דרישה בציבור הערבי לחקור את מעצר ראש העמותה; המשטרה: לא נמצא דבר חריג

ברשימה המשותפת אומרים כי השוטרים הפעילו אלימות קשה כלפי מפגינים שלשום בעיר. ליברמן: כל יום שאיימן עודה ושות׳ מסתובבים חופשי ומקללים שוטרים הוא כישלון של רשויות האכיפה

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
ג'קי חורי

בציבור הערבי קוראים לחקור את התנהלות המשטרה בהפגנה שלשום (שישי) נגד מדיניות ישראל בגבול עזה, וטוענים כי השוטרים הפעילו אלימות קשה כלפי המפגינים ונגד מי שנעצרו בה. בסרטון מההפגנה תועד אחד העצורים, מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל ג'עפר פרח, מובל בידי שוטרים בעודו הולך על שתי רגליו, ואתמול אושפז בבית החולים בני ציון בעיר. הוא אמר לקרוביו ששוטר הכה אותו בעת מעצרו ושבר את רגלו.

מהמשטרה נמסר היום כי בדיקה ראשונית לא העלתה ממצאים הקושרים בין פציעתו של פרח למעצר. "המעצרים נדרשו על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו ולמנוע סיכון לשלום הציבור", נכתב בהודעת המשטרה, "כלל המעצרים בוצעו עפ"י דין ובהתאם לנהלים. למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו". המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) צפויה לבדוק את המקרה.

מעצרו של פרח, במאי

מלבד פרח נעצרו בהפגנה שלשום 20 בני אדם. שניים מהם, קטינים, שוחררו והיתר נותרו במעצר. אתמול התקיימה בחיפה הפגנת מחאה מול מטה המשטרה בעיר, בהשתתפות חברי הכנסת איימן עודה, יוסף ג'בארין, ג'מאל זחאלקה, עאידה תומא-סלימאן, אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ויו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל, מוחמד ברכה. הערב תתקיים בעיר הפגנה נוספת.

חבר הכנסת איימן עודה הגיע אתמול (שבת) לבית החולים לבקר את פרח והתעמת עם השוטרים במקום. עודה קרא לעבר אחד השוטרים "אתה אפס", "לך קיבנימט" ו"מי אתה בכלל". שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בטוויטר בתגובה לתקרית: "כל יום שאיימן עודה ושות׳ מסתובבים חופשי ומקללים שוטרים הוא כישלון של רשויות האכיפה. מקומם של המחבלים האלה הוא לא בכנסת אלא בכלא. הגיע הזמן שישלמו את המחיר על מעשיהם". עודה השיב: "חבל שלא צייץ שתוך 48 שעות אני בכלא - אז בכלל הייתי יודע שאין מה לדאוג".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) קרא לערוך בדיקה. "אנחנו מכירים את ג׳עפר פרח מפעילותו העניפה בכנסת. איש שיחה וגם לעיתים איש וויכוח אבל בטח לא אלים, כזה שיכול לסיים מעצר עם שברים ברגליו", צייץ הרצוג בטוויטר, "זכות ההפגנה בישראל שמורה לכולם ואסור לשכוח שהיא זכות יסוד. לכן, יש לקיים בדיקה רצינית ולתת לציבור תשובות מלאות על שאירע".

חבר הכנסת אחמד טיבי פנה ליו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בפרלמנט האירופי, ג׳יאני פיטלה, בבקשה שיעלה לדיון בפרמנט ובמפלגה את מעצר המפגינים ואת טענותיו של פרח. טיבי אמר בפנייתו כי המשטרה הפעילה כוח נגד המפגינים ונגד נבחרי ציבור ערבים, וכי הדבר פוגע בזכויות יסוד.

ח"כ תומא-סלימאן קראה להקים ועדת חקירה שתחקור את התנהלות השוטרים, ואמרה כי "האלימות שהופעלה נגד המפגינים היתה חסרת רסן. החוקרים המשיכו להכות את העצורים לאחר מעצרם ללא שום הסבר או הצדקה, תוך כדי עיכוב מפגש עם עו"ד ומניעת טיפול רפואי, והכל במטרה למנוע תיעוד החבלות והפראיות בה נהגה המשטרה". לדבריה, "יחס בלתי מקצועי זה אינו מקרי. הברוטליות המכוונת יכולה רק להעיד שמדובר בהחלטה פוליטית שהיא חלק ממדיניות ההסתה והגזענות כלפי הציבור הערבי בישראל". 

יו"ר ועדת המעקב, ברכה, הוסיף: "אנחנו דורשים לשחרר את העצורים מיד. העילה שאי אפשר לשחרר אותם בגלל החג לא מנעה מהמשטרה לעצור אותם. ברכה אמר כי אם העצורים לא ישוחררו עד ראשון, ההפגנות יגיעו גם לתל אביב ולקרית הממשלה. לגבי פציעתו של פרח, אמר: "מי ששבר רגל לאדם אזוק זה פשע ממדרגה ראשונה".

ח"כ ג'בארין הצהיר כי פנה לשגריר האיחוד האירופי בישראל עמנואל ז'ופרה וביקש את התערבותו נוכח התנהלות השוטרים בהפגנה ומעצרו של פרח. ג׳בארין ביקש להדגיש את זכותו של הציבור הערבי להביע מחאה פוליטית, וטען כי קיימות הנחיות מהדרג הפוליטי לדכא את המפגינים ולסתום פיות. לדבריו, השגריר האירופי אמר כי הוא עוקב בדאגה אחרי הנושא.

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "היום זה ג'עפר פרח, מחר זה אתם. האלימות המשטרתית לא תדע גבול אם לא יהיה מי שיעצור אותה". במקביל, יו"ר השדולה נגד אלימות משטרתית, חחבר הכנסת אילן גילאון (מרצ) פנה בשאילתה דחופה לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן בדרישה לברר האם אלימות שוטרים היא שהביאה לשבירת רגלו של פרח. 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) מסר: "בימים האחרונים היינו עדים ליחס אלים של המשטרה כלפי מחאה לגיטימית של אזרחים כנגד ההרג בעזה. עשרות מעצרים, שימוש באלימות נגד אזרחים לאחר שנעצרו, תמונות קשות של חברים ושותפים לדרך כשהם פצועים ואזוקים. מישהו שם, בממשלה ובמשטרה, השתגע לגמרי. התמונות החוזרות על עצמן מעידות כי ממשלת נתניהו מעוניינת בדיכוי כל מחאה בכלל וזו של האזרחים הערבים בפרט. הגברת האלימות כלפי המפגינים מכוונת להבעיר את היחסים עם הציבור הערבי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ