מנהל העמותה שנעצר בהפגנה בחיפה: נכנסו לי ברגל בכל הכוח ואיימו על הרופא שטיפל בי

המשטרה ביקשה להאריך בחמישה ימים את מעצרם של 19 מפגינים, החשודים בין היתר בתקיפת שוטרים. ג'עפר פרח, שסיפר ששוטר הכה אותו אחרי שנעצר, פנה לנציג המשטרה בדיון: "30 שנה אנחנו מכירים, יש לך לב להסתכל לאשתי בעיניים?". ארדן: מצפה ממח"ש לבדוק במהירות אם הופעל כוח שלא לצורך

ג'קי חורי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'עפר פרח בדיון בהארכת מעצרו, אמש
ג'קי חורי
נעה שפיגל

המשטרה הודיעה הערב (ראשון) שבכוונתה לבקש להאריך בחמישה ימים את מעצרם של 19 מפגינים שנעצרו ביום שישי, בעת שהשתתפו בהפגנה נגד פעילות ישראל ברצועת עזה. אחד מה-19 הוא ראש מרכז מוסאוא ג'עפר פרח, שאמר ששוטר הכה אותו אחרי שנעצר ושבר את ברכו. עשרות בני אדם הגיעו להפגין במחאה על המעצרים מול בית המשפט בחיפה.

פרח הגיע לדיון בבית המשפט בעניינו כשהוא נעזר בקביים וסיפר שהוא עדיין חש ברע. לדבריו, הוא בא לחפש בהפגנה את בנו, לאחר שהבין מהסרטונים שתיעדו אותה ש"הדברים שם לא מתנהלים כמו שצריך". הוא הוסיף שנעצר ברחוב סמוך לאחר שכבר עזב את המקום, ושהמתין לניידת במשך 20 דקות כשהוא אזוק. "הגעתי לתחנה ושאלתי איפה הבן שלי. (השוטר) אפילו לא אמר לי לסתום את הפה, הוא נכנס לי ברגל ושבר אותה. כל האנשים שהיו שם ראו את זה, כולל שוטרים שנמצאים פה באולם".

פרח הוסיף כי עברו שעות עד שפונה לבית החולים, וכי שמע את השוטרים מאיימים על הרופא שטיפל בו. הוא פנה לנציג המשטרה בדיון ואמר: "30 שנה אנחנו מכירים, אני מטפל בתיקים כאלה. אנחנו נפגשים באירועים פרטיים. יש לך לב להסתכל לאשתי בעיניים?". לאחר שסיים את דבריו נלקח פרח בחזרה לבית החולים רמב"ם.

"אני חושבת שכל המעצר הזה הוא פוליטי", אמרה אסמהאן פרח עטואן, אשתו של פרח, ל"הארץ" בבית המשפט. "שברו לו את הרגל, ולא את החלום – הזכות של העם להתקיים בכבוד. עם הרגל השבורה נסתדר. מי ששבר לו את הרגל ישלם מחיר כבד. הוא (השוטר) ואחרים שהרביצו לילדים במעצר, משפטית ונקודתית נטפל בהם אחד-אחד בתביעות אזרחיות".

מפגינים מחוץ לבית המשפט, אמשצילום: עבדאללה שמא

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מסר כי התקרית נבדקת כעת. "אני בהחלט מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים לבדוק/לחקור במהירות את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח ואת טענותיו", צייץ ארדן בטוויטר. "יש לברר בדחיפות אם הופעל כוח שלא לצורך בניגוד לחוק".

בבקשתה להאריך את מעצרם של 19 המפגינים, הודיעה המשטרה לבית המשפט שהיא מייחסת לכל אחד מהעצורים תקיפת שוטר, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, נזק לרכוש, השתתפות בהתקהלות אסורה, התנהגות פרועה במקום ציבורי והתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור.

מהמשטרה נמסר היום כי בדיקה ראשונית לא העלתה ממצאים הקושרים בין פציעתו של פרח למעצר. "המעצרים נדרשו על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו ולמנוע סיכון לשלום הציבור", נכתב בהודעת המשטרה, "כלל המעצרים בוצעו עפ"י דין ובהתאם לנהלים. למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו". המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) צפויה לבדוק את המקרה.

הפגנת השמאל בחיפה, אמשצילום: רמי שלוש
הפגנת הימין בחיפה, אתמולצילום: רמי שלוש

בד בבד, כ-300 אנשים הגיעו הערב להפגנת שמאל בשכונת המושבה הגרמנית בחיפה במחאה על הרג המפגינים ברצועת עזה, ומעצר המפגינים שלשום. בין היתר הגיעו להפגנה יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה וחבריו לסיעה חברי הכנסת אעידה תומא סלימן ויוסף ג'בארין. במקביל, עשרות בני אדם הפגינו בשכונת המושבה הגרמנית בעיר תחת הכותרת "מחזירים את חיפה לישראל".

בהפגנת השמאל, המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "מתנגדים לכיבוש", "יהודים וערבים ביחד", "לא תשתיקו את חיפה" ו"יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". הם צעקו: "ממשל הדמים די להרג ילדים", "הפאשיזם לא יעבור" ו"עזה עזה אל יאוש, עוד נגמור את הכיבוש". משתתפי הפגנת הימין הניפו את דגל ישראל, שרו את התקווה וצעקו "עם ישראל חי" ו"עוד אבינו חי".

בהודעה חריגה, המשטרה התייחסה לקריאות המפגינים בהפגנת השמאל. "בשעה זו,  כוחות משטרה עומדים בין הניצים בכיכר אונסקו", נכתב בהודעת המשטרה, "לאחר שהמפגינים קוראים קריאות לעבר העוברים ושבים: 'מעזה יצאה ההחלטה אינתפדה ונצחון.... עזה היי חזקה', 'ישראל מדינת טרור.. ברוח ובדם נפדה אותך עזה'". המשטרה לא התייחסה לקריאות שנשמעו בהפגנת הימין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ