרדה, ולא נמצא מי שזהותם 'ברורה'". קלעי גם התייחס להגדרה "זהות מינית לא חד משמעית", אותה הגדיר "תיאור מעליב ופוגעני".

לדברי עידו קטרי, חוקר שונות מגדרית, הנוהל החדש הוא הישג מדהים. "הוא שם במרכז דווקא את מי שהכי צריכים את ההגנה שלנו, נשים וגברים טרנסים וטרנסיות שנדחקו לשוליים בגלל חוסר גישה מוחלט למשאבים והזדמנויות", אמר. "ההישג הזה הגיע גם דרך בית המשפט וגם דרך הכנסת, גם דרך עבודה מול הרשויות וגם דרך המחקר המקיף שנעשה בנושא". לדבריו, המהלך עוד לא הושלם, "כי שב"ס עדיין מתעקשים להבחין בין מי שסיים הליך ומי שלא, בלי שיש לזה הצדקה בחוויית החיים של נשים וגברים טרנסים". קטרי מוחה על ההחלטה להמשיך לאפשר הפרדה של עד חמישה ימים ולערוך חיפוש פולשני על הגוף.

לדברי חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב: "דורין ביליה הוכיחה שזכויות משיגים באמצעות מאבק. הקהילה הטרנסג'נדרית היא המוחלשת מבין הקהילות הלהט"ביות והמאבק על זכויותיה בעיצומו. בתוך הקהילה עצמה, מובן שהקבוצות החלשות ביותר הן אלה שנמצאים במעגלי העוני, הזנות ולעיתים גם נקלעות לסיטואציה של עבירה על החוק. אנחנו מחויבות לגלות אחריות לזכויותיהם גם ובעיקר ברגעים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ