החשד נגד מדריך במכינת "בני ציון" הוחמר מגרימת מוות ברשלנות להריגה

מחקירת המשטרה עלה כי בפני אביב ברדיצ'ב הוצגו אזהרות מפורשות בנוגע למזג האוויר בערבה. מנהל המכינה יובל כאהן חשוד עדיין בגרימת מוות ברשלנות

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנה המכינה בתל אביב, שלשום
אלמוג בן זכרי

החשד נגד אביב ברדיצ'ב, מדריך במכינה הקדם-צבאית "בני ציון", הוחמר מגרימת מוות ברשלנות להריגה. לפי מקור המעורה בפרטי החקירה, הסיבה לכך היא שחקירת המשטרה בנוגע לאסון שבו נהרגו עשרה בני נוער בשיטפון בנחל צפית העלתה חשד שבפני ברדיצ'ב הוצגו אזהרות מפורשות בנוגע למזג האוויר בערבה. למנהל המכינה, יובל כאהן, מיוחסת גרימת מוות ברשלנות.

מדריך מכינת בני ציון, אביב ברדיצ'בצילום: מתוך עמוד הפייסבו

ההבדל בין גרימת מוות ברשלנות להריגה הוא היסוד הנפשי: בעוד שבעבירה של גרימת מוות החשוד לא יכול היה לצפות את תוצאות מעשהו, עבירת ההריגה מחייבת אדישות או פזיזות ביחס לתוצאות. לפי החשד, ההתרעות שהובאו בפני ברדיצ'ב היו חמורות מאלו שנמסרו לכאהן.

סנגורו של ברידצ'ב, עו"ד ציון אמיר, מסר בתגובה: "אני מתקשה להעלות על דעתי שמאן דהוא במשטרה או בפרקליטות מסוגל להעלות בדמיונו חשד כה מופרך, חסר בסיס, מנותק מכל הקשר משפטי סביר כהריגה. יש לי כבוד והערכה לאנשי המשטרה שעושים ימים כלילות בפענוח פרשיות שונות, וגם הערכה גדולה לאנשי הפרקליטות, אבל לא עולה על דעתי שמישהו מסוגל להגיע למסקנה כל כך מנותקת מהשכל הישר ומכללים משפטיים".

כאהן וברדיצ'ב נעצרו ביום שישי האחרון, למחרת האסון, ומעצרם הוארך עד מחר. לפי המשטרה, ברדיצ'ב נחשד ש"ארגן בפועל את הטיול לנחל צפית, למרות שידע על התרעות לשיטפונות". לפי החשד, כאהן אישר את היציאה לטיול למרות הסכנה. אמיר אמר בדיון בעניינו של ברדיצ'ב כי הוא "אדם ערכי מאוד, שמתייחס לכל הדבר כאל טרגדיה לאומית ויש לו צער גדול על העניין".

מנהל מכינת בני ציון יובל כאהן

מדריכה בטיול לנחל צפית אמרה בחקירתה שהזהירה את עמיתיה מפני סכנות מזג האוויר לפני הטיול והמליצה שלא לצאת אליו, לאחר שהתייעצה עם אביה, בכיר ביחידת חילוץ. לפי המשטרה המדריכה גיבתה את דבריה בראיות. חברת החדשות דיווחה שחברת חיזוי יעצה לאנשי המכינה שלא לטייל באזור, ושגם קצין ביחידת החיזוי של חיל האוויר, שעמו התייעצו כאהן וברדיצ'ב, הזהיר אותם מפני הגשמים עזים.

בתוך כך הודיעה מועצת המכינות הקדם-צבאיות על מינוי של המפכ"ל לשעבר, שלמה אהרונישקי, ליועץ חיצוני לענייני בטיחות ואבטחת טיולים במכינות. אהרונישקי יבדוק את הנהלים הנוגעים לפעילויות שטח במכינות ויגבש המלצות בנושא. "המקרה הקשה שארע בחמישי האחרון חייב להדליק נורות אדומות", אמר אהרונישקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ