הפרקליטות מבקשת לגזור 20 שנות מאסר על מתנחל שהרג פלסטיני ונמלט מהארץ

יהושע אליצור, שנולד בגרמניה והתגייר, הורשע ב-2005 בהריגת צאיל אשתיה. לפני מתן גזר הדין הוא נמלט מישראל, והוסגר השנה מברזיל. הפרקליטות: אליצור אדם מסוכן החש שהוא מעל החוק

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליצור בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בינואר
אליצור בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בינוארצילום: תומר אפלבאום

הפרקליטות מבקשת לגזור 20 שנות מאסר על יהושע אליצור, תושב איתמר בן 47 שהורשע בהריגת פלסטיני ב-2004 ונמלט מהארץ ל-13 שנה. אליצור, יליד גרמניה, התגייר ועלה לארץ שנתיים לפני האירוע, הוסגר לישראל מברזיל בינואר והיום התקיים שלב הטיעונים לעונש במשפטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

אליצור הורשע ב-2005 בכך שירה למוות בצאיל אשתיה מטווח קצר ברובה אם-16, לאחר שעצר אותו בדרך ממחסום בית פוריק לאלון מורה. הוא נעצר לאחר התקרית אך לא שהה במעצר, וכשהורשע לא הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. הוא לא התייצב לדיון בטיעונים לעונש, ורק לאחר שסנגורו הודיע כי הקשר עמו נותק, הפרקליטות ביקשה להוציא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. ב-2015 הוא נתפס בברזיל עם דרכון מקסיקני מזויף, תחת השם מיכאל פיצ'וטו. כחלק מהסכם ההסגרה שלו, הוא לא הועמד לדין על הימלטותו מהארץ.

בתו של אשתיה, אחלס טהר, ביקשה היום בבית המשפט לגזור על אליצור מאסר עולם. "לעולם לא נסלח ולא נשכח מה שהיה", אמרה. "אנחנו לא מבקשים גזר דין מוות אלא מאסר בפועל כי אנחנו לא מאמינים בהרג של בני אדם. אני עיוורת מלידה אך מעולם לא הרגשתי שאני עיוורת עד שאבי נהרג. כשאבא שלי נהרג הבנתי שאיבדתי את הראייה שלי. אם (הנאשם, ר"ח) היה מכיר את אבי מקרוב מעולם לא היה מבצע את הפשע הזה. כשאבי נרצח הייתי בת 17 ולמרות שעברו 13 שנה לא אשכח אותו".

נציגת הפרקליטות, נורית קורנהאוזר, אמרה בדיון כי "במקרה שלפנינו מדובר באדם שכל חטאו היה שנסע בדרך עפר המקבילה לכביש שבו נרצח הנאשם. כל טענה של הנאשם לפיה חש בסכנת חיים כלשהי נדחתה מכל וכל על ידי בית המשפט בהכרעת הדין. אנו טוענים כי מדובר בהריגה ברף הגבוה ביותר ואותה הרגשה שאני מעל לחוק מאפיינת את כל התנהלותו של הנאשם. הוא לא לקח אחריות והביע חרטה כלשהי, ולאחר שהורשע נמלט מהארץ ל-13 שנים בניגוד להחלטות בית המשפט. התנהגותו מעידה כי מדובר באדם מסוכן שמתנהל כרצונו מבלי להתחשב בכללים כלשהם".

אליצור נולד בגרמניה בשם יוהנס וימר. ב-2002, לאחר מות אביו, הגיע לישראל לבדו, התגייר והתגורר באיתמר. עורך דינו ציון אמיר אמר היום בבית משפט כי "כילד נוצרי גילה אליצור שיש לו שורשים יהודיים. הוא עלה לארץ מתוך תחושה של הזדהות עמוקה עם העם היהודי ומדינת ישראל וחי חיים של אידיאולוג. מדובר באדם ללא עבר פלילי. אדם טוב חיובי שהגורל הוביל אותו לספסל הנאשמים".

עו"ד אמיר ביקש לגזור עליו עונש נמוך והשווה אותו בין היתר לחייל אלאור אזריה, שהורשע בהריגה ונגזרו עליו תשעה חודשי מאסר בלבד. "אימתו של גזר הדין הצפוי כנראה הביאה אותו להימלט מהארץ", טען אמיר בבית המשפט. "לא יודעים איך זה קרה, אבל הוא יצא למקסיקו והגיע לברזיל כשהוא חי בקושי, עבד עבודות מזדמנות, כי הוא נמלט מהחוק. חי חיי כלב, של אדם נרדף, עבד בכל עבודה אפשרית משיפוץ בתים וכו'. איש צנוע מאוד, כך הוא חי עד שנעצר ב-2015. הוא עבר תנאי כליאה קשים מאוד בברזיל, בין עברינים קשים מאוד ועבר סבל רב בגלל זהותו ומראה פניו, והזיקה שלו ליהדות".

בתום הדיון ביקש אליצור להביע חרטה לקראת ההחלטה על גזר דינו. "אני רוצה להגיד שאני מצטער על משפחת הקורבן. ומבין את החוסר שלכם באב המשפחה. אני מבין שזו אבידה גדולה למשפחה וכל המצב היה קשה. אני מצטער אבל אני חשתי שחיי היו בסכנה. המקום היה מאוד מסוכן", אמר. גזר דינו יינתן ב-9 במאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ