אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

המשטרה מסרה היום (ראשון) את המלצותיה בעניין הטיול בנחל צפית, שבו נהרגו בשיטפונות עשרה מחניכי מכינת בני ציון. המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש המכינה, יובל כאהן, בגין גרימת מוות ברשלנות, ואת מדריך הטיול, אביב ברדיצ'ב, בגין הריגה. טרם התקבלה החלטה בעניינה של המדריכה הנוספת שהיתה בטיול והזהירה מסכנת השיטפונות, נועם דור.

אביב ברדיצ'בצילום: מתוך פייסבוק

ממצאי החקירה מעלים כי ההחלטה לשנות את מסלול הטיול מנחל צאלים, כפי שתוכנן בתחילה, לנחל צפית התקבלה על ידי ברדיצ'ב. זאת, למרות שהוא הוזהר על ידי חברת החיזוי מטאו-טק שלא לטייל באזור. ברדיצ'ב אף קיבל לידיו דואר אלקטרוני המתריע מפני סכנת שיטפונות באזור. בחקירה התברר עוד כי כאהן ידע שמסלול הטיול משתנה אך טען בחקירתו כי סמך על החלטתו של ברדיצ'ב.

החשודה הנוספת, נועם דור, בתו של סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה, היתה מודעת לסכנת השיטפונות ואף הוזהרה בידי אביה. היא העבירה את המסר לכאהן ולברדיצ'ב, אך אלה לא השתכנעו והחליטו להותיר את מסלול הטיול בנחל צפית על כנו ולא לבטלו. ברדיצ'ב התייעץ גם עם בוגר מכינה המשרת בחיל האוויר וביקש ממנו מידע על חשש לשיטפונות באזור. לפי החקירה, הבוגר אמר לברדיצ'ב כי הוא אינו מתמצא בשיטפונות, אך אמר לו כי גשם צפוי לרדת באזור בשעה 15:00.

יובל כאהןצילום: אתר המכינה

החקירה העלתה כי הטיול אמור היה להתקיים תחילה בנחל צאלים והקבוצה אף היתה אמורה לישון בחניון, אולם בשל מזג האוויר הסוער - המשטרה סגרה חלקים מהמסלול והמסלול הועבר לנחל צפית. לאחר שהחניכים בילו את הלילה בחוות הגמלים בעין תמר, הוחלט לקיים את הטיול בשני מסלולים - נחל תמר ונחל צפית. אל נחל צפית הגיעה הקבוצה באזור השעה 12:45, חצי שעה לפני שהגיע השיטפון לאזור.  

במהלך החקירה הוחמר סעיף העבירה המיוחס למדריך ברדיצ'ב מגרימת מוות ברשלנות להריגה. ההבדל בין גרימת מוות ברשלנות להריגה הוא היסוד הנפשי: בעוד שבעבירה של גרימת מוות, החשוד לא יכול היה לצפות את תוצאות מעשיו, עבירת ההריגה מחייבת אדישות או פזיזות ביחס לתוצאות. לפי החשד, ההתרעות שהובאו בפני ברדיצ'ב היו חמורות ובהירות יותר מכפי שהובאו בפני כאהן ועל כן התקבלה ההחלטה להחמיר את העבירה המיוחסת לברדיצ'ב. יום לאחר שחרורו ממעצר, התפטר כאהן מתפקידו כמנהל המכינה.

עו"ד ציון אמיר, המייצג את ברדיצ'ב, מסר בתגובה: "כל מי שעיניו בראשו יכול להבין על נקלה כי מדובר בהמלצה משוללת יסוד ואין לי ספק כי כשהדברים ייבחנו על ידי הגורם המכריע, קרי הפרקליטות, לא ישאר זכר להמלצה זו". 

סנגורה של המדריכה דור, עו"ד שחר מנדלמן, מסר בתגובה כי "אנו שמחים שהמלצת המשטרה מנקה את המדריכה מכל חשד ובטוחים כי הפרקליטות תאמץ המלצה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ