ניצן על חקירות נתניהו: כשמדובר בנבחר ציבור, אם יש ראיות - צריך להגיש כתב אישום

פרקליט המדינה התייחס לתיק בזק-וואלה ואמר כי הוא "מקווה שזה לא ייקח חודשים ושנים". לדבריו, "חוסר האמון כלפינו נובע מדיסאינפורמציה ואג'נדות. אני לא עושה את עבודתי כדי להמליך או להפיל את ביבי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרקליט המדינה ניצן בכנס מקור ראשון בירושלים, בחודש מארס
ניצן בכנס מקור ראשון בירושלים, בחודש מארס. "מי שקורא 'הארץ' מתרשם שיש חבורה במשרד המשפטים שמשימתה 'לאתרג' את נתניהו"צילום: אוליבייה פיטוסי

פרקליט המדינה שי ניצן אמר בראיון לעיתון "מקור ראשון" שהתפרסם אתמול (שישי) כי "הפסיקה אומרת שככלל, לגבי אישי ציבור מרכזיים ונבחרי ציבור - אם יש ראיות צריך להגיש כתב אישום". ניצן התייחס בדבריו לתיקים בהם חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "יכול להיות שיש גם עבירות שוליות ואז שוקלים אם יש בהן עניין לציבור. נדיר המקרה שבו יש ראיות אבל אין עניין לציבור".

לפי ניצן, "שתי העבירות המרכזיות הרלוונטיות בתיקים אלה הן שוחד שהיא עבירה חמורה, ומרמה והפרת אמונים שגם היא איננה עבירה קלה. בשניים המשטרה העבירה את המלצותיה, ואנחנו בפרקליטות לומדים את החומר. בפרשה השלישית (תיק בזק-וואלה) נפתחה חקירה גלויה, ואני לא יודע מתי תיגמר. מקווה שזה לא ייקח חודשים ושנים", אמר. לדבריו, "אנחנו לגמרי מודעים לצורך לזרז את העניינים, כי הדבר מטיל עננה ואינו טוב בשום מישור, ודאי לא לאדם החשוד. מצד שני, בגלל מידת הזהירות העצומה הנדרשת, איננו יכולים לתקוע את החץ ולצייר את המטרה סביבו".

ניצן נשאל לגבי הביקורת מצד נתניהו ותומכיו בעניין רדיפה פוליטית, ואמר כי "קשה לי עם חוסר האמון כלפינו, הנובע מדיסאינפורמציה ואג'נדות שמציפות את התקשורת ומשפיעות על הציבור... פעמים רבות הציבור אינו מודע ומתבלבל בין שיקולים משפטיים לפוליטיים". לדבריו, "אנשים אומרים לי לפעמים 'הלוואי שתפיל את ביבי'. אני לא עושה את עבודתי כדי להמליך אותו או להפיל אותו".

לפי פרקליט המדינה, הוא "שומע גם טענות הפוכות". "מי שקורא 'הארץ' מתרשם שיש חבורה במשרד המשפטים שמשימתה 'לאתרג' את נתניהו כבר שנה וחצי, שמנהלת חקירה נגדו בלי להגיש כתב אישום ושסגרה את רוב התיקים נגד שרה נתניהו חוץ מתיק אחד קטן", אמר, "הציבור שקורא את זה מאמין בדיוק כמו הציבור שקורא את הטענות על רדיפת ראש הממשלה. קשה לי עם זה".

ניצן התייחס לטענה כי גיוס עדי המדינה בתיקי ראש הממשלה מעיד על חולשתן של הראיות, ואמר כי "מי שאומר שאם צריך עדי מדינה סימן שלא היה כלום - טועה". לדבריו, "יש תיקים שבהם יש לנו חשדות וראיות אבל קיים חסר ראייתי, שכן יש צורך ברמה גבוהה של ראיות באופן שיהיה סיכוי סביר להרשעה. התופעה הזו קיימת בעיקר במעגלים סגורים של עבריינים חשודים, שבהם אין לדעת מה היה בחדר הסגור. כך זה למשל בעבירות שוחד, שאינן נעברות בפומבי. אתה חייב שמישהו מתוך החדר ישתף איתך פעולה ויתרום ראיות כלפי עבריין ברמה גבוהה יותר, גם בעבור טובת הנאה שאתה מעניק לו".

פרקליט המדינה אמר עוד בראיון כי הוא "חולק לגמרי" על הטענה כי בג"ץ מפריז בהתערבותו בסדרי השלטון, והוסיף: "בג"ץ זהיר מאוד בהתערבותו. הוא שומר על זכויות מיעוטים, לרבות חרדים, ערבים או להט"בים. הוא נוטה, למשל, לאשר הפגנות באופן רחב הרבה יותר מבעבר, ללא קשר מי המפגין, גם כאשר מפגינים נגד היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה". לפי ניצן, "מותר לכנסת לחוקק כל עוד אינה פוגעת בחוק יסוד. אם היא רוצה להגביל את בג"ץ אין הדבר מעיד שהוא חורג מסמכותו, אבל חקיקה כזו היא בעייתית".

ניצן נשאל גם בעניינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ואמר כי "מי שקורא את הספר שלו מתרשם שיש צדיק ישר אחד בשם אולמרט, שבתמימותו הרבה אינו מבין איך הסתבך, ולעומת זאת יש חבורת רשעים ומושחתים, הכוללת את פרקליט המדינה דאז משה לדור, היועץ המשפטי דאז מני מזוז, או השופט 'ההזוי' כלשונו רוזן. אני באמת מקווה שהציבור הישראלי ידע לשפוט נכוחה את מידת אשמתו של אותו אדם, איש ציבור מרכזי מאוד שבית המשפט המחוזי והעליון הרשיעו אותו בעבירות החמורות ביותר שיש עמן קלון".

לפי ניצן, "מטרידה אותי העובדה שאנשים שיצאו מהכלא חוזרים להיות 'סלבס' או אורחים קבועים באולפני הטלוויזיה, שכן הם כביכול שילמו את חובם לחברה. זו טעות! האם יעלה על הדעת שאדם שהורשע באונס יוזמן כפרשן לגיטימי? הרי תקום צעקה מפה ועד הודו. אבל אנשים שהורשעו בשחיתות מקבלים יחס סלחני בלתי מובן. אני חושב שכלי התקשורת צריכים לעשות חשבון נפש האם ראוי לתת במה לאדם כזה לפני שחלף פרק זמן רציני".

לראיון המלא ב"מקור ראשון"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ