השיטפון בנחל צפית: מדריכה במכינה העידה כי התריעה מפני מזג האוויר לפני הטיול

לפי המשטרה, המדריכה סיפקה בחקירה ראיות לגרסתה ■ בחברת החדשות דווח כי היא התייעצה עם אביה, סגן מפקד יחידת חילוץ, שהמליץ לה לא לצאת לטיול ■ חלק מההורים סיפרו כי המארגנים שינו את המסלול כמה פעמים מחשש לשיטפונות

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסוק החילוץ באזור נחל צפית, ביום חמישי
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

מדריכה בטיול המכינה הקדם-צבאית בני ציון, שבו נהרגו עשרה בני נוער בשיטפון בנחל צפית, טענה בחקירתה כי התריעה עוד בטרם הטיול מפני מזג האוויר והמליצה שלא לצאת אליו. המדריכה העידה בתחנת המשטרה ביום חמישי ושוחררה למעצר בית מיד לאחר חקירתה. מהמשטרה נמסר כי המדריכה, תושבת הערבה, גיבתה את דבריה בראיות.

בחברת החדשות פורסם הערב כי המדריכה, בתו של סגן מפקד יחידת חילוץ, התייעצה איתו האם לצאת לטיול. על פי הדיווח, הוא המליץ לה שלא לעשות זאת וענה: "אל תקחו צ'אנס". לאחר מכן היא העבירה את הודעתו לאנשי צוות נוספים במכינה. האב צפוי למסור עדות במשטרה הימים הקרובים.

הורים וגורמים המעורים בפרטים, אמרו ל"הארץ" כי מדריכי מכינת בני ציון שינו את מסלול הטיול כמה פעמים מחשש לשיטפונות. הטיול תוכנן במקור לאזור ירושלים, ולאחר מכן שונה לאזור צאלים. אך אחרי שהקבוצה יצאה לטיול ביום רביעי, למדריכים התברר שהדרכים לצאלים חסומות בשל תנאי מזג האוויר, והם שינו את היעד לנחל צפית.

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

זרי פרחים מחוץ למכינת בני ציון בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

הורים וחניכים רבים העלו את חששותיהם מטיול בתנאים אלה בפני הצוות, שהרגיע אותם ואמר כי המקום בטוח. "כפי שכמה מכם שמו לב, בחלק מהימים של הטיול יכול להיות שיהיה מזג אוויר גשום באיזור הדרום. הטיול כמובן עדיין מתקיים", כתבה מדריכה בקבוצת וואטסאפ של החניכים.

על פי דיווח בחברת החדשות, גורמים במשטרה אמרו שאנשי המכינה התייעצו עם חברת חיזוי ועם בוגר מכינה שמשרת בחיל האוויר כחזאי. בצה"ל הכחישו שהייתה פנייה מצד המכינה, שאנשיה ככל הנראה דיברו ישירות עם הבוגר. 

אתמול נעצר ראש מכינת בני ציון, יובל כאהן, בחשד לגרימת מוות ברשלנות, יחד עם איש צוות נוסף במכינה, אביב ברדיצ'ב. ברדיצ'ב חשוד בארגון הטיול לנחל צפית, וכאהן באישור היציאה אליו, אף שהשניים ידעו על סכנת השטפונות בנחלי הדרום. מעצרם הוארך עד יום שלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ