רויטל חובל
יהונתן ליס

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הודיעה היום (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו שהיא מתנה את פגישתה עמו ביום ראשון הקרוב. חיות אמרה שתסכים להיפגש עם ראש הממשלה ושרת המשפטים איילת שקד, רק אם ידחו דיון שאמור להתרחש באותו יום בנושא חוק עוקף בג"ץ בוועדת השרים לעניני חקיקה. ראש הממשלה נענה לדרישתה.

"הנשיאה הודיעה כי היא מוכנה להיענות להזמנה וכי ישתתף מטעמה בפגישה גם המשנה לנשיאה השופט חנן מלצר", נכתב בהודעת דוברות בתי המשפט, "ובלבד שהישיבה של ועדת השרים לענייני חקיקה, שנקבעה לאותו היום בעניין זה תידחה בשבוע לפחות, כדי לאפשר הידברות עניינית בנושא".

מלשכת שרת המשפטים איילת שקד נמסר כי "ראש הממשלה ביקש מהשרה שקד לדחות בשבוע את הדיון על פסקת ההתגברות. השרה שקד נענתה לבקשתו והיא תקיים את הדיון שבוע לאחר מכן. השרה שקד לא תסכים לדחיה נוספת ולמסמוס הצעת חוק חשובה זו".

בסביבת ראש הממשלה אמרו כי הפגישה עם חיות נדחתה בשל נסיעת שרת המשפטים לחו"ל, והאשימו את הבית היהודי בעשיית ספין, וכי "הם לא מחמיצים הזדמנות לעוות את העובדות ולירות בתוך הנגמ"ש". בסביבת נתניהו הוסיפו כי, "בישיבת ראשי הקואליציה האחרונה סוכם שמיד לאחר יום העצמאות ראש הממשלה ושרת המשפטים ייפגשו עם נשיאת בית המשפט העליון. כיוון ששרת המשפטים טסה לחו״ל עד סוף השבוע, הפגישה עם נשיאת העליון נדחתה".

שר החינוך נפתלי בנט צייץ הבוקר בטוויטר חלק מההסכם הקואליציוני עם הליכוד, לקראת ישיבת ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון. "פיסקת ההתגברות: דרישתנו לחוקק אותה במתכונת של 61 ח״כים איננה הפתעה", כתב בנט, "הליכוד *חתום* מולנו על הסכם קואליציוני מפורש. הסכמים יש לקיים. אני מצפה לתמיכה מלאה של הליכוד ביום ראשון הקרוב. נשיב את האיזון הנכון בין הרשויות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שהניח את ההצעה שוועדת השרים בראשות שקד אמורה לדון בה, מתח ביקורת על חיות ונתניהו. "חוצפה שאין כדוגמתה. התערבות שיפוטית בוטה בעבודת הממשלה והכנסת. הנשיאה לא עושה לרה"מ שום טובה בזה שהיא 'מואילה בטובה' להיפגש איתו", צייץ סמוטריץ' בטוויטר, "לא זכור לי גם שהיא נפגשה איתו לדיון לפני שפסלה חוקים של הכנסת בלי למצמץ. אם נתניהו נכנע הוא משפיל את כולנו עד עפר ומוכיח שהוא פשוט לא מנהיג".

מוקדם יותר הודיע בנט, שוועדת השרים תדון בשבוע הבא בהצעת חוק שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שפסל בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. לפי החוק שהניח סמוטריץ', פסקת ההתגברות תתווסף לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. לדברי שרים בממשלה, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר לשרים כי הרוב המומלץ לצעד שכזה הוא 70 חברי כנסת, אך לדבריו אמר לשרים כי יגן על החוק בבג"ץ גם אם הרוב שייקבע יישאר על 61 חברי כנסת. 

גורמים משפטיים מסרו כי היועץ הסביר לשרים כי לפי הגישה המקובלת, בג"ץ לא יוכל לפסול את פסקת ההתגברות מנימוקים חוקתיים. אך לפי הגורמים מנדלבליט הבהיר שיתנגד נחרצות לרוב של פחות מ- 70 ח"כים.

בנט ושקד הפיצו לפני כחודשיים את תזכיר חוק יסוד החקיקה שקובע הגבלות קשות יותר על בג"ץ. לפי תזכיר החוק, בג"ץ יוכל לפסול חוקים רק בהרכב של תשעה שופטים וברוב של שני שלישים ממנו. הוצע שם גם שהכנסת תוכל לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. בנט ושקד החליטו לא להעלות את תזכיר החוק להצבעה בוועדת שרים בשל הערכה כי סיכוייו לעבור נמוכים. 

בניגוד להצעה של שקד ובנט, הצעתו של סמוטריץ' רלוונטית לחוקים שבהם בג"ץ החליט לפסול חוקים בשל פגיעה קשה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ