יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה ערכה מתחילת 2018 יותר ממאה בדיקות פוליגרף לקצינים בכירים ולשוטרים המשרתים בתפקידים רגישים, שבמהלכם נשאלו אודות החשש להדלפת מידע מחקירות. כך עולה מדיון שנערך היום (שלישי) בוועדת הפנים של הכנסת. הדיון עסק בשינוי פקודת המשטרה כך שתחייב שוטרים וקצינים בכירים לעבור בדיקות פוליגרף ובנושאים שיישאלו לגביהם.

במהלך הדיון אמרה ראש היחידה לביטחון מידע במשטרה, נצ"מ אתי מאירסון, כי מתחילת השנה נערכו 102 בדיקות פוליגרף לקצינים בכירים מדרגת ניצב משנה ומעלה, מתוך כ-400 שוטרים שסומנו כמי שאמורים לעבור את הבדיקה מתוקף תפקידם. לדברי המפכ"ל רוני אלשיך, הנבדקים נשאלו באופן ישיר על סוגיית ההדלפות. "לשמחתי זה נון אישיו", אמר המפכ"ל, "זה לא משהו שאנחנו נדרשים להציף, ולא הוצף כנושא בעייתי בתוך המשטרה".

אלשיך וקיש בוועדת הפנים, לפני כחודשייםצילום: אוליבייה פיטוסי

השינוי לחוק המחייב קצינים בכירים ושוטרים לעבור בדיקות פוליגרף נכנס לתוקפו בנובמבר 2017, אולם הנושאים שעליהם יישאלו טרם הוסדר ונדון היום בוועדה, שאישרה את עמדת המשטרה. על פי ההחלטה, במסגרת בדיקות ההתאמה התעסוקתית לתפקידים שונים במשטרה, ניתן יהיה לשאול מועמדים למשטרה וכן שוטרים מכהנים על אודות מעורבות בעבירות פליליות, שימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים, קשרים עם עבריינים וכן "מעשים אחרים שיש בהם משום פגיעה בטוהר המידות המתחייב משוטר". בהמשך, נקבע כי אחת לתקופה ובמעבר לתפקידים בכירים במשטרה, ייבדקו השוטרים על אודות עבירות פליליות שביצעו, שימוש בסמים, מסירת מידע מסווג ורגיש לגורם שאינו מוסמך לקבלו וכן ניצול יחסי מרות או יחסי תלות או קיום קשרים אישיים בניגוד לפקודות המשטרה.

לדברי המפכ"ל, שהגדיר את עצמו "מומחה לענייני פוליגרף", הנוסחים בחוק כוללניים על מנת להכניס אליהם גם את סוגיית ההדלפות לתקשורת, לצד נושאים נוספים. "שלא יווצר מצב שאפשר איכשהו להתחמק מזה", אמר. במהלך הדיון, שאל יו"ר הוועדה יואב קיש אם נטייה מינית נכללת ברשימת הנושאים ששוטר עלול להישאל עליהם. "נטייה מינית לא נכנס לפה?", שאל קיש ואלשיך השיב: "לא, יש לנו שוטרים להט"בים ואין לנו שום בעיה עם זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ