השיטפון בנחל צפית: המשטרה פשטה על מכינת בני ציון והחרימה מחשבים וקלסרים

שלשום נעצר ראש המכינה, יובל כאהן, בחשד לגרימת מוות ברשלנות, יחד עם איש צוות נוסף. מדריכה בטיול שבו נהרגו תשע נערות ונער טענה בחקירתה כי התריעה מפני מזג האוויר והמליצה שלא לצאת

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים במכינה, ביום חמישי
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

המשטרה פשטה הבוקר (ראשון) על המכינה הקדם-צבאית בני ציון, שבטיול מטעמה נהרגו עשרה בני נוער בשיטפון בנחל צפית. בפשיטה לקחו השוטרים קלסרים ומחשבים ממשרדי המכינה בתל אביב.

שלשום נעצר ראש המכינה, יובל כאהן, בחשד לגרימת מוות ברשלנות, יחד עם איש צוות נוסף במכינה, אביב ברדיצ'ב. ברדיצ'ב חשוד בארגון הטיול לנחל צפית, וכאהן באישור היציאה אליו, אף שהשניים ידעו על סכנת השיטפונות בנחלי הדרום. מעצרם הוארך עד יום שלישי.

עו"ד ציון אמיר, המייצג את ברדיצ'ב, אמר הבוקר בראיון ל"כאן" כי במכינה נעשו כל הבירורים הנדרשים לקראת הטיול. "לא מדובר בפושעים", אמר אמיר. "קרה אסון, והנטייה לחפש אשם מיידית היא לא דבר שתמיד מתיישב עם העובדות. לפי הבנתנו, נעשו כל הברורים שמנהל סביר עושה לפני שהוא יוצא לטייל בשטח. לשיטפון סיבות נוספות משלו. ברדיצ'ב בחור רציני ומאוד אחראי, אידיאליסט. הוא בהלם ובצער באופן מוחלט".

עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין המייצגים את יובל כאהן מסרו הערב: "יובל דואב ולבו קרוע בשל האסון הנורא ואובדן חייהם של הנערות והנער, תלמידיו ומי שעתידים היו ללמוד במכינה. עמדתנו הנה כי לא יהא זה לנכון, לעת הזאת, להתייחס לפרסומים השונים באמצעי התקשורת ורק נדגיש כי הם אינם משקפים את הדברים כהווייתם. יובל משתף פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה מתוך רצון כן כי רשויות האכיפה יבדקו את הנושא עד תום ויגיעו לחקר האמת".

מדריכה בטיול המכינה טענה בחקירתה כי התריעה עוד בטרם הטיול מפני מזג האוויר והמליצה שלא לצאת אליו. המדריכה העידה בתחנת המשטרה ביום חמישי ושוחררה למעצר בית מיד לאחר מכן. מהמשטרה נמסר כי המדריכה, תושבת הערבה, גיבתה את דבריה בראיות.

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

בחברת החדשות פורסם אתמול כי המדריכה, בתו של סגן מפקד יחידת חילוץ, התייעצה עמו האם לצאת לטיול. על פי הדיווח, הוא המליץ לה שלא לעשות זאת וענה: "אל תקחו צ'אנס". לאחר מכן היא העבירה את הודעתו לאנשי צוות נוספים במכינה. האב צפוי למסור עדות במשטרה הימים הקרובים.

הורים וגורמים המעורים בפרטים, אמרו ל"הארץ" כי מדריכי מכינת בני ציון שינו את מסלול הטיול כמה פעמים מחשש לשיטפונות. הטיול תוכנן במקור לאזור ירושלים, ולאחר מכן שונה לאזור צאלים. אך אחרי שהקבוצה יצאה לטיול ביום רביעי, למדריכים התברר שהדרכים לצאלים חסומות בשל תנאי מזג האוויר, והם שינו את היעד לנחל צפית.

הורים וחניכים רבים העלו את חששותיהם מטיול בתנאים אלה בפני הצוות, שהרגיע אותם ואמר כי המקום בטוח. "כפי שכמה מכם שמו לב, בחלק מהימים של הטיול יכול להיות שיהיה מזג אוויר גשום באיזור הדרום. הטיול כמובן עדיין מתקיים", כתבה מדריכה בקבוצת וואטסאפ של החניכים.

על פי דיווח בחברת החדשות, גורמים במשטרה אמרו שאנשי המכינה התייעצו עם חברת חיזוי ועם בוגר מכינה שמשרת בחיל האוויר כחזאי. בצה"ל הכחישו שהיתה פנייה מצד המכינה, שאנשיה ככל הנראה דיברו ישירות עם הבוגר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ