בעקבות הפרסום ב"הארץ"

שקד על האזהרה לפרקליטות שלא לערער על שחרור אולמרט: "אני אומרת את דעתי"

שרת המשפטים התייחסה לפרסום ב"הארץ" לפיו הזהירה את ניצן שלא יעז לערער על ההחלטה לנכות שליש ממאסרו של אהוד אולמרט. לדבריה, "אני אומרת את דעתי גם בתקשורת וגם במשרד המשפטים"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שקד בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה ומקור ראשון באילת, לפני חודשיים
שקד בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה ומקור ראשון באילת, לפני חודשייםצילום: אוליבייה פיטוסי
הארץ

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה הבוקר (ראשון) לפרסום ב"הארץ", לפיו חרגה מסמכותה והזהירה את פרקליט המדינה שי ניצן שלא יעז לערער על שחרורו של אהוד אולמרט. "אני לא אומרת מה צריכה להיות עמדתו של ניצן, אני אומרת את דעתי", אמרה שקד בראיון לכאן ב', "אני אומרת את דעתי גם בתקשורת וגם במשרד המשפטים".

שקד אמרה כי אינה נותנת הוראות לפרקליט המדינה והוסיפה כי "הפרקליטות כמובן צריכה להיות עצמאית". לדבריה, "אם אדם ריצה את עונשו אין צורך להקשות על חייו, אחרי שוועדת שחרורים נתנה שליש צריך לשחרר אותו".

על פי הפרסום ב"הארץ", המסר משקד הועבר לניצן בהודעת טקסט בסוף יוני בשנה שעברה. ניצן, שהיה נחוש להיאבק בשחרורו המוקדם של ראש הממשלה לשעבר, שינה את דעתו לאחר קבלת ההודעה והתנגד לערעור. שקד התייחסה גם לכך ואמרה: "לא זוכרת אם שלחתי הודעה או לא. אני מדברת עם פרקליט המדינה הרבה מאוד פעמים". לדבריה, "זה קונספירציה מופרכת, הם עצמאיים לחלוטין".

שופטת בית המשפט העליון בדימוס עדנה ארבל אמרה: "לא יעלה על הדעת שפוליטיקאים או גורמים אחרים למעט גורמי התביעה יעסקו בנושא של אכיפת החוק. מתקיימות חקירות, הגורמים המוסמכים שוקלים את הדברים". ארבל, שכיהנה גם כפרקליטת המדינה, אמרה את הדברים בגלי צה"ל. 

ועדת השחרורים דנה בעניינו של אולמרט ביוני האחרון. הפרקליטות התנגדה נחרצות לשחרורו המוקדם. ברקע ההחלטה עמדה בדיקה פלילית נגד אולמרט בחשד שהעביר בזמן כתיבת ספרו חומרים מסווגים לאנשים שאינם מוסמכים להחזיק בהם. ועדת השחרורים דחתה את עמדת הפרקליטות, קבעה כי מדובר במעשה חד־פעמי של אסיר וקבעה כי "התנהגותו היתה ללא דופי". הפרקליטות התכוונה להגיש בקשה לעכב את ביצוע ההחלטה ולערער עליה, אך הוועדה ביקשה תשובה עד סוף היום.

מקורות בפרקליטות שהיו מעורבים בסוגיית השחרור המוקדם לא ידעו על ההתערבות של שקד וסברו כי יש לערער על שחרורו של אולמרט. ניצן נסוג מעמדתו בישיבה שהתקיימה אחר הצהריים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. זאת, בניגוד לעמדתו המוקדמת ולפיה יש "ללכת עד הסוף" בהתנגדות לשחרור המוקדם. בהודעת משרד המשפטים שנמסרה באותו ערב נכתב שניצן המליץ כי "במכלול נסיבות העניין" אין מקום לערער על ההחלטה, ומנדלבליט קיבל את המלצתו.

שרת המשפטים תמכה בבקשת החנינה הראשונה שהגיש אולמרט, בניגוד להמלצת מחלקת חנינות במשרד המשפטים, אך הנשיא ראובן ריבלין דחה אותה. בהמשך תמכה שקד גם בביטול התנאים המגבילים על אולמרט, בניגוד לעמדת הצוות המקצועי. שקד סירבה לחשוף את עמדתה בנוגע לבקשה שהגיש אולמרט למחיקת הקלון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ