בית המשפט גזר 15 שנות מאסר על מתנחל שהרג פלסטיני ונמלט מהארץ

יהושע אליצור ישלם 200 אלף שקל למשפחתו של צאיל אשתיה. "רק משום מקום מגוריו של הנאשם בשטחים, ורק משום שאחז בנשק, הוא חשד בכל מי שאינו יהודי כי הוא מחבל פוטנציאלי", קבע השופט

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע אליצור בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בינואר
יהושע אליצור בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בינוארצילום: תומר אפלבאום

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (רביעי) 15 שנות מאסר על יהושע אליצור, שהורשע בהריגת פלסטיני בשנת 2004 ומאז ברח לברזיל. השופט צבי גורפינקל קבע גם כי אליצור ישלם פיצוי בסך 200 אלף שקל למשפחתו של הפלסטיני, צאיל אשתיה.

בגזר הדין כתב השופט: "לפנינו מקרה חמור של קטילת חיי אדם ללא צורך וללא תכלית. רק משום מקום מגוריו של הנאשם בשטחים, ורק משום שאחז בנשק, הוא חשד בכל מי שאינו יהודי כי הוא מחבל פוטנציאלי".

השופט הוסיף כי "ניתן היה ללמוד על הלך רוחו מהתנהגותו לאחר הפגיעה במנוח, כאשר סירב להזעיק עזרה רפואית ואף לא אפשר לרכב אחר שהיה במקום להושיט עזרה. גם התנהגותו של הנאשם לאחר האירוע, כאשר נמלט מן הארץ והתחמק מאימת הדין, וגם כאשר נעצר בברזיל לא הסכים להליך ההסגרה, אלא קיים הליך ממושך שנמשך כמעט שלוש שנים, מוסיפה נופך של חומרה לפרשה".

אליצור, בן 47, נולד בגרמניה בשם יוהנס וימר. ב-2002, לאחר מות אביו, הגיע לישראל לבדו, התגייר והתגורר באיתמר. ב-2005 הורשע אליצור בהריגת אשתיה מטווח קצר ברובה אם-16, לאחר שעצר אותו בדרך ממחסום בית פוריק לאלון מורה. אליצור נעצר לאחר התקרית ושוחרר, וכשהורשע לא הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. הוא לא התייצב לדיון בטיעונים לעונש, ורק לאחר שסנגורו הודיע כי הקשר עמו נותק, הפרקליטות ביקשה להוציא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. ב-2015 נתפס אליצור בברזיל עם דרכון מקסיקני מזויף, תחת השם מיכאל פיצ'וטו. כחלק מהסכם ההסגרה שלו, הוא לא הועמד לדין על הימלטותו מהארץ.

בתו של אשתיה, אחלס טהר, ביקשה בשבוע שעבר מבית המשפט לגזור על אליצור מאסר עולם. "לעולם לא נסלח ולא נשכח מה שהיה", אמרה, "אנחנו לא מבקשים גזר דין מוות אלא מאסר בפועל כי אנחנו לא מאמינים בהרג של בני אדם. אני עיוורת מלידה אך מעולם לא הרגשתי שאני עיוורת עד שאבי נהרג. כשאבא שלי נהרג הבנתי שאיבדתי את הראייה שלי. אם (הנאשם, ר"ח) היה מכיר את אבי מקרוב מעולם לא היה מבצע את הפשע הזה. כשאבי נרצח הייתי בת 17 ולמרות שעברו 13 שנה לא אשכח אותו".

נציגת הפרקליטות, נורית קורנהאוזר, ביקשה בדיון בשבוע שעבר לגזור על אליצור 20 שנות מאסר ואמרה: "במקרה שלפנינו מדובר באדם שכל חטאו היה שנסע בדרך עפר המקבילה לכביש שבו נרצח הנאשם. כל טענה של הנאשם שלפיה חש בסכנת חיים כלשהי נדחתה מכל וכל על ידי בית המשפט בהכרעת הדין".

בתום הדיון בשבוע שעבר ביקש אליצור להביע חרטה לקראת ההחלטה על גזר דינו. "אני רוצה להגיד שאני מצטער על משפחת הקורבן. ומבין את החוסר שלכם באב המשפחה. אני מבין שזו אבדה גדולה למשפחה וכל המצב היה קשה. אני מצטער אבל אני חשתי שחיי היו בסכנה. המקום היה מאוד מסוכן", אמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ