ההפגנה בחיפה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרו

ראש העמותה שסיפר ששוטר הכה אותו אמר: "לא ייתכן שאנשים שיוצאים להפגין מדוכאים". השופט: "חלק מאלה שיוחסה להם תקיפה נזקקו בעצמם לטיפול רפואי". ארדן: מצפה ממח"ש לבדוק את הטענות

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'עפר פרח בדיון בהארכת מעצרו, אמש
ג'עפר פרח בדיון בהארכת מעצרו, אמשצילום: עבדאללה שמא

בית משפט השלום בחיפה הורה הבוקר (שני) לשחרר את 19 המפגינים שנעצרו ביום שישי בהפגנה שנערכה בעיר נגד פעילות ישראל ברצועת עזה. בדיון בהארכת מעצרם של החשודים ביקשה המשטרה לעכב את שחרורם של שבעה מהעצורים. השופט אמיר סלאמה נעתר לבקשה ועיכב את שחרורם עד השעה 14:00. בהחלטתו הדגיש השופט כי 19 העצורים אינם מהווים סכנה. עוד אמר השופט כי "חלק מאלה שיוחסה להם תקיפה נזקקו בעצמם לטיפול רפואי".

גם ראש מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, שוחרר ממעצר. "מה שקרה ביומיים האחרונים בחיפה זו בושה וחרפה לכל משטר דמוקרטי", אמר פרח בסרטון לאחר שחרורו, "לא ייתכן שאנשים שיוצאים להפגין מדוכאים בצורה הזאת. פוגעים בהם פיזית, מרביצים להם, משפילים אותם. אני מרגיש את זה על בשרי. זו לא דמוקרטיה. מה שהולך פה, זה לא דמוקרטיה".

פרח סיפר שבנו עדיין נמצא במעצר. "הבן שלי, בן 18, שרצה לבטא את זעמו, רצה לבטא את עצמו במשטר דמוקרטי, הוא נמצא עדיין בכלא. ואני קורא למי שיש קצת שכל, לשחרר אותו באופן מיידי", אמר. לדבריו של פרח לאחר שחרורו:

בדיון בבית המשפט אמר פרח כי שוטר הכה אותו אחרי שנעצר ושבר את ברכו. פרח הגיע אמש לדיון בבית המשפט בעניינו כשהוא נעזר בקביים וסיפר שהוא עדיין חש ברע. לדבריו, הוא בא לחפש בהפגנה את בנו, לאחר שהבין מהסרטונים שתיעדו אותה ש"הדברים שם לא מתנהלים כמו שצריך". פרח הוסיף שנעצר ברחוב סמוך לאחר שכבר עזב את המקום, ושהמתין לניידת במשך 20 דקות כשהוא אזוק. "הגעתי לתחנה ושאלתי איפה הבן שלי. (השוטר) אפילו לא אמר לי לסתום את הפה, הוא נכנס לי ברגל ושבר אותה. כל האנשים שהיו שם ראו את זה, כולל שוטרים שנמצאים פה באולם".

מפגינים מחוץ לבית המשפט, אמשצילום: עבדאללה שמא

פרח הוסיף כי עברו שעות עד שפונה לבית החולים, וכי שמע את השוטרים מאיימים על הרופא שטיפל בו. הוא פנה לנציג המשטרה בדיון ואמר: "30 שנה אנחנו מכירים, אני מטפל בתיקים כאלה. אנחנו נפגשים באירועים פרטיים. יש לך לב להסתכל לאשתי בעיניים?". לאחר שסיים את דבריו נלקח פרח בחזרה לבית החולים רמב"ם.

"אני חושבת שכל המעצר הזה הוא פוליטי", אמרה ל"הארץ" אסמהאן פרח עטואן, אשתו של פרח. "שברו לו את הרגל, ולא את החלום - הזכות של העם להתקיים בכבוד. עם הרגל השבורה נסתדר. מי ששבר לו את הרגל ישלם מחיר כבד. הוא (השוטר) ואחרים שהרביצו לילדים במעצר, משפטית ונקודתית נטפל בהם אחד-אחד בתביעות אזרחיות", הוסיפה.

סנגורו של פרח ומנהל המרכז המשפטי עדאלה, עורך הדין חסן ג'בארין, אמר: "בית המשפט ראה סרטונים, ראה ידיעות ועמד על אלימות המשטרה. לדעתי המשפט התנהל כמשפט נגד אלימות המשטרה ולא משפט נגד העצורים".

הפגנת השמאל בחיפה, אמשצילום: רמי שלוש

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר לאחר החלטת בית המשפט: "בבית המשפט היה כבר ברור לכולם שהתנהלות המשטרה היא שערורייתית. התנהגות ברוטלית אלימה, מעצרים לא מוצדקים, תקיפת והכאת עצורים ומניעת טיפול רפואי. המשטרה מוזנת מהסתה משולחת רסן של הממשלה ושל העומדים בה שמתירים את דמם של מנהיגי הציבור הערבי ומכשירים את היחס האלים למפגינים".

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) אמר לאחר שחרור העצורים: "ההחלטה מוכיחה שהמעצרים היו שרירותיים. המשטרה ממשיכה לנהוג באזרחים הערבים כאויבים ופועלת באלימות נגד מפגינים ערבים. מטרתה של המשטרה ומניעיה הם פוליטיים: למנוע את מחאתנו והזדהותינו עם בני עמנו בעזה, שהצבא יורה וטובח בהם, תוך ביצוע פשעי מלחמה".

חבר הכנסת אחמד טיבי פנה היום ליו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בפרלמנט האירופי, ג׳יאני פיטלה, בבקשה שיעלה לדיון בפרמנט ובמפלגה את מעצר המפגינים ואת טענותיו של פרח. טיבי אמר בפנייתו כי המשטרה הפעילה כוח נגד המפגינים ונגד נבחרי ציבור ערבים, וכי הדבר פוגע בזכויות יסוד.

הפגנת הימין בחיפה, אתמולצילום: רמי שלוש

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר לדבריו של פרח, שלפיהם הוכה על ידי שוטר במעצר. "אם יש עציר שרגלו נשברה בזמן שהוא היה במעצר, קצת קשה לומר שלא היה אירוע חריג", אמר בראיון לגלי צה"ל. "המשטרה, כאשר היא בודקת עם כל השוטרים שהיו שם, אף אחד לא אומר שהוא היה במגע פיזי עם פרח, ברור שהעובדות מעוררות שאלה על פי הממצאים הרפואיים. אם יש שוטר או מפקד שאו לא אומר אמת או שפעל באלימות בניגוד לחוק, בוודאי שמקומו לא במשטרה", הוסיף.

ארדן אמר אתמול כי הוא מצפה שהמחלקה לחקירות שוטרים תבדוק במהירות את נסיבות פציעתו של פרח. "אני מתייחס ברצינות רבה מאוד לטענות", אמר לכאן ב', "לכן אמרתי אתמול בלילה שאני מקווה ומצפה שמח"ש, שאמורה להתחיל ולבדוק הבוקר מה שהתרחש בהפגנות, תבצע בדיקה מהירה כמה שיותר, כי אכן לא טוב להשאיר את הסימן שאלה הזה זמן רב באוויר. ארדן כתב אתמול בטוויטר: "אני בהחלט מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים לבדוק/לחקור במהירות את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח ואת טענותיו. יש לברר בדחיפות אם הופעל כוח שלא לצורך בניגוד לחוק".

בבקשתה להאריך את מעצרם של 19 המפגינים, הודיעה אתמול המשטרה לבית המשפט שהיא מייחסת לכל אחד מהעצורים תקיפת שוטר, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, נזק לרכוש, השתתפות בהתקהלות אסורה, התנהגות פרועה במקום ציבורי והתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור. עשרות בני אדם הפגינו אמש במחאה על המעצרים מול בית המשפט.

מהמשטרה נמסר אתמול כי בדיקה ראשונית לא העלתה ממצאים הקושרים בין פציעתו של פרח למעצר. "המעצרים נדרשו על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו ולמנוע סיכון לשלום הציבור", נכתב בהודעת המשטרה, "כלל המעצרים בוצעו על פי דין ובהתאם לנהלים. למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו". המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) צפויה לבדוק את המקרה.

בד בבד, כ-300 אנשים הגיעו אמש להפגנת שמאל בשכונת המושבה הגרמנית בחיפה במחאה על הרג המפגינים ברצועת עזה, ומעצר המפגינים שלשום. בין היתר הגיעו להפגנה חברי הכנסת עודה, אעידה תומא סלימן ויוסף ג'בארין. במקביל, עשרות בני אדם הפגינו בשכונת המושבה הגרמנית בעיר תחת הכותרת "מחזירים את חיפה לישראל".

בהפגנת השמאל, המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "מתנגדים לכיבוש", "יהודים וערבים ביחד", "לא תשתיקו את חיפה" ו"יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". הם צעקו: "ממשל הדמים, די להרג ילדים", "הפאשיזם לא יעבור" ו"עזה עזה אל ייאוש, עוד נגמור את הכיבוש". משתתפי הפגנת הימין הניפו את דגל ישראל, שרו את התקווה וצעקו "עם ישראל חי" ו"עוד אבינו חי".

בהודעה חריגה, המשטרה התייחסה לקריאות המפגינים בהפגנת השמאל. "בשעה זו,  כוחות משטרה עומדים בין הניצים בכיכר אונסק"ו", נכתב בהודעת המשטרה, "לאחר שהמפגינים קוראים קריאות לעבר העוברים ושבים: 'מעזה יצאה ההחלטה אינתפדה ונצחון.... עזה היי חזקה', 'ישראל מדינת טרור.. ברוח ובדם נפדה אותך עזה'". המשטרה לא התייחסה לקריאות שנשמעו בהפגנת הימין.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ