המשטרה: זינוק בתקריות ירי ובהחזקת נשק בקרב בדואים בנגב ב-2018

בדיון בכנסת נמסר כי השנה נפתחו 103 חקירות בגין ירי, לעומת 61 בתקופה המקבילה אשתקד. לדברי קצין הביטחון של היישוב הבדואי חורה, הסחר בנשק מתרחב ככל שהמצב הכלכלי מידרדר

יהושע (ג'וש) בריינר
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע (ג'וש) בריינר
אלמוג בן זכרי

מספר תקריות הירי ומקרי החזקת הנשק בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב זינק בעשרות אחוזים בשנה הנוכחית לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כך מסרה הבוקר (שלישי) המשטרה בכנסת. הנתונים הוצגו בדיון שהתקיים היום בוועדת הפנים של הכנסת, שהתקיים בעקבות פרסום הסרטון שבו נראו רעולי פנים יורים מתוך כלי רכב נוסעים בצומת אוהלים שבנגב לפני כשבועיים. 

בדיון הציגה המשטרה נתונים עדכניים הנוגעים להיקפי תיקי הירי ואמצעי הלחימה בתחילת 2018. על פי הנתונים, בארבעת החודשים הראשונים של שנה זו נפתחו 103 תיקי חקירה בעקבות תקריות ירי בחברה הבדואית, לעומת 61 תיקים שנפתחו בתקופה המקבילה אשתקד.

גם בתחום החזקת אמצעי לחימה נרשמה עלייה משמעותית בשנה הנוכחית, שבמהלכה נפתחו 158 תיקי חקירה בעקבות אירועים בהם נתפסו כלי נשק בנגב. זאת לעומת 111 תיקים בתקופה המקבילה אשתקד. לדברי סגן מפקד מחוז דרום במשטרה, תת-ניצב אמנון אלקלעי, מרבית תקריות הירי הן בסכסוכים בין משפחות, וירי בחתונות מהווה כ-10% מכלל התקריות.

לדברי נאפז אבו אלקיעאן, קצין הביטחון של היישוב הבדואי חורה, העלייה באירועי הירי ביישובים הבדואיים מורגשת. בשיחה עם "הארץ" אמר אבו אלקיעאן כי יש לה כמה גורמים, שאחד הבולטים שבהם הוא ההקצנה בקרב צעירים בחברה הבדואית. לדבריו, הם סרים פחות למרותם של המבוגרים ושל מוסדות המדינה, בעיקר בשל תחושות ניכור. סיבה נוספת שציין אבו אלקיעאן היא העובדה שסחר בנשק הוא עסק כלכלי מניב, וככל שהמצב הכלכלי מורע, התעשייה הזו פורחת. "אין תעסוקה, לצעירים אין תעסוקות לפנאי, הכל שואף לאפס - אז אם הוא יכול להרוויח 3,000-2,000 שקל בשביל נשק, יכול להיות שינסה את זה".

אבו אלקיעאן מדבר על ירי גם כתופעה תרבותית, שמאפיינת את הבדואים מחצי האי ערב ועד הנגב. "כל בדואי רוצה שיהיה לו נשק בבית להגנה עצמית, לגנבים, לקטטות, לסכסוכים מיותרים, לנקמות דם ודברים כאלה. זה בדואי, ככה הוא וזה לא משנה אם הוא במדבר, ביישוב קבע, בווילה או בארמון". עם זאת, אבו אלקיעאן טוען שעם משאבים ועם הסברה נכונה, תופעת הירי איננה גזירת גורל. "אפשר לשנות את זה, כמו שאני כבדואי גרתי באוהל, משם עברתי לצריף, מצריף עברתי לבית מעץ ומבית מעץ עברתי לווילה. אפשר לשנות את זה בהדרגה ובשיתוף פעולה עם האוכלוסייה ועם המנהיגים, וגם עם אנשי דת, אבל לא אנשי דת של התנועה האיסלאמית, אלא של אנשי דת מתונים".

גם נציגי המשטרה התייחסו בדיון בכנסת לנסיונות לצמצם את התופעה. "אנחנו פועלים בנחישות לטפל בכל תופעות הירי ואחזקת אמצעי הלחימה (אמל"ח), וזה אחד מהיעדים המתועדפים שלנו", אמר אלקלעי בדיון, "צריך להדגיש שרוב האוכלוסייה היא נורמטיבית. המטרה שלנו היא להגיע למי שיורה, לצד מאבק בתופעת אחזקת האמל"ח שהיא פעילות יזומה שלנו אבל היא תלוית משאבים ומודיעין".

לדבריו, בעקבות הסרטון הורחבה פריסת הניידות בצירי התנועה בנגב "לחיזוק הביטחון על צירי התנועה. "אם אנחנו רוצים ליצור הרתעה, צריך שיהיה לזה ביטוי גם בהיבט של רמת הענישה ברמות הקיימות".

בדיון אישרה המשטרה כי טרם פרסום סרטון הירי בחתונה, התריע אביו של החתן בשיחת טלפון עם איש משטרה ביום האירוע כי הוא חושש מירי באירוע. אולם לטענת המשטרה לא ניתן היה למנוע זאת. "מדובר היה בסך הכל בטלפון של התרעה בלבד, לא מידע מודיעיני", אמר קצין אגף החקירות במחוז דרום ניצב-משנה יעקב אבקין, "ברור שכמעט בכל אירועי חתונות במגזר עלול להיות יריות וכשמגיע מידע ספציפי על אדם מסוים המשטרה כן מזמינה אותם ומבהירה להם מה המשמעות של ירי. במקרה הזה זה לא נעשה כי דיברו עם השוטר על חשש כללי שעלול להיות ירי". ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) מחתה על הדברים. "מה אתם עוד צריכים, שיביאו את היורים אליכם ביד?", תהתה, "לא צריך לאבטח רק את הצירים, אלא לאבטח את אלה שסובלים יום ולילה מהיריות האלה ומההשתולליות בתוך הכפרים".

ראש מועצת עומר אמר בדיון כי לתחושתו, השוטרים בעצמם חוששים מהבדואים. "יש פה מדינה בתוך מדינה, מפחדים להיכנס לכפרים וליישובים. ברגע שבונים איפה שרוצים, ברגע שנוסעים כמו שרוצים, אתה מגיע למצב שאתה יורה בצמתים הראשיים. אסור שזה יהיה כיבוי שריפות לשבוע שבועיים".

גורם משטרתי לשעבר, שעסק רבות בנושא, אמר כי הסיבה העיקרית לירי במגזר היא ריבוי סכסוכים בין משפחות. "המגזר הבדואי בנוי על מבנה שבטי, פטריאכלי, כזה או אחר, ככה הוא מתנהל. המבנה השבטי הזה יוצר את ריבוי הסכסוכים, הפילוגים הרבים בתוך המשפחות", אמר. לדבריו המשטרה מתמקדת היום בהסברה ולא באכיפה מאסיבית. "היום מה שהמשטרה עושה זה לבוא כמה ימים לפני האירוע, להחתים את החתן ואת האבא שלו שלא יהיה ירי בחתונות. אגב, שלא יהיה ספק, מי שלא רוצה שיהיה לו ירי בחתונות, לא יהיה ירי. אבל מה שהמשטרה לא עושה זה מבצעים נרחבים יותר, ברמה האופרטיבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ