ארדן על מח"ש: "יש להם להט ואינטרסנטיות נגד המשטרה"

בראיון בגלי צה"ל, התייחס השר לביטחון הפנים לפרסום ב"הארץ" שלפיו המחלקה לחקירות שוטרים קבעה כי הדריסה באום אל-חיראן לא היתה פיגוע. "הם מדליפים רק מה שנוח להם", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן בטקס החלפת מפקד מחוז תל אביב, בשבוע שעבר
ארדן בטקס החלפת מפקד מחוז תל אביב, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, האשים הבוקר (חמישי) בגלי צה"ל את המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) כי היא פועלת "בלהט ובאינטרסנטיות נגד המשטרה". זאת, בתגובה לפרסום ב"הארץ" כי מח"ש הגיעה למסקנה שלא היה פיגוע בתקרית באום אל-חיראן. 

"שימו לב להדלפות של מח"ש ל'הארץ' כנגד הקביעה של שי ניצן", אמר ארדן. "שימו לב כמה להט ואינטרסנטיות יש במח"ש בהקשר הזה נגד המשטרה, הם מדליפים רק מה שנוח להם".

בראיון שהעניק לגלי צה"ל, התייחס ארדן לפרסום ב"הארץ" שלפיו יעקוב אבו אלקיעאן, הנהג שדרס למוות את השוטר ארז לוי, נסע במהירות נמוכה לפני שנורה. "מעניין איך לוחם כמו ארז לוי נדרס בעשרה קמ"ש", אמר ארדן בסרקזם. כשהשיבו לו המראיינים כי רכבו האיץ לאחר ירי השוטרים, אמר השר: "כל התיאוריה עם הרגל על הגז לא הוכחה מעולם, זה הכול ספקולציות".

ארדן הודה כי יש מחלוקת בין המשטרה למח"ש באשר לנסיבות התקרית, וקרא לשב"כ לחדש את החקירה בעניין. "יש מחלוקת. מח"ש חושב אחרת, המשטרה חושבת אחרת והשב"כ יכול להשלים את החקירה בתחום המודיעין ולשאול את השאלות האם אלקיעאן עבר תהליך של הקצנה, האם התגבשה אצלו דעה כזו או אחרת".

לפי הפרסום הבוקר ב"הארץ", אנשי מח"ש, ובהם ראש המחלקה היוצא אורי כרמל, הגיעו למסקנה שהתקרית לא היתה פיגוע, ולמרות זאת החליט פרקליט המדינה, שי ניצן, לסגור את תיק החקירה מבלי לקבוע אם יעקוב אבו אלקיעאן דרס את השוטר ארז לוי במתכוון. זאת, לאחר שמפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, שוחח עם ניצן על החקירה ולחץ עליו להימנע מלקבוע שלא היה זה פיגוע.

מחקירת מח"ש עולה כי בעת שבוצע הירי הראשוני לעבר מכוניתו, נהג אבו אלקיעאן במהירות של כעשרה קילומטרים לשעה. החוקרים הסיקו שבעקבות הירי איבד הנהג את השליטה על הרכב, פגע בלוי והביא למותו. במח"ש ביקשו לחקור באזהרה לפחות אחד מהשוטרים שירה לעבר אבו אלקיעאן, אך ניצן לא אפשר זאת. החוקרים קבעו עוד שאבו אלקיעאן לא קיבל טיפול רפואי ודימם למוות לאחר שנפצע מהירי. גם בהקשר זה לא נענתה הבקשה לחקור את השוטרים המעורבים, וסגירת התיק מותירה את שאלת הטיפול באבו אלקיעאן ללא מענה.

אנשי השב"כ שבחנו את זירת הדריסה קבעו שהסבירות לכך שאבו אלקיעאן תכנן לדרוס את לוי נמוכה. בהמשך העבירו לפרקליטות חוות דעת שלפיה לא ניתן לקבוע מה היו נסיבות האירוע. בתום חקירה מקיפה הגיעו אנשי מח"ש למסקנה שהדריסה לא היתה מכוונת, וראש המחלקה היוצא כרמל קבע שהאפשרות של ניסיון פיגוע בלתי סבירה.

חוות הדעת של מח"ש זכתה לתמיכת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, עורך הדין שלמה למברגר. אז פנה לניצן המפכ"ל אלשיך, שקבע מיד לאחר התקרית שאבו אלקיעאן ביקש לבצע פיגוע וכינה אותו "מחבל בן עוולה". לבסוף החליט פרקליט המדינה לסגור את התיק מבלי לקבוע אם הדריסה היתה מכוונת, והודעת משרד המשפטים על הסגירה כלל לא התייחסה למסקנות החוקרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ