הפרקליטות סגרה את תיק אום אל-חיראן: לא ניתן לקבוע אם הדריסה היתה פיגוע

הפרקליטות הכריעה שאין חשד סביר לעבירות פליליות מצד השוטרים שירו למוות בנהג יעקב אבו אלקיעאן. ארדן: יש לפתוח מחדש את חקירת שב"כ, היא הופסקה לפני שניתן היה לקבוע אם זה פיגוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכב המעורב בדריסה באום אל-חיראן, בינואר
הרכב המעורב בדריסה באום אל-חיראן, בינוארצילום: אליהו הרשקוביץ

הפרקליטות הודיעה הבוקר (שלישי) כי סגרה את תיק אום אל-חיראן, וכי לא ניתן לקבוע אם דריסת השוטר בתקרית היתה פיגוע. עוד נקבע שאין חשד סביר לביצוע עבירות פליליות מצד השוטרים המעורבים בתקרית, שבה נורה למוות הנהג יעקב אבו אלקיעאן לאחר שדרס את השוטר ארז לוי. 

לפי הודעת הפרקליטות, הכרעה בשאלה אם הדריסה היתה פיגוע או לא אינה נחוצה לההחלטה אם לפתוח בחקירה פלילית, "מאחר שאף אם הפגיעה אירעה שלא בכוונה, עקב איבוד שליטה של המנוח על רכבו, עדיין, אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים, אשר פעלו בתנאים מבצעיים לפי תפיסתם את המציאות באותו רגע".  

פרקליט המדינה שי ניצן אמר היום כי התיק נבחן ביסודיות. "לא השארנו אבן שלא הפכנו, כי רצינו להיות משוכנעים שאנחנו בודקים כל פן אפשרי", אמר. "אנחנו סבורים כי אין עילה להעמיד לדין מי מהשוטרים. הם, לפי הראיות, סברו באמת ובתמים שהם מצויים במהלכו של אירוע מבצעי, במהלך פיגוע, ולכן הם ירו. אירוע מצער, אבל בסופו של דבר השוטרים עשו את תגובתם לפי מיטב התפיסה שלהם".

על האפשרות שמדובר היה בפיגוע על רקע לאומני, אמר ניצן: "יש בחומר החקירה אינדיקציות לכאן ולכאן. אני סבור שאי אפשר לקבוע ברמה גבוהה של הסתברות אם זה פיגוע או לא פיגוע. בכל מקרה, אני עשיתי את חובתי. לא מתפקידי לקבוע אם זה פיגוע, זה לא רלוונטי לשאלה האם השוטרים פעלו כדין או לא. לתפיסתם, סובייקטיבית, הם סברו שמדובר בפיגוע ולפחות אי אפשר לשלול את זה, ולכן אמרתי שאי אפשר להחליט ברמת הסתברות גבוהה אם זה פיגוע או לא".

בעקבות הודעת הפרקליטות קרא השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לחדש את חקירת שב"כ, שהופסקה לדבריו לפני שניתן היה לקבוע שמדובר בפיגוע. הוא קרא לסיימה ולהציג לציבור את הממצאים, כדי שהאירועים "לא ישאירו 'פצע פתוח' בחברה הישראלית". בהודעה מטעמו נמסר: "השר ארדן הביע צער על כך שהתחקור של שירות הביטחון הכללי הופסק לאחר מספר שעות ולפני שנאספו ממצאים המאפשרים לבסס את קביעת המשטרה שהיה מדובר באירוע דריסה מכוון. בשל הפסקת התחקור, פרקליט המדינה לא יכול היה לקבוע האם מדובר בפיגוע".

זמן קצר לאחר התקרית, שאירעה בינואר 2017, המשטרה קבעה כי אבו אלקיעאן הוא מחבל פעיל התנועה האיסלמית. לאחר מכן פורסם כי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מעריכה שלא מדובר בפיגוע

ראאד אבו אלקיעאן, יו"ר ועד התושבים בכפר ואחיינו של יעקב, אמר כי המשפחה תערער על ההחלטה. "אנחנו לא ציפינו להרבה. הפרקליטות היא חלק מהמדינה ולצערי במקום להביא לחקר האמת ולבדיקה אמיתית בכל מה שקרה בנוגע לרצח, היא לא הגיעה לאמת. ירו על יעקב והותירו אותו מדמם ופצוע בשטח. אנחנו לא נרפה ונדרוש לפתוח את החקירה מחדש", אמר אבו אלקיעאן. הוא הוסיף כי עיתוי ההודעה יפגע בהסכם הפינוי שהושג עם תושבי הכפר: "התזמון לצאת עם ההודעה הזו כעת אומרת לפוצץ את ההסכם, זו המשמעות של ההודעה, חד וחלק".

הודעת הפרקליטות באה יום לאחר שראש מח"ש לשעבר אורי כרמל, שהיה ממונה על התיק, סיים באופן רשמי את תפקידו. המשטרה ברכה על ההכרעה. בהודעה מטעמה נמסר כי "ממצאי חקירת מח"ש הולמים באופן מלא את ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע בשטח על ידי משטרת ישראל. גם במשטרת ישראל מצרים על כך שהחקירה בהקשריה המודיעיניים נקטעה באיבה עם פתיחת בדיקת מח"ש, זאת בדומה לתחקירים מבצעיים אחרים הנדרשים לשם הפקת לקחים ולימוד. עתה, משהסתיימה החקירה תוכל משטרת ישראל להשלים את תהליכי התחקור המבצעי לשם לימוד והפקת לקחים כפי שראוי שייתקיימו בסיומו של אירוע מבצעי מורכב". 

עו"ד עופר ברטל, המייצג ארבעה שוטרים שהיו מעורבים בתקרית, בירך אף הוא על ההחלטה ומסר כי "כפי הנראה לעולם לא נדע אם מדובר היה בפיגוע אם לאו, אך החשוב הוא, ששוטרים יחושו שהם מוגנים משפטית – כאשר הם פותחים באש מתוך תחושת סכנה לחייהם".

זמן קצר לאחר התקרית, המשטרה קבעה כי אבו אלקיעאן הוא מחבל והמפכ"ל רוני אלשיך אמר בהלוויתו של לוי כי מדובר ב"מחבל בן עוולה" וקשר אותו לשישה מורים בבית ספרו אשר נעצרו בחשד להשתייכות למדינה האיסלאמית (דאע"ש). במשטרה טענו אז כי הוא פעל כמפגע בודד וכי פיגוע הדריסה מזכיר מאפיינים של פיגועי דריסה אחרים שביצעו בודדים, ללא הכוונה ארגונית.

לפני כשלושה חודשים דיווח "הארץ" כי בניגוד לעמדת המשטרה, במח"ש העריכו שהדריסה באום אל חיראן לא היתה פיגוע. מקור במערכת אכיפת החוק אמר אז כי החקירה לא העלתה ראיות המצביעות על תכנון מוקדם מצדו של אבו אלקיעאן לביצוע פיגוע, או שהיה לו מניע לאומני. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ