באופן חריג, ארדן דרש מהמפכ"ל לבדוק את נסיבות מעצרם של פעילי ימין

השר לביטחון הפנים ביקש לבדוק מדוע נעצר גבר בן 72 שצעד עם דגל ישראל על הכביש, סמוך לצעדה לציון הנכבה. עוד ביקש לבדוק את מעצרם של חמישה פעילים שתלו כרוזים בגנות מח"ט שומרון

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בהשקת מוקד 110 בחולון, לפני כשבועיים
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בהשקת מוקד 110 בחולון, לפני כשבועייםצילום: תומר אפלבאום
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

באופן חריג, השר לביטחון פנים גלעד ארדן דרש הבוקר (ראשון) ממפכ"ל המשטרה רוני אלשיך לבדוק את נסיבות מעצרם של פעילי ימין ביום העצמאות. ארדן ביקש להעביר לעיונו את תוצאות הבדיקה. על פי רוב, השר לביטחון הפנים אינו מתערב בהחלטות המשטרה לגבי מעצרים.

באחד המקרים נעצר פעיל ימין בן 72, אבי פרחן, לאחר שהניף דגל ישראל בצד הכביש סמוך לעתלית, בקרבת צעדת מחאה של פלסטינים אזרחי ישראל לציון הנכבה. המשטרה מסרה לגבי מעצרו של פרחן כי "האזרח ביקש לקיים מחאה וסירב לתנאי הרישוי שהוצבו, הפר את הסדר הציבורי, הלך במרכז כביש ראשי וסיכן את משתמשי הדרך ואת עצמו. לאחר שסירב להישמע להנחיות המשטרה ואף סירב לעיכוב, נעצר על פי חוק ושוחרר בסיום חקירתו".

במקרה אחר באותו יום נעצרו חמישה פעילי ימין בשומרון לאחר שתלו כרוזים בגנות מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית. בכרוזים נכתב "גלעד עמית יורה ביהודים", והם נתלו ליד בסיס החטיבה הסמוך לשכם. הכרוזים נתלו במחאה על כך שחיילים ירו באוויר במהלך פינוי מאחז לא חוקי בשומרון, לאחר שמתנחלים יידו לעברם אבנים.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של שניים מהחמישה שנעצרו, אולם שופט בית המשפט השלום בראשון לציון ארז מלמד שחרר אותם ומתח ביקורת על מעצרם. "עומדת לו לאדם זכותו להביע דעתו בעניינים שעל סדר היום, גם אם דעתו אינה מכובדת ומכעיסה", כתב, "מצער לראות דווקא ביום העצמאות שהמשטרה עוצרת קטין ובגיר תוך ניסיון לסתימת פיות ופגיעה קשה בחופש הביטוי".

כרזות המסיתות נגד מח"ט שומרון
כרזות המסיתות נגד מח"ט שומרון

ארדן אמר הבוקר כי "מעצרו של אדם הוא צעד משמעותי הנוטל את חירותו ועלינו לוודא תמיד שהשימוש בסמכות המעצר נעשה רק לאחר שיקול דעת מעמיק ובהתאם לשיקולים שהחוק מאפשר בנסיבות האירוע". ארדן הוסיף כי "מבלי לקבוע מראש מה התרחש בכל אחד מהאירועים, מצאתי לנכון לבקש את הבדיקה לאור הסרטון שפורסם הסותר לכאורה את הודעת המשטרה בנוגע למעצרו של פרחן וכן לאור החלטת בית המשפט בקשר לכרזות שתלו הנערים".

פנייתו של ארדן למפכ"ל מגיעה על רקע מתיחות בין השניים. בין היתר, המתיחות נובעת מרצונו של אלשיך למנות את ניצב רוני ריטמן לתפקיד ניצב בכיר בסגל הפיקוד הכללי במשטרה. בשל החלטת בג"ץ בעניין המתלוננת נגד ריטמן, ארדן מסכים למנות את הקצין לתפקיד של ניצב זוטר.

במקביל, ארדן צפוי להכריע בחודשים הקרובים בנוגע לעתידו של אלשיך, שאמור לסיים בסוף השנה קדנציה של שלוש שנים בתפקיד. ארדן צריך להחליט אם להאריך את כהונתו של אלשיך בשנה. לאור היחסים המתוחים בין השניים, ההערכות הן שהסיכוי לכך הוא נמוך מאוד. בנוסף, על פי פקודת המשטרה, ארדן רק ממליץ על הארכת הכהונה וההחלטה בנושא נתונה בידי הממשלה. על רקע חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הסיכוי שהממשלה תאשר את ההארכה היא נמוכה מאוד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ