שופטים ומרצים למשפטים פנו לנתניהו ולשקד: אל תקדמו את החקיקה להגבלת בג"ץ

47 מרצים החתומים על העצומה ציינו כי קיימים ביניהם חילוקי דעות באשר לצורך בפסקת ההתגברות, אולם הם סבורים שהצעת החוק הנוכחית תהיה "בכייה לדורות". גם העמותה למשפט ציבורי שלחה מכתב דומה, עליו חתומים בין היתר השופטים דורית ביניש, יצחק זמיר ואליהו מצא

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

47 מרצים למשפט חוקתי וציבורי שלחו לראש הממשלה, שרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה עצומה נגד "פסקת ההתגברות" בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שנועדה להגביל את כוחו של בג"ץ.

לפי הצעת החוק שאמורה לעלות לדיון בוועדת השרים לחקיקה, חוק שנפסל על ידי בג"ץ בשל פגיעה לא מידתית בזכויות היסוד הנגזרות מחוק יסוד זה, יוכל להיחקק מחדש על ידי הכנסת ברוב של 61 ח"כים בלבד. "חקיקת פסקת התגברות שכזו תסיג אותנו שנים רבות לאחור, ותגרור צמצום חמור של מידת כיבוד זכויות האדם במדינת ישראל", כתבו המרצים.

בין החותמים על העצומה: פרופ' ברק מדינה, פרופ' יפעת ביטון, פרופ' סוזי נבות, פרופ' ארנה בן-נפתלי, פרופ' איל בנבנישתי, פרופ' גד ברזילי, פרופ' אייל גרוס, פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, פרופ' דוד קרצמר, פרופ' עלי זלצברגר ועוד. המרצים החתומים על העצומה מציינים כי קיימים ביניהם חילוקי דעות באשר לצורך בפסקת ההתגברות, אולם כל החתומים סבורים שהצעת החוק הנוכחית תהיה "בכייה לדורות".

גם העמותה למשפט ציבורי שבראשה עומד שופט העליון בדימוס סלים ג'ובראן שלחה מכתב המתנגד לפסקת ההתגברות. "העמותה רואה בדאגה רבה את ההצעה הממשלתית לחוקק את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת ברוב של חבריה לתת תוקף לחוק שבית המשפט העליון מצא שהוא פוגע בזכויות הקבועות בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו". על המכתב חתומים חברי ועד העמותה, בהם נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש, שופטי העליון לשעבר יצחק זמיר ואליהו מצא, פרופ' קלוד קליין, פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' סוזי נבות ופרופ ישי בלנק.

עוד נכתב כי "העמותה מתריעה שמתן סמכות לרוב של 61 מחברי הכנסת לחוקק חוק שפוגע בצורה בלתי ראויה בחירויות יסוד אלה מעניק כוח רב מדי לקואליציה ולממשלה, מפר את האיזון בין רשויות המדינה, מסכן את זכויות האדם בישראל ומאיים על האופי הדמוקרטי של המדינה. בוודאי שתיקון חפוז ובלתי מאוזן זה אינו המנגנון הראוי להסדרת היחסים בין בתי המשפט לבין הכנסת והממשלה. העמותה מפצירה בממשלה ובכנסת שלא לקדם הצעה זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ