יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה תמחק את הרישום המשטרתי של כ-309 אלף אזרחים שנחקרו כחשודים בעבירות פליליות אולם לא הוגש נגדם כתב אישום והתיקים נסגרו. המחיקה היא במסגרת יוזמה לרגל חגיגות שנת ה-70 למדינה, ואינה דורשת פנייה של האזרח.

במיזם, המכונה "סיכוי מחדש", יוכל כל אזרח לבדוק החל מ-1 ביוני אם הרישום המשטרתי שלו עמד בקריטריונים ונמחק. מדובר ברישום משטרתי ולא ברישום פלילי, שבמסגרתו הורשע אדם בבית משפט. רישום זה ניתן למחיקה רק על ידי נשיא המדינה. בין התיקים שייסגרו ישנם גם 39 אלף תיקים של קטינים.

תחנת משטרה בבת ים, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

הסגירה האוטומטית תתבצע רק למי שאין לו הרשעות קודמות או תיקי חקירה פתוחים. בנוסף, לא תמחק המשטרה רישומים נגד אזרחים שנחקרו בחשד להריגה או לרצח, עבירות מין חמורות, אלימות חמורה או עבירות ביטחון. במשטרה מדגישים כי לכל אזרח נתונה גם כיום הזכות לבקש את מחיקת הרישום גם אם אינו עומד בקריטריונים ואומרים כי יפעילו שיקול דעת האם יש מקום במקרים חריגים למחוק את הרישום.

כיום, רישום משטרתי של תיקים סגורים אינו מונע מאזרחים לקבל תעודת יושר, אך המרשם היה חשוף למשטרה ולגופים ממשלתיים נוספים ומנעה מחלק מהאזרחים קבלה למקומות עבודה בשירות המדינה. על פי החלטת המפכ"ל, יימחקו תיקים שבהם נחקרו חשודים בגין עבירות עוון (שעונשן נע בין שלושה חודשים לשלוש שנים) ובעבירות מסוג פשע (שעונשן עומד על שלושה שנים ומעלה), אם חלפו חמש שנים מיום ביצוע העבירה במקרה של עוון, או שבע שנים בעבירה של פשע. 

"גם אזרחים נורמטיביים עוברים לעתים על החוק וזה עדיין לא מתיר לנו לתייג אותם כעבריינים", אמר הבוקר המפכ"ל רוני אלשייך. "האינטרס של החברה הוא לאפשר להם לחזור חזרה פנימה לתוך המעגל החברתי. ראינו לנכון לקראת חגיגות שנת ה-70 להטמיע את הרפורמה הזאת וללכת למהלך מרוכז ביוזמת המשטרה שלא מחייבת את האזרח לפנות למשטרה אלא לעשות זאת בעצמנו. אנחנו רוצים לפתוח לאזרח דף חדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ